Czym jest witrektomia? Powikłania, zalecenia i rekonwalescencja

Fot: 2707195204 / fotolia.com

Witrektomia wykonywana jest głównie u osób ze schorzeniami tylnego odcinka oka. Usunięcie zmian chorobowych i odtworzenie właściwej pozycji siatkówki umożliwia niekiedy powrót jej fizjologicznej funkcji i przynajmniej częściowe przywrócenie widzenia. 

Witrektomia jest skomplikowanym zabiegiem mikrochirurgicznym, który wykonuje się wewnątrz gałki ocznej. Wprowadzenie do oka źródła światła, mikronarzędzi i użycie mikroskopu operacyjnego pozwalają na usuwanie nawet najmniejszych zmian, które zagrażają siatkówce i prawidłowemu widzeniu.

Czym jest witrektomia?

Witrektomia to operacja oka polegająca na uzyskaniu dostępu do przestrzeni wewnątrzgałkowej i usunięciu części wypełniającej ją ciała szklistego. W praktyce klinicznej wykonuje się 2 zabiegi. Witrektomia przednia to zabieg usuwania z przedniego odcinka oka (przed soczewką) ciała szklistego, które dostało się tam wskutek urazu lub w przebiegu innej operacji (np. usunięcia zaćmy). Podstawowe znaczenie we współczesnej medycynie ma tzw. witrektomia tylna. Jej celem jest nie tylko wycięcie części szklistki, ale przede wszystkim usunięcie występujących tam nieprawidłowych struktur i wykonanie czynności, które zapewnią siatkówce prawidłowe ułożenie. Dzięki temu może ona być prawidłowo odżywiana przez leżącą obok naczyniówkę i (o ile nie doszło do jej nieodwracalnego uszkodzenia) odzyskać prawidłową funkcję wzrokową (przekształcanie docierających do poszczególnych receptorów promieni światła na impulsy nerwowe przekazywane do mózgu).

Zabieg witrektomii wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (pozagałkowym) lub – w koniecznych przypadkach – w anestezji ogólnej.

Pierwotną metodą wykonywania tego zabiegu była tzw. witrektomia otwarta (open sky vitrectomy). Do oka dostawano się, wykonując duże nacięcie na rogówce (nierzadko o długości ponad 1 cm) i wprowadzając przez nie narzędzia. Postęp techniki i rozwój mikrochirurgii pozwolił na zastosowanie mniej inwazyjnej metody. Narzędzia wprowadza się przez twardówkę (poza tylnym brzegiem rogówki – pars plana vitrectomy), a wkłucia mają średnicę 1,8–1,3 mm. Zwykle wykonuje się 3 wejścia, którymi wprowadza się miniaturowe narzędzia: światłowód oświetlający wnętrze oka, kaniulę (zapewniającą dopływ płynu utrzymującego w oku odpowiednie ciśnienie) i różnego typu manipulatory (pęsetki, nożyczki, szpatułki). Przez taki otwór można też umieścić w oku końcówkę lasera służącego do fotokoagulacji siatkówki.

Niezbędną częścią zestawu zabiegowego jest mikroskop, pozwalający oglądać operowane struktury oraz soczewki poszerzające pole widzenia. Do wnętrza oka chirurg-okulista „zagląda” przez rozszerzony otwór źreniczny.

Zabieg uzupełnia się śródoperacyjnym laserowaniem lub wypełnieniem oka na zakończenie gazem lub silikonem, które mają zapewnić prawidłowe przyleganie siatkówki do ściany gałki ocznej.

Witrektomia – wskazania

Witrektomia jest wykonywana z powodu różnorodnych wskazań. Są nimi np.:

  • urazy gałki ocznej,
  • wylewy do ciała szklistego,
  • odwarstwienie lub otwory siatkówki,
  • błony przedsiatkówkowe,
  • zrosty lub trakcje (pasma łącznotkankowe, które powodują pociąganie siatkówki lub innych struktur oka i zmianę ich położenia),
  • ciała obce wewnątrzgałkowe,
  • nowotwory oka,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej (endophthalmitis).

Witrektomia – zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencja

Skuteczność witrektomii zależy w dużej części od stosowania się chorego do zaleceń, które otrzymuje po zabiegu. W niektórych sytuacjach należy zachowywać przez 2–3 dni określoną przez lekarza pozycję (np. leżenie na boku), by podany gaz lub silikon najsilniej przyciskał siatkówkę do naczyniówki w operowanym miejscu. Chory musi unikać gwałtownych ruchów, wstrząsów, wysiłku fizycznego. Niebezpieczne mogą być stany, które powodują chwilowe, gwałtowne podniesienie ciśnienia (uporczywy kaszel, kichanie, intensywne używanie tłoczni brzusznej, np. przy zaparciach). Wystąpieniu takich objawów po operacji zapobiega się, stosując odpowiednie leki.

W pierwszych dobach po zabiegu operowane oko chronione jest przez specjalną osłonę. Po jej zdjęciu chory musi zwracać szczególną uwagę na to, by oka nie trzeć ręką, nie wycierać zbyt intensywnie chusteczką. Należy unikać ekspozycji na zapylenie, unikać przypadkowych urazów.

Niezbędna jest regularna kontrola okulistyczna. W przypadku podania choremu gazów lub silikonu może być konieczne dopełnienie lub wymiana podanego środka.

Największą grupę osób poddawanych witrektomii stanowią chorzy na cukrzycę. W ich przypadku kluczowe jest prawidłowe leczenie diabetologiczne, ponieważ nawet krótkotrwałe wahania poziomu cukru mogą powodować bardzo szybki rozwój zmian chorobowych w oku.

Witrektomia – powikłania

Witrektomia to niezwykle złożony zabieg mikrochirurgiczny, wykonywany na wyjątkowo delikatnych strukturach, które już w momencie rozpoczęcia operacji są zazwyczaj w bardzo złym stanie (zrosty, pęknięcia, zaburzenia metabolizmu spowodowane przemieszczeniem lub patologią naczyń krwionośnych). Decyzję o przeprowadzeniu witrektomii podejmuje się często w sytuacjach, kiedy ryzyko niepowodzenia zabiegu jest duże, ale niewykonanie go oznacza dla chorego całkowitą utratę wzroku, dlatego operacja jest obarczona dużym ryzykiem powikłań śród- i pooperacyjnych. Skuteczność ocenia się na ok. 50%, a jej prawidłowe wykonanie i czasowa, często ograniczona, poprawa ostrości wzroku nie zabezpieczają przed kolejnymi powikłaniami choroby podstawowej. 

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej