Czym jest pas lędźwiowy i jakie jest jego zastosowanie?                                           

Fot. Staras / Getty Images

Pas na kręgosłup lędźwiowy jest coraz bardziej powszechnym narzędziem wsparcia i walki z bólem pleców. Pas lędźwiowy magnetyczny, pas stabilizujący odcinek lędźwiowy czy pas wzmacniający kręgosłup lędźwiowy to tylko kilka propozycji pasów, jakie oferuje bogaty rynek zaopatrzenia ortopedycznego. Czym jest i jak działa pas lędźwiowy?

W zależności od przyczyn schorzenia, rodzaju dolegliwości obciążających kręgosłup lędźwiowy oraz wykonywanego zajęcia, pas lędźwiowy zaleca się w celach leczniczych i profilaktycznych.

Czym jest pas lędźwiowy?

Pas lędźwiowy to ortopedyczny stabilizator lędźwiowego odcinka kręgosłupa, który wymusza odpowiednie ustawienie dolnego segmentu kręgów i mięśni przykręgosłupowych. Pas usztywniający odcinek lędźwiowy prowokuje zmianę pochylenia miednicy, wzmocnienie statyczne tego odcinka oraz zmniejszenie lordozy lędźwiowej.

Pas na odcinek lędźwiowy kręgosłupa ma szerokie zastosowanie w celach leczniczych oraz profilaktycznych, w rehabilitacji, szczególnie ortopedycznej i neurologicznej, oraz w sporcie, głównie siłowym. Każdy pas lędźwiowy może służyć jako rehabilitacyjny pas lędźwiowy, ale nie każdy pas ortopedyczny można wykorzystywać do wszystkich schorzeń i codziennej aktywności, np.:

  • pas lędźwiowy do dźwigania w swej konstrukcji jest elastyczny, ale zarazem to pas wzmacniający kręgosłup lędźwiowy; pokryty oddychającym, perforowanym materiałem; podnosi komfort noszenia i eliminuje pot w trakcie treningów sportowych;
  • pas lędźwiowy na dyskopatię to pas stabilizujący odcinek lędźwiowy; ogranicza ruchomość kręgosłupa lędźwiowego; wspiera leczenie zachowawcze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego;
  • pas lędźwiowy magnetyczny – przeznaczony do krótkotrwałego użytkowania; to często pas lędźwiowy pokryty tkaniną z owczej wełny;
  • pas lędźwiowy z fiszbinami – umożliwia wsparcie kręgosłupa lędźwiowego każdego typu sylwetki.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Zastosowanie pasa lędźwiowego

Pas na kręgosłup lędźwiowy ma na celu kompresję i usztywnienie struktur kręgosłupa oraz mięśni przykręgosłupowych, a także wzmocnienie pracy statycznej odcinka lędźwiowego.

Polecany jest w leczeniu schorzeń kręgosłupa, m.in.:

  • o charakterze zwyrodnieniowym, związanych z ubytkiem tkanki kostnej kręgów i osłabieniem struktur kostnych kręgosłupa; w uszkodzeniach krążków międzykręgowych i przesuwania się ich w przestrzeniach międzykręgowych, np. w przebiegu przepukliny krążka międzykręgowego czy dyskopatii;
  • nadwyrężeń i przeciążeń układu mięśniowego, ścięgnistego oraz więzadłowego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, np. zmiany powstałe w wyniku wyczerpującej pracy fizycznej, długotrwałych wymuszonych pozycjach siedzących, nieprawidłowego podnoszenia i przenoszenia przedmiotów;
  • nieprawidłowej postawy ciała i wrodzonych wad postawy; polecany jest w szczególności w leczeniu skolioz dolnego odcinka kręgosłupa powyżej 20 stopni, poziomego ustawienia kości krzyżowej oraz hiperlordozy;
  • przebytych urazów mechanicznych, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości czy odnawiających się kontuzji po zaleczonych uszkodzeniach z przeszłości;
  • zaawansowana ciąża; pas wzmacniający kręgosłup lędźwiowy znacznie odciąża dolny odcinek pleców, wspiera struktury obręczy biodrowej, wpływa na tyłoodchylenie miednicy i w konsekwencji spłyca pogłębiona lordozę lędźwiową.

Polecamy: Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Pas ortopedyczny lędźwiowy zapewnia również wsparcie w profilaktyce:

  • urazów z przeciążenia oraz pracy statycznej i dynamicznej kręgosłupa sportowców, szczególnie dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. Pas wzmacniający odcinek lędźwiowy, czyli pas lędźwiowy do dźwigania, polecany jest w treningach podnoszenia ciężarów i kulturystyce oraz w klasycznych, siłowych ćwiczeniach na siłowni. Swoją konstrukcją pasy do dźwigania znacznie różnią się od pasów ortopedycznych na lędźwie, jednak zasada działania jest niezmienna;
  • nadwyrężenia kręgosłupa lędźwiowego w wyniku pracy fizycznej. Najbardziej polecany w profilaktyce tej grupy ryzyka jest pas lędźwiowy magnetyczny, wyposażony w magnesy emitujące pole magnetyczne w połączeniu z profilowaną konstrukcją pasa; zapewnia głęboką stymulację receptorów i tkanek przykręgosłupowych.

Wskazówki do stosowania pasa na kręgosłup lędźwiowy

Pas lędźwiowy stanowi uzupełnienie rehabilitacji ruchowej, leczenia zachowawczego i profilaktycznego. Funkcje odciążające i stabilizujące znacznie poprawiają komfort funkcjonowania pacjenta, ale nie likwidują chorób i zwyrodnień tkanek kręgosłupa lędźwiowego.

Pas ortopedyczny lędźwiowy nie powinien być długotrwale stosowany ze względu na ryzyko rozleniwienia mięśni i tkanek kręgosłupa lędźwiowego. Opaska na kręgosłup lędźwiowy ma za zadanie tymczasowe wsparcie w kryzysie zdrowotnym lub planowanym przeciążeniu sportowym w momentach świadomego narażania kręgosłupa na wysiłek.

Zakładany bez uzasadnienia pas lędźwiowy osłabia włókna i tkanki głębokie. Ponadto kręgosłup to złożony aparat ruchu, którego konstrukcja fizjologicznie przystosowana jest do pracy dynamicznej i ruchu. Długotrwałe unieruchomienie, nawet miejscowe, nie jest wskazane i może działać na jego niekorzyść.

Doraźna pomoc

Przewlekłe zmęczenie i obniżona wydajność w pracy wywołana dolegliwościami bólowymi kręgosłupa źle wpływa na zdrowie psychiczne. Doraźna pomoc pasa rehabilitacyjnego na kręgosłup lędźwiowy utrzymuje plecy w odpowiedniej pozycji, przynosząc ulgę w służbowych aktywnościach, uśmierzając ból i obniżając napięcie emocjonalne.

Data aktualizacji: 29.01.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej