Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek?

mat. prasowe

Ketonal w mniejszej dawce jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych bez recepty. Oznacza to, że w razie wystąpienia dolegliwości bólowych można przyjmować go bez konsultacji z lekarzem. Trzeba jednak ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i przeciwwskazań, które są zawarte w ulotce.

Jak dawkować Ketonal bez recepty?

Ketonal jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jego substancją czynną jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm jego działania polega na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2). Tym samym nie dochodzi do wydzielania prostaglandyn – substancji odpowiadających za stan zapalny w organizmie, którego objawem jest m.in. ból.

Od końca 2017 roku Ketonal jest dostępny bez recepty, co oznacza, że przed jego spożyciem nie trzeba konsultować się z lekarzem. Ma on postać twardych kapsułek, których w opakowaniu jest 10 lub 20. Jedna zawiera 50 mg ketoprofenu.

Lek bez recepty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dawkowanie Ketonalu wygląda następująco: jednorazowo przyjmuje się jedną kapsułkę leku (50 mg ketoprofenu). W razie potrzeby można powtórzyć dawkę po upływie 8 godzin (w ciągu doby można przyjąć maksymalnie 150 mg ketoprofenu). Ketonal nie może być stosowany dłużej niż 5 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Aby chronić błonę śluzową przewodu pokarmowego, zaleca się:
  • przyjmować Ketonal podczas jedzenia;
  • popić lek dużą ilością wody lub mleka (minimum pół szklanki);
  • nie popijać leku kawą, herbatą, napojem gazowanym ani sokiem;
  • razem z Ketonalem przyjąć lek osłonowy na żołądek (jeżeli został on wcześniej przepisany przez lekarza).

Ketonal nie może być przyjmowany z innymi lekami należącymi do grupy NLPZ. Błędne jest przekonanie, że zażycie dwóch leków jednocześnie zwiększy ich skuteczność lub przyspieszy proces leczenia. Nie należy po niego sięgać po spożyciu alkoholu.

Kiedy sięgnąć po Ketonal bez recepty?

Po Ketonal bez recepty można sięgnąć, gdy wystąpią dolegliwości bólowe o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Lek bardzo dobrze sprawdza się w przypadku bólu głowy, zęba, układu kostno-stawowego, mięśni i dolegliwości menstruacyjnych.

W związku z tym, że Ketonal ma również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, można stosować go podczas przeziębienia.

Ketonal Active jest ceniony przede wszystkim za szybkie działanie. Pierwsze efekty można odczuć już po ok. 30 minutach od połknięcia kapsułki. Maksymalne stężenie leku w surowicy krwi odnotowuje się natomiast mniej więcej po upływie 2 godzin.

Czy przyjmowanie Ketonalu bez recepty jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjmowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem jest bezpieczne. Nie ma powodów do obaw, jeżeli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami, czyli gdy:

  • przestrzegana jest dzienna dawka leku;
  • lek nie jest stosowany dłużej niż 5 dni;
  • nie stosują go osoby z przeciwwskazaniami.

Warto pamiętać, że Ketonal nie może być stosowany przez dzieci poniżej 15 roku życia, a także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uczulone na składniki leku, pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka oraz ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby.

Ketonal a koronawirus

Warto również pamiętać, że koronawirus nie ma wpływu na bezpieczeństwo stosowania Ketonalu. Przez pewien czas powielane były błędne informacje, według których leki z grupy NLPZ pogarszają przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Zdementowała je Europejska Agencja ds. Leków. Zaleca ona, aby pacjenci i personel medyczny rozważyli wszystkie dostępne opcje leczenia i nie rezygnowali ze stosowania Ketonalu tam, gdzie jest to konieczne (oczywiście nadal trzymając się ustalonych dawek, wskazań i przeciwwskazań). Warto pamiętać, że nie pojawiły się również żadne badania naukowe, zgodnie z którymi ketoprofen i inne NLPZ mają negatywny wpływ na przebieg infekcji koronawirusem.

Data aktualizacji: 20.07.2021,
Opublikowano: 05.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej