Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Fot: ipopba / gettyimages.com

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Niektóre substancje, przez dłuższy czas przyjmowane regularnie lub w dużych dawkach, powodują, że organizm przyzwyczaja się do ich obecności i dostosowuje do nich swoje funkcjonowanie. Należą do nich przede wszystkim alkohol, substancje psychoaktywne oraz niektóre leki. Zaprzestanie ich stosowania lub znaczne zmniejszenie dawki powoduje, że pojawia się szereg objawów somatycznych i psychicznych. Taki stan określa się jako zespół odstawienny. Może mieć on różny przebieg i stopień nasilenia. Warto podkreślić, że może wystąpić on nie tylko u osób uzależnionych.

Co to jest zespół odstawienny?

Zespół odstawienny (zespół abstynencyjny) to szereg objawów, które pojawiają się po przerwaniu przyjmowania lub zmniejszeniu dawki niektórych substancji, stosowanych przez dłuższy czas lub w dużych ilościach. Najczęściej pojawia się on u osób uzależnionych, jednak nie jest to regułą. Przebieg zespołu odstawiennego zależy od rodzaju substancji. Wyróżnia się:

  • zespół odstawienny alkoholowy;
  • zespół odstawienny nikotynowy;
  • zespół odstawienny po lekach;
  • zespół odstawienny opioidowy.

Ryzyko pojawienia się objawów zespołu odstawiennego zależy od okresu przyjmowania danej substancji, a także jej dawek. Im były one większe, tym pacjent jest bardziej narażony na jego wystąpienie.

Ile trwa zespół odstawienny?

Zespół odstawienny pojawia się w ciągu 6–72 godzin od przyjęcia ostatniej dawki. Jego objawy mogą utrzymywać się przez kilka lub kilkanaście dni i stopniowo narastać. Im dłużej trwał ciąg przyjmowania, tym są one cięższe i wolniej ustępują. Zdarza się także, że niektóre dolegliwości są obecne nawet po kilku miesiącach (zwłaszcza po odstawieniu narkotyków). W niektórych przypadkach może okazać się konieczna pomoc medyczna.

Zespół odstawienny po alkoholu

Zespół odstawienny po alkoholu ma różny przebieg, nasilenie i czas trwania. Niektóre jego postacie wymagają leczenia szpitalnego, ponieważ mogą stanowić zagrożenie życia. Dzieje się tak w przypadku tzw. majaczenia alkoholowego (drżennego). Jego objawy to zaburzenia świadomości, drgawki, omamy, urojenia, tachykardia, agresja i nadaktywność układu współczulnego.

Jednak w większości przypadków objawy zespołu odstawiennego alkoholowego to:

  • nagłe uderzenia gorąca;
  • niepokój i rozdrażnienie;
  • wzmożona potliwość;
  • drżenie mięśni;
  • bóle mięśni;
  • nadwrażliwość na dźwięki i światło;
  • pogorszenie samopoczucia i uczucie rozbicia;
  • pobudzenie psychoruchowe;
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Objawy zespołu odstawiennego po narkotykach

Objawy zespołu odstawiennego po narkotykach dotyczą sfery psychicznej i somatycznej. U pacjenta można zaobserwować zaburzenia snu, pogorszenie samopoczucia, wahania nastroju, drażliwość i lęk. Pojawiają się także:

  • nudności, wymioty i biegunka;
  • wzmożona potliwość;
  • brak apetytu;
  • bóle mięśniowe;
  • bolesne skurcze mięśni;
  • podwyższona temperatura ciała.

Zespół odstawienny po glikokortykosteroidach

Glikokortykosteroidy to grupa leków o działaniu przeciwalergicznym, przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Ich działanie jest silne i ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Z tego powodu ich odstawienie po zakończeniu terapii powinno odbywać się stopniowo poprzez ograniczenie dawki. W przeciwnym razie może nastąpić nawrót choroby lub pojawić się zespół odstawienny po glikokortykosteroidach. Objawy, które o nim świadczą to: złe samopoczucie, gorączka, bóle mięśni i stawów. Ponadto nagłe odstawienie glikokortykosteroidów po długotrwałym stosowaniu może powodować niewydolność nadnerczy.

Objawy zespołu odstawiennego po antydepresantach

Zespół odstawienny po antydepresantach jest często spotykanym problemem. Jego przyczyna to konieczność długotrwałego stosowania leków. Przerwanie ich stosowania (zwłaszcza nagłe i bez wiedzy lekarza) może spowodować wystąpienie szeregu dolegliwości. Najczęściej obserwowane objawy zespołu odstawiennego po antydepresantach to: obniżenie nastroju, lęk, niepokój, problemy z koncentracją, koszmary senne lub bezsenność. Ponadto pacjent może zgłaszać: zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, drżenie mięśni i wzmożoną potliwość.

Leczenie zespołu odstawiennego

Leczenie zespołu odstawiennego zależy od jego rodzaju i przebiegu. W przypadku wystąpienia łagodnych objawów nie jest konieczna hospitalizacja, a dolegliwości ustępują samoistnie po kilku dniach. W cięższych stanach konieczna jest pomoc medyczna oraz monitorowanie parametrów życiowych. Najczęściej dąży się do wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej i złagodzenia objawów (poprzez podanie odpowiednich leków). Osoby uzależnione muszą zachować abstynencję, ponieważ zespół odstawienny może nawracać.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm jak rozpoznać?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. J. Heitzman, M. Solak, Zespół odstawienia po lekach antydepresyjnych – problem dla lekarza i pacjenta, “Psychiatria Polska” 2007, tom XLI, nr 5, s. 601–613.

2. Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, pod red. A. Bilikiewicza, Warszawa 2013.

Data aktualizacji: 22.03.2022,
Opublikowano: 22.03.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej
Tranxene - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Tranxene to lek stosowany przede wszystkim u osób z nerwicą oraz tych, które zerwały z nałogiem alkoholowym. Jego podstawowym zadaniem jest łagodzenie leków i niepokoju. Co znajduje się w składzie leku? Jak stosować go bezpiecznie?

Czytaj więcej