Czym jest tachykardia płodu? Przyczyny i postępowanie w razie wystąpienia

Fot. gorodenkoff / Getty Images

Monitorowanie akcji serca płodu jest przydatną metodą, za pomocą której można wykryć nieprawidłowości świadczące o zaburzonym dobrostanie płodu, czego przykładem jest tachykardia. Tachykardia płodowa to jedna z patologii, która oznacza przyspieszoną akcję serca u znajdującego się w macicy dziecka.

Tachykardia płodowa może być wynikiem wielu zaburzeń. Izolowana, przejściowa tachykardia nie jest niczym groźnym i zwykle ustępuje po zastosowaniu leczenia przyczynowego. Zdarza się jednak, że jest sygnałem poważniejszych zaburzeń.

Co to jest tachykardia?

Akcja serca u płodu to jeden ze wskaźników mówiących o dobrostanie dziecka. Ten parametr monitoruje się za pomocą specjalnego przyrządu zwanego kardiotokografem, kiedy mające przyjść na świat niemowlę osiągnie dojrzałość. Dzięki niemu można stwierdzić, czy serce bije prawidłowo, wykryć bradykardię, czyli zwolnioną akcję mięśnia sercowego, oraz tachykardię. Jest to zwiększona liczba uderzeń serca na minutę, przekraczająca normę dla danego wieku. Stan taki może być przejściowy lub utrzymywać się przez dłuższy czas.

U płodu podstawowa akcja serca mieści się w granicach 110–150 uderzeń na minutę. Wartości większe niż 150 w czasie co najmniej 10 minut to tachykardia płodowa. Ustalono prosty podział określający ciężkość tego objawu – akcja serca powyżej 160 to tachykardia umiarkowana, natomiast powyżej 180 – ciężka.

Polecamy: Rozwój płodu miesiąc po miesiącu. Kolejne etapy rozwoju płodu

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Tachykardia płodu – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn przyspieszonej akcji serca u płodu. Tachykardia występuje fizjologicznie u płodów niedojrzałych, niegotowych na przyjście na świat. Jest skutkiem niedojrzałości przywspółczulnego układu nerwowego.

Wtórna tachykardia może być reakcją na stany patologiczne występujące u matki: infekcję ze stanem podgorączkowym lub gorączką, odwodnienie lub stosowanie betamimetyków lub leków hamujących układ przywspółczulny. Zakażenie jaja płodowego również może powodować zwiększenie akcji serca u płodu. Inną przyczyną jest niedokrwistość – anemia płodowa, czyli obniżenie hemoglobiny we krwi. Śródporodowo tachykardia pojawia się w wyniku hipertermii (zwiększenia temperatury ciała, będącego powikłaniem znieczulenia zewnątrzoponowego).

Tachykardia u płodu może być wczesnym objawem poważnych schorzeń, takich jak niedotlenienie (inaczej hipoksja). Taki stan należy podejrzewać, kiedy podczas kardiotokografii stwierdzi się obok przyspieszenia podstawowej akcji serca także deceleracje (spadki akcji serca o 15 uderzeń na minutę, trwające co najmniej 10 sekund) oraz zanik zmienności podstawowej czynności serca płodu. Dzieje się tak między innymi w przebiegu niewydolności łożyska, a także w przypadku krwotoku płodowego.

Polecamy: Niedotlenienie okołoporodowe – konsekwencje i wpływ na rozwój

Postępowanie przy tachykardii u płodu

Jak już wspomniano wyżej, badaniem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie akcji serca u płodu, jest kardiotokografia. Monitorowanie za pomocą kardiotokografu powinno być rozpoczęte już w momencie uzyskania dojrzałości przez płód, to znaczy wtedy, gdy jest on gotowy, by opuścić jamę macicy. Szacuje się, że czas ten przypada między 23. a 24. tygodniem ciąży. W przypadku stwierdzenia tachykardii płodu wynoszącej powyżej 160 uderzeń na minutę podczas rutynowych badań zaleca się stałe monitorowanie kardiotokograficzne.

W przypadku stwierdzenia tachykardii u płodu w trakcie rutynowej kardiotokografii konieczna jest analiza wcześniejszych zapisów i stwierdzenie, czy występowała ona wcześniej i jak zmieniały się wartości akcji serca. W poszukiwaniu przyczyn tego stanu wykorzystuje się pomiary przepływów krwi wewnątrz naczyń płodu, które można zmierzyć za pomocą ultrasonografii (USG).

Po ustaleniu przyczyny tachykardii u płodu wdraża się odpowiednie, dostosowane indywidualnie, leczenie. U kobiet gorączkujących stosuje się leki przeciwgorączkowe. Przy podejrzeniu infekcji konieczne jest zlecenie badań, które potwierdzą przyczynę. Podwyższony wskaźnik zapalny – białko C-reaktywne (CRP) oraz białe krwinki we krwi sugerują zakażenie, które należy leczyć bezpiecznymi dla matki lekami. Jeśli natomiast u kobiety podejrzewa się odwodnienie, konieczne jest dożylne podanie płynów.

Utrzymująca się umiarkowana lub ciężka tachykardia płodu, nieustępująca mimo leczenia zachowawczego i likwidacji przyczyn, jest wskazaniem do przyspieszenia porodu. W takim przypadku powodu przyspieszonej akcji serca doszukuje się w niedokrwieniu płodu, co jest zagrażającym życiu stanem, mogącym doprowadzić do zamartwicy i zgonu wewnątrzmacicznego.

Należy pamiętać, iż każdy wynik kardiotokograficzny powinien być oceniony przez lekarza położnika, który znając pacjentkę oraz widząc inne objawy i wyniki badań, jest w stanie we właściwy sposób ocenić stan dziecka. Samodzielna interpretacja może wnieść niepotrzebny niepokój, który może odbić się na dobrostanie dziecka i matki.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz G., „Położnictwo i ginekologia”. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016
  2. Ropacka-Lesiak M., „Kryteria oceny zapisu kardiotokograficznego”. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 5, zeszyt 4,199–205, 2012.
Data aktualizacji: 14.05.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej