Czym są pluskwy? Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?

Fot. smuay / Getty Images

Pluskwy to owady, które powodują swędzące ugryzienia, a właściwie ukłucia skóry. Ugryzienie pluskwy niesie potencjalne ryzyko transmisji niektórych chorób z człowieka na człowieka, jednak to ryzyko jest właściwie znikome. 

Ugryzienia pluskwy domowej wywołują bardzo nasilony świąd. Niestety, podobnie jak w przypadku komara, bardzo często trudno jest uchwycić winowajcę. Dopiero po ukąszeniu pojawiają się plamka, zaczerwienienie, którym towarzyszy świąd, a czasem pieczenie. Pluskwy są mniej popularnymi insektami niż np. komary. Obecność pluskwy w domu wcale nie musi być oznaką braku czystości.

Czym jest pluskwa?

Pluskwa to owad mający owalny kształt, wydłużony i spłaszczony odwłok. W okolicy głowy ma czułki i włoski. Pluskwy nie mają skrzydeł, a ich pancerz jest niezwykle wytrzymały. Bardzo trudne jest zgniecenie tego owada. Pluskwy żywią się krwią, w tym oczywiście ludzką. Gryzą przede wszystkim w okolicach nieowłosionej, odkrytej skóry. Największą aktywność wykazują w nocy, choć oczywiście za pożywieniem opuszczają kryjówki również w ciągu dnia. Twierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu, to mit. Oczywiście zaniedbania higieniczne sprzyjają szerzeniu się wszelkiego rodzaju insektów, jednak akurat pluskwy nie radzą sobie zbyt dobrze na zanieczyszczonych powierzchniach. Do domu można przynieść je w ubraniu, w bagażu. Pluskwy lubią bytować w meblach. Wchodzą również w wąskie otwory, chowają się w zgięciach materiałów, między książkami, w listwach podłogowych, w pościeli czy w szparach łóżek. Rzadko zdarzają się masowe inwazje. Częściej są to pojedyncze osobniki w różnych częściach domu, które trudno zlokalizować, a o ich obecności świadczą dopiero ugryzienia na ciele.

Ugryzienie pluskwy

Ugryzienie pluskwy jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ jego efektem jest wystąpienie nasilonego świądu. Do ugryzienia dochodzi najczęściej w nocy i głównie na nieowłosionych partiach skóry. Zmiana puchnie mniej niż bąbel znany z ugryzienia komara, ponadto podczas drapania pojawia się dużo szybciej ból. Zmiany mogą wypełniać się płynem surowiczym, jeśli są zbyt mocno drażnione. Najczęściej pluskwy gryzą w odsłonięte partie ciała, czyli na rękach, nogach, w okolicach twarzy, na szyi. Ugryzienie, a właściwie ukłucie, pluskwy nie musi być pojedyncze. Czasami ślady układają się po dwa lub trzy w jednej linii. W wyniku ugryzienia dochodzi do reakcji organizmu na substancje wstrzykiwane przez pluskwę, co wywołuje typowe objawy, jak obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko.

Powikłania po ukąszeniu pluskwy

Pluskwy nie są bezpośrednio odpowiedzialne za żadne jednostki chorobowe. Oczywiście istnieje pewne ryzyko transmisji wielu zakażeń przez owady żywiące się krwią człowieka, jednak pluskwa nie jest uznawana za pośrednika żadnej z nich. Częściej dochodzi do nadkażeń zmian uszkodzonych na skutek drapania ugryzionych miejsc.

Komary przyciągają pewne czynniki - jak np. grupa krwi, zapach potu, ciemne kolory. Jak można się przed nimi uchronić? Polecamy Wam film:

Zobacz film: Związek między grupą krwi a ukąszeniami przez insekty. Co przyciąga a co odstrasza komary? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Polecamy: Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Co na ugryzienia pluskwy?

Aby zminimalizować świąd, należy stosować takie preparaty, jak fenistil, czyli miejscowe środki łagodzące świąd. Są to te same substancje, które stosuje się po ugryzieniach przez inne owady, np. komary. Ślady po ukąszeniach, jeśli nie są powikłane nadkażeniem czy istotnym uszkodzeniem, ustępują po kilku dniach samoistnie.

Jeśli pluskwy występują pojedynczo, może być trudno je zlokalizować, a masowe inwazje zdarzają się niezmiernie rzadko. W przypadku rozpoznania pluskiew, należy dokładnie oczyścić całe pomieszczenie. Trzeba wyprać całą pościel, wyczyścić zabawki, posprawdzać odzież. Do odpluskwiania powierzchni stosuje się również specjalne środki owadobójcze do nabycia w sklepach z chemią gospodarczą. Ważne, by środek dotarł do wszelkich podejrzanych zakamarków. Są również różne detektory i wabiki dla pluskiew, które je wyłapują i unieruchamiają. Wśród domowych sposobów walki z pluskwami, poza praniem wszelkich materiałów, ubrań, firan czy pościeli, istotnym elementem jest też prasowanie. Niszczy się w ten sposób złożone jaja pluskiew. Można również wynająć firmę zewnętrzną, która pomoże w walce z pluskwami.

Data aktualizacji: 01.07.2019,
Opublikowano: 11.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej