Czym jest złamanie zielonej gałązki? Postępowanie w złamaniu podokostnowym

Fot. MatthewJean-Louis / Getty Images

Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Po raz pierwszy opisane zostało przez angielskiego ortopedę Johna Insalla oraz amerykańskiego biologa i ortopedę Michaela Słupecki. Polega na częściowym uszkodzeniu kości.

Złamanie najprościej wytłumaczyć jako przerwanie ciągłości kości. Specjaliści wyróżniają wiele jego typów w zależności od mechanizmu urazu czy przebiegu szczeliny złamania. Istnieje też grupa szczególnych odmian, wśród których na uwagę zasługuje złamanie zielonej gałązki. Swoją nazwę zawdzięcza niecałkowitemu charakterowi przerwania kości – przypomina złamanie giętkiej, młodej gałązki.

Czym jest złamanie zielonej gałązki?

Złamanie zielonej gałązki (z ang. greenstick fracture) w nomenklaturze medycznej określane jest też jako podokostnowe. Stan ten definiuje się jako częściowe złamanie kości, w przypadku którego nie doszło do przerwania okostnej lub nastąpiło ono tylko z jednej strony. Okostna to włóknista, silnie unaczyniona i unerwiona błona, która chroni kość od zewnątrz. Ze względu na obecne w niej osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze regeneruje i wytwarza tkankę kostną. W literaturze opisane są przypadki pomylenia złamania zielonej gałązki ze stłuczeniem lub zwichnięciem. Przypadłości te dają zbliżone do siebie objawy, zwłaszcza jeśli dochodzi do niewielkiego złamania.

Zobaczcie także, na czym polega złamanie Collesa:

Zobacz film: Złamanie Collesa - charakterystyka, leczenie. Źródło: 36,6

Kogo najczęściej dotyczy złamanie zielonej gałązki?

Złamanie zielonej gałązki występuje u dzieci. Ich kości łamią się w taki sam sposób jak młode gałęzie. Specjaliści tłumaczą to nie zakończonym jeszcze procesem wzrostu kości i dużo grubszą w porównaniu z populacją osób dorosłych okostną, która chroni kość przed całkowitym rozdzieleniem się jej powierzchni. Do złamania dochodzi na skutek upadków na ręce lub nogi. W związku z tym złamanie dotyczy przeważnie kości przedramienia, nadgarstka, obojczyka lub podudzia. Diagnoza brzmi zazwyczaj – podokostnowe złamanie nasady dalszej kości promieniowej, kości przedramienia bądź kości piszczelowej.

Objawy złamania zielonej gałązki

Złamanie typu zielonej gałązki charakteryzuje się brakiem lub niewielkim stopniem wewnętrznego przemieszczenia się odłamów. Okostna pełni funkcję szynującą – działa jak organiczny opatrunek gipsowy. W obrazie rentgenowskim nie stwierdza się lub słabo widoczna jest szczelina złamania. Okostna odwarstwiona jest przez krwiak, czyli lokalnie gromadzącą się krew, która opuszcza uszkodzone naczynia krwionośne.

Stanowi towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, tkliwość, ucieplenie miejsca urazu, ograniczenie ruchomości. Dziecko wykazuje niechęć przed używaniem uszkodzonej kończyny i próbuje trzymać ją nieruchomo. Pojawia się problem z podniesieniem cięższych przedmiotów, które da radę się unieść drugą ręką. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja, czy dziecko używa obu kończyn jednakowo.

Na czym polega rozpoznanie i leczenie złamania zielonej gałązki?

Rozpoznanie złamania podokostnowego opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym, przedmiotowym i obrazowym, gdzie zastosowanie znajduje zwłaszcza RTG, które najczęściej wykonane jest w co najmniej dwóch projekcjach. W nielicznych przypadkach przeprowadza się dodatkowo rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Trwają badania nad przydatnością badania USG w diagnostyce chorób układu kostnego, w tym złamań podokostnowym w pediatrii.

Podokostnowe złamanie w większości przypadków nie wymaga repozycji, czyli nastawienia złamanej kości, usunięcia przemieszczenia jej odłamków. Zazwyczaj zakładany jest opatrunek gipsowy, a niekiedy wystarcza szyna, czyli niepełny gips z opatrunkiem. Przez pierwsze dni po urazie konieczne bywa podawanie dziecku środków przeciwbólowych. Długość noszenia opatrunku zależy od intensywności złamania i tempa gojenia się tkanek. Zazwyczaj trwa to 4–8 tygodni, a decyzja o zdjęciu opatrunku podejmowana jest na podstawie aktualnego zdjęcia RTG. W trakcie noszenia opatrunku i na kilka tygodni po ściągnięciu go lekarz uwrażliwia na ostrożność, spokojniejsze zabawy, oszczędzanie złamanej kończyny. Po zdjęciu opatrunku zaleca się rehabilitację. Oprócz specjalnie dobranych ćwiczeń wykonywane mogą być zabiegi z użyciem pola magnetycznego, kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) czy miejscowa krioterapia (zimnolecznictwo o działaniu przeciwzapalnym, regeneracyjnym, przeciwbólowym).

Złamanie zielonej gałązki – powikłania

Powikłania w przypadku złamania typu zielona gałązka należą do rzadkości. Badacze wskazują na ryzyko ponownego złamanie kości w tym samym miejscu. Podczas noszenia źle dopasowanego opatrunku, który uciskać będzie naczynia krwionośne, dojść może do zaburzeń ukrwienia tkanek. Sporadycznie stwierdza się nieprawidłowości w zrośnięciu kości. Stan ten nie zaburza wzrostu kości.

Bibliografia:

1. S. L. Zgliczyński, Radiologia, PZWL, Warszawa 1989.

2. T. P. Rüedi, R. E. Buckley, C. G. Morgan, AO – Podstawy leczenia złamań, t. 2, Medipage, Warszawa 2014.

3. T. Gaździk, Ortopedia i Traumatologia, PZWL, Warszawa 2005.

4. D. Kusz, Kompendium Ortopedii, PZWL, Warszawa 2009.

5. M. Dzierżęga, D. Chmiel, W. Olipra, J. Sułko, Diagnostyka ultrasonograficzna w złamaniach podokostnowych kości przedramienia u dzieci, [w:] „Chirurgia Polska”, 2011, 13(2), s. 107–111.

Opublikowano: 25.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej