Czym jest termolifting RF? Wskazania i przeciwwskazania do termoliftingu

Fot. bluecinema / Getty Images

Termolifting RF to nowoczesna metoda opierająca się na działaniu fal radiowych, wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej. Ich efekty porównywalne są do rezultatów osiągniętych w ramach chirurgii plastycznej. Wykonywane są zwłaszcza na twarz i okolice brzucha.

Termolifting to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w którym następuje podgrzanie głębokich warstw skóry, czego efektem jest stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu. Wykonywany z użyciem fal radiowych określa się mianem termoliftingu RF. Zaliczany jest do zabiegów mało inwazyjnych i niezwykle skutecznych. Największą popularnością cieszy się termolifting twarzy, ale procedura z powodzeniem może być przeprowadzana na innych częściach ciała, m.in. na dekolcie, ramionach, pośladkach, udach i brzuchu czy w celu usunięcia zwiotczałej skóry nad kolanami.

Czym jest termolifting?

Termolifting, nazywany także bezinwazyjnym lub nieinwazyjnym liftingiem, to zabieg, w którym wykorzystuje się ciepło dostarczane do różnych warstw i na różnych głębokościach skóry. Ciepło powoduje regenerację, skrócenie i zagęszczenie istniejących włókien kolagenowych oraz stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu (ilość kolagenu wzrasta o około 30%) i elastyny.

Zobacz film: Termolifting twarzy - zabieg. Źródło: W dobrym stylu

Czym jest termolifting RF?

Jednym z rodzajów termoliftingu jest termolifting RF (z ang. radiofrequency) wykonywany przy użyciu fal radiowych, najczęściej o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz. Fale docierają nawet do 2 cm w głąb skóry, a pod ich wpływem dochodzi do wytworzenia endogennego ciepła w tkankach. Ich ogrzanie stymuluje procesy fizjologiczne i przebudowę uszkodzonych włókien kolagenowych. Ze względu na fakt, że metoda ta nie powoduje uszkodzenia naskórka (dzięki zastosowanemu chłodzeniu), zabiegi mogą być wykonywane niezależnie od fototypu skóry i pory roku. Ponadto fale przenikające przez skórę nie mają wpływu na melaninę. Powszechnie łączone są z techniką mikronakłuwania. Wówczas podczas zabiegu wprowadza się mikroigły w głąb skóry i emitowane są fale radiowe, które powodują bardzo silne przegrzanie okolicznej tkanki .

Oddziaływanie skoncentrowanych fal radiowych nie może być dłuższe niż 20 minut w jednym miejscu. Zabieg, mimo że jest bardzo nowoczesny, jest całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i bezbolesny. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Nazywany bywa liftingiem bez skalpela. Pozytywne wyniki widoczne są już po pierwszym termoliftingu RF, ale trwałość rezultatów zapewnia seria 6–12 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Efekt utrzymuje się przez kilka lat. Zabieg termoliftingu RF to koszt rzędu 100–250 zł, w zależności od partii ciała, której dotyczy.

Termolifting twarzy

Termolifting najczęściej wykonywany jest w obrębie twarzy. Jest to skuteczna metoda modelowania owalu twarzy, która przeciwdziała wiotkości skóry. Stosowana jest do zagęszczenia i poprawiania napięcia oraz kolorytu skóry. Dzięki niej skóra staje się bardziej jędrna, a drobne zmarszczki wygładzają się. Znakomite efekty uzyskuje się zwłaszcza w przypadku usuwania kurzych łapek, podnoszenia opadających górnych powiek i łagodzenia cieni pod oczami. Termolifting RF pozwala na przywrócenie skórze dawnej witalności i uelastycznia ją. Udowodniono, że poprawia krążenie krwi i limfy, zapewniając tym samym usprawnienie transportu tlenu i lepsze odżywienie tkanek. Zabieg pozwala na odprężenie mięśni twarzy. Obkurcza zwisający podbródek, wyraźnie podnosi policzki i brwi oraz łagodzi fałd nosowo-wargowy. Doskonale przeciwdziała efektom starzenia się skóry, redukuje zmiany skórne i blizny powstałe po trądziku, obniża aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Bywa stosowany też w przypadku problemu nadmiernej potliwości, gdyż zmniejsza aktywność i wielkość gruczołów potowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się na czym polega termolifting skóry

Zobacz film: Termolifting skóry - jak wygląda zabieg? Źródło: Klinika urody.

Termolifting brzucha

Termolifting brzucha sprawia, że skóra w tej okolicy staje się bardziej napięta. Służy do redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki. Niweluje rozstępy i cellulit oraz pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym i usuwa wolne rodniki. Likwiduje zwiotczenia brzucha, a także te zlokalizowane w obrębie ramion i pośladków. Termolifting brzucha podejmowany jest przeważnie w celu kształtowania sylwetki po porodzie, zabiegach odchudzających i dietach.

Termolifting – skutki uboczne

Termolifting wiąże się także z możliwymi skutkami ubocznymi. Fale radiowe używane w medycynie estetycznej mogą powodować zaczerwienienia, przebarwienia, oparzenia, obrzęki i miejscowy ból. Objawy mogą się utrzymywać od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. Znane są także przypadki zaniku tkanki tłuszczowej i zaburzenia czucia spowodowane uszkodzeniem nerwów powierzchniowych.

Przeciwwskazania do termoliftingu RF

Termolifting RF posiada pewne ograniczenia. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się m.in.: choroby nowotworowe, poważne schorzenia zakaźne (np. gruźlica), nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, tendencję do krwawienia, przerwanie ciągłości skóry, ostre zapalenie stawów i kości, ropnie tkanek miękkich, stawów i kości. Zabiegom falami radiowymi nie powinny się poddawać osoby posiadające rozrusznik serca, urządzenie do neurostymulacji czy różne metalowe implanty w ciele w miejscu wykonywania zabiegu. Nie zaleca się przeprowadzania liftingu RF w okolicach ośrodków wzrostu kości, jeśli proces ten nie został zakończony. Ponadto zabieg wyklucza się u osób z zaburzeniami czucia bólu i odczuwania ciepła, oparzeniami skóry lub w okresie rekonwalescencji po oparzeniach, do 2 tygodni po zastosowaniu wypełniaczy (np. botoks), u osób po zabiegu wszczepienia złotych nici, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Termolifting powinien być wykonywany z zachowaniem szczególnej ostrożności u ludzi cierpiących na nadczynność tarczycy i chorujących na cukrzycę.

Zobacz film: Jakie są alternatywne metody liftingu twarzy? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, PZWL, 2016.

2. Adamczyk K., Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii, „Aesthetica”, 2017, 21, s. 38-43.

3. Tazbir M., Jesienią spadają lata – czas na młodość spod lasera, „MedSerwis.pl”, 2015, 12, s. 13-14.

Data aktualizacji: 03.07.2018,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej