Czym jest serum do paznokci i kiedy należy je stosować? Dlaczego serum jest droższe niż tradycyjna odżywka?

Fot. iprogressman / Getty Images

Serum do paznokci to preparat o wysokim stężeniu składników aktywnych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, takie jak serum kolagenowe do paznokci, serum regenerujące lub odżywcze. W ten sposób każdy może dobrać kosmetyk, który najlepiej spełni jego oczekiwania i pomoże w rozwiązaniu konkretnego problemu.

Serum do paznokci jest produktem droższym niż odżywka, ponieważ zawiera większą liczbę składników, które pomagają w odbudowie i wzmocnieniu płytki paznokcia. Właśnie dlatego dobrze jest przemyśleć ten zakup i zdecydować się na produkt, który odżywi paznokcie i będzie zapobiegał ich rozdwajaniu się lub łamaniu. Dobre serum do paznokci powinno być także bogate w witaminy i minerały.

Zobaczcie także, jak domowymi sposobami wzmocnić paznokcie:

Zobacz film: Jak domowymi sposobami wzmocnić paznokcie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest serum do paznokci?

Serum do paznokci to skoncentrowana substancja, która zawiera składniki aktywne i działa bardzo intensywnie. Zwykle serum ma formę żelu lub gęstej substancji. Dostępne na rynku preparaty są stworzone z myślą o prostocie aplikacji. Właśnie dlatego serum do paznokci przypomina zwykle buteleczkę lakieru i ma pędzelek do nakładania na płytkę paznokcia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów o działaniu znacznie intensywniejszym niż zwykłe odżywki.

  • Serum kolagenowe do paznokci, które jest przeznaczone do pielęgnacji suchych, łamliwych i rozdwajających się paznokci. Kolagen to substancja wytwarzana naturalnie przez ludzki organizm, jednak około 25 roku życia zmniejsza się jego produkcja. Serum z kolagenem jako składnikiem aktywnym pomoże osobom z problemem rozdwajania się lub łamania się paznokci. Można stosować je zarówno na płytkę paznokcia, jak i na wolny brzeg oraz skórki.
  • Regeneracyjne serum do paznokci polecane osobom ze słabą płytką paznokcia, która jest przebarwiona. Regeneracja płytki następuje zwykle dosyć powoli, dlatego takie serum należy stosować od 14 do 28 dni (w zależności od zaleceń producenta). Serum regeneracyjne powinno mieć w składzie witaminy A oraz E, a także olejki.
  • Serum utwardzające do paznokci, które utwardza płytkę, wygładza ją i zapobiega rozdwajaniu. Dodatkowo takie serum wypełnia drobne ubytki w płytce paznokcia, a w efekcie paznokcie stają się mocniejsze i grubsze.

Jaki skład powinno mieć serum do paznokci?

Serum do paznokci powinno zawierać jak najwięcej składników aktywnych, a jak najmniej substancji dodatkowych (na przykład barwników, utrwalaczy lub substancji zapachowych). Serum takie można kupić zarówno w aptekach, jak i w niektórych drogeriach. Decydując się na zakup serum do paznokci, warto sprawdzić jego skład. Wśród najważniejszych składników aktywnych powinny znajdować się przynajmniej niektóre z substancji, takich jak: biotyna, olej rycynowy, proteiny (na przykład jedwabiu), wapń, oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron, ceramidy, witaminy, kolagen. Zdecydowanie należy unikać takich składników, jak formaldehyd, triglicerydy oraz alkohol. Formaldehyd bardzo szybko wysusza paznokcie i drażni skórę, dlatego serum zawierające ten składnik może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Niestety formaldehyd może także powodować onychyliozę, która polega na oddzieleniu płytki paznokciowej od łożyska.

Czy stosujesz serum do paznokci?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kiedy stosować serum do paznokci?

Po serum do paznokci należy sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy paznokcie są kruche, łamliwe, bardzo miękkie lub rozdwajają się. Bardzo ważne jest także używanie serum po długotrwałym noszeniu paznokci hybrydowych, żelowych, akrylowych lub tytanowych. Takie paznokcie zwykle są osłabione po pewnym czasie, zwłaszcza w sytuacji nieumiejętnego ściągania warstwy hybrydy lub żelu, a także po próbach zdrapania resztek lakieru. Na czas stosowania serum do paznokci należy zrezygnować zarówno z tradycyjnych lakierów, jak i z tych hybrydowych. Dopiero po zakończeniu kuracji można malować paznokcie. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem kuracji zmyć resztki lakieru z płytki, a także dobrze opiłować paznokcie i je wygładzić. Regularne stosowanie dobrego serum do paznokci może wygładzić paznokcie, dodać im blasku, sprawić, że będą mocne i przestaną się rozdwajać. Zwykle już po kilku dniach stosowania pojawiają się zauważalne efekty. Nie należy jednak zapominać o regularności nakładania oraz o tym, aby przestrzegać zaleceń producenta. Do najważniejszych funkcji serum do paznokci można zaliczyć:

  • odżywienie paznokci, przywrócenie im blasku,
  • zwiększenie twardości płytki paznokciowej,
  • zapobieganie łamaniu i rozdwajaniu się paznokci,
  • ochronę przed promieniowaniem UV,
  • wygładzenie płytki i sprawienie, że nie ma na niej przebarwień,
  • pielęgnację i ogólną regenerację.

Wysoka zawartość substancji aktywnych sprawia, że paznokcie wyglądają na zadbane, stają się gładkie oraz odporne na różne uszkodzenia. Bardzo ważne jest także jednoczesne zadbanie o skórki wokół paznokci. Niektóre sera do paznokci można stosować na skórki, natomiast inne tylko na płytkę paznokcia. W tym drugim wypadku warto zaopatrzyć się w oliwkę zawierającą witaminy i minerały i stosować ją na skórki.

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 25.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej