Czym objawia się trądzik hormonalny? Objawy, diagnoza, leczenie, pielęgnacja

Fot: fotolia.com

Trądzik hormonalny to dolegliwość, która dotyka zwykle osoby po 25. roku życia. Najczęściej borykają się z nim kobiety, które narażone są na częste wahania hormonów, jednak mężczyźni również są na niego narażeni.

Trądzik hormonalny nazywany bywa również trądzikiem sterydowym lub trądzikiem dorosłych. Tym, co wyróżnia ten typ trądziku, jest przede wszystkim gwałtowność, z jaką tworzą się zmiany skórne. Zdarza się, że w ciągu kilku godzin gładka skóra zostaje pokryta siatką bolesnych guzków lub swędzących krostek. Jeżeli zauważasz u siebie takie objawy, konieczne mogą okazać się badania hormonalne. Trądzik tego typu leczony jest przy pomocy dermatologa lub endokrynologa. Istnieją także domowe sposoby na złagodzenie objawów i ograniczenie ilości zmian skórnych.

Hormony a trądzik androgenny

Androgeny to grupa męskich hormonów płciowych, do których zalicza się testosteron dihydrotestosteron, androstenediol i dehydroepiandrosteron. Hormony te stanowią najczęstszą przyczyną trądziku dorosłych, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ich nadmiar w organizmie prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i zwiększonej produkcji sebum. Trądzik androgenny przyjmuje najczęściej postać grudkowo-zaskórnikową. Wypryski i niedoskonałości występują przede wszystkim na szyi, czole, brodzie, ramionach i plecach. Nie towarzyszy im stan zapalny, więc nie są zaczerwienione. Zmiany skórne potrafią przybierać duże rozmiary i powodować ból.

Osoby, które zmagają się ze zbyt dużym poziomem androgenów, uskarżają się często również na inne dolegliwości, np.:

  • nadmierne owłosienie na ciele,
  • wypadanie włosów,
  • przetłuszczanie skóry głowy i włosów,
  • łysienie.

Trądzik a hormony kobiece

Trądzik estrogenny nazywany jest również różowatym. Wywołuje go zbyt wysokie stężenie żeńskich hormonów płciowych w organizmie. Wysoki poziom estrogenów przyczynia się do zaburzenia właściwej pracy gruczołów łojowych. Najczęściej dotyka on kobiet po 30 roku życia. W początkowym stadium trądziku różowatego skóra pokrywa się rumieniem. Jest on efektem rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Następnie, na cerze pojawiają się czerwone grudki, które wywołują pieczenie i swędzenie. Zmiany skórne najczęściej zlokalizowane są na nosie, policzkach, brodzie, czole, za uszami.

Przyczyny wahań hormonalnych. Jakie hormony zbadać przy trądziku?

Zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się na skórze pod wpływem hormonów płciowych: androgenów i estrogenów. Ich podwyższony poziom wiąże się np. z burzą hormonalną, jaka ma miejsce przed miesiączką, podczas ciąży, w okresie meno- lub andropauzy. Diagnostyka trądziku dorosłych obejmuje zwykle badania tych dwóch grup hormonów. Poziom hormonów określa się poprzez badanie surowicy krwi. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny choroby jest bardzo istotne dla efektywnego leczenia – każdy z wymienionych typów trądzików leczony jest w inny sposób.

Za zmiany trądzikowe u dorosłych mogą odpowiadać również takie czynniki jak:

  • niewłaściwa dieta,
  • źle dopasowana antykoncepcja hormonalna,
  • odstawienie antykoncepcji hormonalnej,
  • przemęczenie i stres, podwyższające poziom kortyzolu w organizmie,
  • zaburzenia w pracy tarczycy.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik hormonalny – leczenie

Po ustaleniu przyczyny trądziku dorosłych, lekarz podejmuje decyzję dotyczącą metod leczenia. Terapia zawsze ustalana jest indywidualnie. Leczenie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy i opiera się na stosowaniu:

  • Preparatów doustnych – antybiotyków, retinoidów (związków pochodnych witaminy A), leków hormonalnych.
  • Preparatów o działaniu miejscowym – płynów, kremów lub maści antybiotykowych,
  • z retinodami bądź nadtlenkiem benzoilu.
  • Zabiegów – peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, zabiegów laserowych.

Pielęgnacja skóry – kosmetyki i zioła na trądzik hormonalny

Skóra z trądzikiem dorosłych wymaga delikatnej i ostrożnej pielęgnacji. O ile lekarz prowadzący nie poradzi inaczej, najlepiej będzie wybierać produkty o możliwie prostym

i naturalnym składzie. Unikać należy kosmetyków perfumowanych, na bazie alkoholu czy olejów mineralnych. Wystrzegać trzeba się również zwykłych mydeł, które zaburzają naturalne pH skóry. Twarz powinniśmy myć delikatnymi żelami do cery wrażliwej lub płynami micelarnymi.

Po konsultacji z lekarzem terapię przeciwtrądzikową możemy wesprzeć naturalnymi środkami. Dobrym pomysłem będzie codzienne spożywanie naparu z odpowiednich ziół. Rośliny, które mogą pomóc w walce z trądzikiem to:

  • Pokrzywa – naturalnie reguluje produkcję sebum.
  • Fiołek trójbarwny (bratek) – oczyszcza organizm z toksyn.
  • Szałwia – działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
  • Rumianek – ma właściwości antybakteryjne i kojące.
  • Mniszek lekarski – wspomaga regenerację skóry.

Herbatki z ziół można spożywać naprzemiennie. Można także zaopatrzyć się w gotową mieszankę ziół wspomagających leczenie trądziku. Produkt taki można znaleźć w większości aptek i sklepów zielarskich.

Pamiętajmy, że trądziku hormonalnego nie należy nigdy leczyć na własną rękę. Niewłaściwie dobrane leki i kosmetyki mogą nasilić niepożądane objawy.


Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej