Depilacja woskiem – jak się ją wykonuje? Jaki preparat wybrać do depilacji w domu?

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Depilacja woskiem jest często wybieraną metodą pozbywania się niechcianego owłosienia ze względu na dużą skuteczność, długotrwały efekt i niewielki koszt. Ponadto zabieg można wykonać samodzielnie w domu, gdyż niesie ze sobą niewielkie ryzyko powikłań – głównie w postaci podrażnienia skóry.

Depilacja woskiem może być wykorzystywana do usuwania owłosienia z całego ciała – nawet z miejsc bardzo wrażliwych, takich jak twarz czy okolice bikini i miejsca intymne. Zabieg, który przeprowadza się z użyciem rozgrzanego wosku jest w stanie dotrzeć bardzo głęboko i usunąć włos razem z korzeniem.

Zobacz film: Depilacja woskiem - czy to najlepszy sposób, aby pozbyć się niechcianego owłosienia? Źródło: 36,6

Depilacja woskiem – zalety i wady zabiegu

Depilacja woskiem jest w stanie bardzo skutecznie usunąć włos wraz z korzeniem, a ponadto proces odrastania jest dłuższy niż w przypadku metod, które działają tylko powierzchownie (np. golenie maszynką). Nogi pozostają zwykle gładkie od 3 do 6 tygodni. Dodatkowo nowe włosy są znacznie cieńsze, słabsze i jaśniejsze. Podczas wykonywania depilacji rozgrzany wosk nakładany jest na moment na skórę, po czym powinien być usunięty jednym zdecydowanym ruchem.

Zabieg jednak nie jest ani szybki, ani łatwy i o czym warto wiedzieć, nie jest też zupełnie bezbolesny. Istnieje potencjalne ryzyko podrażnienia i uszkodzenia skóry. Najlepiej stosować depilację woskiem, kiedy włos jest już dorosły i długi – ma co najmniej 1 cm długości. Jeżeli pojedynczy zabieg nie przyniesie pożądanych efektów (nie całe owłosienie zostanie usunięte), niestety nie można go powtórzyć dzień po dniu. Skóra jest bezpośrednio po nim bardzo wrażliwa i wówczas znacznie lepiej dodatkowo zastosować tradycyjną golarkę. Oczywiście depilację woskiem można wykonać samodzielnie, ale jest ona czasochłonna i trudna, dlatego znacznie lepiej skorzystać z oferty gabinetu kosmetycznego, co oczywiście generuje dodatkowy koszt.

Jaką depilację wybrać dla siebie? Zobacz nasz film i poznaj różne metody

Zobacz film: Alternatywa dla depilacji laserowej. Źródło: 36,6.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest bardzo mała odporność na ból, żylaki i widoczne naczynka. Na skłonnej do alergii skórze mogą wystąpić widoczne zaczerwienienia. Aby zminimalizować niepożądane efekty, warto posmarować depilowane miejsca balsamem nawilżająco-regenerującym. Dobrze sprawdzają się: olej kokosowy, masło kakaowe, balsam aloesowy lub oliwka do ciała.

Wosk do depilacji – jaki produkt wybrać?

Wosk do depilacji można kupić w większości sklepów z kosmetykami lub przygotować go samodzielnie w domu. Można aplikować go na skórę za pomocą specjalnie przygotowanych do tego plastrów, co jest zdecydowanie najłatwiejszą metodą, polecaną szczególnie dla początkujących. Wystarczy gotowy plaster z woskiem potrzeć między dłońmi, aby substancja się delikatnie rozgrzała, nałożyć go i oderwać zdecydowanym ruchem. Pojedynczego produktu można używać aż do momentu, kiedy przestanie się kleić.

W przypadku depilacji płynnym woskiem trzeba pamiętać, aby substancja była gorąca (jednak uważać, żeby nie doszło do oparzenia) – w gabinetach kosmetycznych podgrzewa się go w specjalnych pojemnikach. Jeżeli aplikowany jest w domu, to należy go wcześniej przygotować w mikrofali lub w garnku. Na skórę powinien być nakładany za pomocą szpatułki, zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy. Ta metoda jest uważana za dużo bardziej precyzyjną.

Najmniej bolesną formą depilacji jest zabieg z użyciem pasty cukrowej, która podczas nakładania nie jest gorąca i okleja włos. Nie wymaga przez to zaopatrzenia się w zestaw do depilacji woskiem, ponieważ pastę wystarczy spłukać ciepłą wodą. Jest to też najskuteczniejsza metoda do usuwania krótkich włosków. Jedyne czego wymaga to wprawy i dlatego też nie należy się zniechęcać, jeżeli pierwsze zabiegi będą mało skuteczne.

Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6

Depilacja woskiem w domu

Największą skuteczność ma zabieg przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym, ponieważ jest szybki i zdecydowanie mniej bolesny niż usuwanie owłosienia w domu. Wykwalifikowana kosmetyczka dysponuje produktami o lekko znieczulającym działaniu, które ponadto opóźniają odrastanie włosów, mają działanie przeciwzapalne i przyspieszają regenerację naskórka.

Depilacja woskiem w domu jest oczywiście tańsza, odbywa się z zastosowaniem preparatów gotowych lub własnoręcznie przygotowanej pasty cukrowej. Do jej zrobienia wystarczy cukier, cytryna i woda. Ilości poszczególnych składników należy dobrać metodą prób i błędów, ponieważ te podane w przepisach są zazwyczaj orientacyjne. Dobrze zacząć od proporcji:

− 2 szklanki cukru,

− ¼ szklanki wody,

− ¼ szklanki soku z cytryny.

W pierwszej kolejności należy doprowadzić wodę w garnku do wrzenia, a następnie dodać do niej cukier i sok z cytryny. Pastę trzeba gotować na małym ogniu (inaczej przywrze do dna garnka), mieszając tak długo, aż cukier zupełnie się rozpuści. Preparat jest gotowy, jeżeli osiągnie kolor bursztynu, a nabrany na łyżkę po chwili zacznie zastygać. W trakcie zabiegu wykorzystuje się oderwany od masy fragment, który przez chwilę należy formować w dłoniach w kulkę, którą następnie przesuwa się po skórze, usuwając w ten sposób nawet najmniejsze włoski. Zaletą tej metody jest również to, że raz przygotowaną pastę można przechowywać w lodówce. Przed następną aplikacją trzeba ją tylko rozgrzać gorącą wodą.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skzy


Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 17.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej