Czym jest gąbka konjac? Sposób użycia, działanie i rodzaje gąbki konjac

Fot. Plateresca / Getty Images

Gąbka konjac to coraz częściej spotykane w Polsce akcesorium do mycia, oczyszczania, demakijażu i delikatnego masażu twarzy. Dostarcza skórze brakujących składników mineralnych i witamin. Polecana jest zwłaszcza do cery wrażliwej, problematycznej, mieszanej.

Gąbka konjac to produkt służący do oczyszczania skóry twarzy lub ciała. Akcesorium początkowo znane wyłącznie w Korei dziś cieszy się coraz większą popularnością na zachodzie. Na szczególną uwagę zasługuje jego całkowicie naturalny charakter, zawartość wielu składników odżywczych i zdolność do złuszczania naskórka.

Konjac – co to jest?

Gąbka konjac to naturalny produkt myjący, który wytwarza się z rośliny o nazwie dziwidło Riviera (z łac. Amorphophallus konjac K. Koch). Gatunek ten zalicza się do rodzaju dziwidło (z łac. Amorphophallus Blume ex Decne) należącego do rodziny obrazkowatych (z łac. Araceae Juss.). To roślina typowa dla kontynentu azjatyckiego, która w 97% składa się z wody, a pozostałe 3% stanowi błonnik.

Gąbka konjac – właściwości i zastosowanie

Gąbka do twarzy konjac to produkt do mycia, który dedykowany jest posiadaczom cery mieszanej, trądzikowej i wrażliwej. Jej właściwości myjące wynikają z zasadowego pH surowca, z którego akcesorium powstaje. Dodatkowo zasadowy odczyn pozwala na naturalne równoważenie pH skóry. Na uwagę zasługuje działanie złuszczające gąbki, dzięki czemu skutecznie usuwa ona martwe komórki, a przy tym nie podrażnia skóry.

Konjac to gąbka, przy użyciu której wykonać można także łagodny masaż nadający skórze sprężystości, pobudzający regenerację i odnowę komórek oraz regulujący proces wydzielania sebum. Zapewnia odprężenie, relaks, intensyfikuje krążenie krwi, a przez to odżywienie i dotlenienie komórek. Pomaga przywrócić naturalny blask i pozostawia uczucie gładkiej skóry. Produkt stanowi dodatkowo źródło składników odżywczych. W składzie gąbki do mycia twarzy konjac znajdują się witaminy, w tym A, C, D, E i z grupy B (B1 – tiamina, B6 – pirydoksyna, B12 – kobalamina, B9 – kwas foliowy) oraz składniki mineralne takie jak żelazo, fosfor, cynk, miedź.

Gąbka do demakijażu konjac

Gąbka konjac doskonale sprawdzi się do oczyszczania twarzy z delikatnego makijażu. Stanowi naturalną alternatywę dla żeli do mycia twarzy, toników, mleczek czy płynów do demakijażu, choć możliwe jest jednoczesne stosowanie gąbki i preparatów do twarzy. Należy użyć niewielkiej porcji produktu, gdyż struktura gąbki zwiększa jego wydajność. Dzięki temu znacznie ogranicza się zużycie kosmetyków. Gąbka do demakijażu konjac nie poradzi sobie z dużą warstwą produktów kosmetycznych. Okaże się nieskuteczna także w przypadku wodoodpornych kosmetyków.

W jaki sposób pielęgnować skórę twarzy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Pielęgnacja skóry twarzy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gąbka konjac – jak używać i pielęgnować?

Jak używać gąbki konjac? To stosunkowo proste. Gąbka jest bardzo wygodna, gdyż ze względu na owalny kształt i niewielkie rozmiary doskonale mieści się w dłoni. Zanim użyje się gąbki, konieczne jest jej dokładne zmoczenie i delikatne wyciśnięcie między spłaszczonymi dłońmi. Nigdy nie należy używać jej w stanie suchym. Gąbką wykonuje się koliste ruchy.

Podczas użytkowania gąbki należy pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich zasad pielęgnacji produktu. Po użyciu trzeba ją ponownie zwilżyć, ale nie wykręcać – doprowadziłoby to do uszkodzenia struktury delikatnych włókien roślinnych. Należy ją pozostawić do samoistnego wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Nie powinno się zostawiać gąbki pod prysznicem czy w kałuży wody. Wilgotne środowisko skraca jej żywotność i sprawia, że produkt zaczyna się rozkładać. Producenci wskazują na możliwość sterylizowania gąbki. W tym celu należy ją umieścić na kilka minut w garnku z gotującą się wodą. Podczas schnięcia gąbka kurczy się i twardnieje, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Gąbka konjac jest całkowicie biodegradowalnym i ekologicznym produktem. Może być bezpiecznie kompostowana lub użyta w ogrodzie – zapewni utrzymywanie wilgoci roślinom.

Ile kosztuje gąbka konjac?

Gąbka konjac znajduje się w ofercie drogerii i możliwa jest do nabycia dzięki sprzedaży online. Tradycyjna gąbka dostępna jest w wersjach do twarzy i ciała, za które zapłaci się odpowiednio około 25 i 40 zł. Produkt zaskakuje efektywnością i wydajnością, gdyż odpowiednio pielęgnowany posłuży nawet do 3 miesięcy.

Gąbki konjac z dodatkami

Oprócz tradycyjnych gąbek konjac w sprzedaży znajdują się także wersje wzbogacone o ekstrakt węgla bambusowego lub naturalne glinki. Gąbka konjac z węglem polecana jest osobom o cerze problematycznej. Węgiel zwiększa zdolność do usuwania nadmiaru produkowanego łoju oraz jest naturalnym przeciwutleniaczem. Gąbka z czerwoną glinką wskazana jest dla cery suchej i wrażliwej, z zieloną glinką dla cery normalnej, mieszanej i tłustej, zaś z różową glinką dla cery zmęczonej i niedożywionej. Coraz częściej spotkać można gąbkę konjac z zieloną herbatą lub rumiankiem. Pierwsza z nich ze względu na bogactwo antyoksydantów skutecznie zwalcza szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. Z kolei druga doskonale sprawdzi się przy zaczerwienionej, podrażnionej, bardzo wrażliwej skórze, gdyż skutecznie łagodzi i koi. Producenci oferują również gąbki konjac przeznaczone dla małych dzieci. Ceny gąbek z dodatkami są oczywiście nieco wyższe.

Bibliografia:

1. Haager J., Mieszkanie w kwiatach: moje hobby, Warszawa, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, 1992.

2. Szweykowska A., Szweykowski J., Słownik botaniczny, Warszawa, Wiedza Powszechna, 2003.

Data aktualizacji: 23.04.2019,
Opublikowano: 23.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej