Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?

Fot: Kyryl Gorlov / gettyimages.com

Detektor tętna płodu to specjalistyczne narzędzie, które umożliwia lekarzowi zbadanie akcji serca dziecka. Na rynku dostępne są także domowe urządzenia, które w rękach niedoświadczonego rodzica mogą być niebezpieczne. Może to wynikać z nieprawidłowej interpretacji wyniku, która może stać się sytuacją stresową i tym sposobem bezpośrednio zagrażać dziecku.  

Detektor tętna płodu to uproszczone KTG. Dzięki niemu można usłyszeć bicie serca dziecka. Pomiaru można dokonać (w zależności od modelu) już od 10. tygodnia ciąży, co z pewnością jest atrakcyjną namiastką poznania dziecka dla rodziców, którzy nie mogą doczekać się jego pojawienia się na świecie.

Detektor tętna płodu – co to jest i jak działa?

Detektor tętna płodu, inaczej doppler tętna płodu, to specjalistyczne urządzenie umożliwiające sprawdzenie, czy akcja serca u dziecka jest prawidłowa. To, które wykorzystywane jest przez ginekologa, wykonuje pomiar bicia serca u kobiety ciężarnej nawet od 10. tygodnia ciąży (zależnie od modelu). Jest to uproszczona wersja KTG, która nie mierzy tętna i skurczu, a jedynie bicie serca. Detektor tętna płodu działa w oparciu o efekt Dopplera. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Głowica urządzenia wysyła fale o wysokiej częstotliwości, które napotykają obiekt na swojej drodze i zmieniają częstotliwość. Odbita fala wraca i przetwarzana jest na sygnał elektryczny, który po filtracji i wzmocnieniu daje sygnał dźwiękowy. Tym samym dźwięki dochodzące z detektora tętna płodu są odzwierciedleniem bicia serca dziecka.

Od którego tygodnia stosować detektor tętna płodu? Jak go używać?

Rodzic, który zastanawia się, od którego tygodnia stosować detektor tętna płodu, powinien wiedzieć, że jest to zależne od modelu urządzenia. Nowoczesne wersje umożliwiają dokonanie pomiaru nawet od 10. tygodnia ciąży. Niektóre modele umożliwiają sprawdzenie zarówno tętna chwilowego, jak i uśrednionego w konkretnym przedziale czasu. Najczęściej detektor tętna płodu wyposażony jest w wejście słuchawkowe, które umożliwia skupienie się na dźwięku bicia serca z wykorzystaniem własnych słuchawek. Niektóre modele mają także głośnik, wyświetlacz, na którym można zobaczyć wykres i liczbę uderzeń serca, i dużą głowicę. Producenci prześcigają się w dokładaniu kolejnych funkcji, więc na rynku są również detektory z opcją umożliwiająca szybki wydruk zapisu bicia serca w formie wykresu.

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?

Niektórzy zastanawiają się, czy detektor tętna płodu jest szkodliwy. Warto podkreślić, że nie istnieje niebezpieczeństwo związane np. ze szkodliwością fal ultradźwiękowych. Urządzenia badające kobiety ciężarne wykorzystywane są od lat 60. XX wieku. Natężenie fal dźwiękowych każdego dostępnego na rynku detektora tętna płodu znajduje się w granicach określonych przez AIUM, czyli Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Ponadto w Polsce do sprzedaży dopuszczone są tylko te urządzenia, które mieszczą się w normach UE. Osoby, które chcą mieć pewność, że kupują odpowiedni produkt, powinny sprawdzić, czy opatrzony jest on certyfikatem CE dla urządzeń medycznych, zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC. 

W ten sposób jeśli ktoś zastanawia się, czy detektor tętna płodu jest bezpieczny ze względu na wytwarzanie fal ultradźwiękowych, może mieć pewność, że urządzenie to nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Istnieje jednak inna kwestia, która dotyczy bezpieczeństwa stosowania detektorów tętna płodu. Wynika ona przede wszystkim z faktu, że doświadczony specjalista dobrze wie, jak odczytać wynik badania, a ciężarna, która wykorzystuje domowy detektor tętna płodu, może mylnie zinterpretować bicie serca dziecka. Ponadto według niektórych osób urządzenie to usypia rodzicielską czujność. Chodzi przede wszystkim o to, że bez jego stosowania ciężarna sama zauważała aktywność dziecka i mogła określić, czy jest wzmożona czy słabsza. 

Wykorzystując detektor tętna, kobieta może narazić płód nawet na śmierć. Znane są przypadki, że nie podjęta została interwencja medyczna, bo według urządzenia tętno było słyszalne, jednak później okazywało się, że było to np. tętno matki. Inną wadą detektora, która może czynić go niebezpiecznym, jest fakt, że niedoświadczony rodzic może wykonać badanie np. w momencie snu dziecka, gdy jego akcja serca jest mniejsza. Niesłuszna interpretacja może sprawić, że kobieta wywoła u siebie niepotrzebny stres, który, jak wiadomo, jest szkodliwy dla dziecka. W takiej sytuacji detektor tętna płodu jest urządzeniem niebezpiecznym. Dlatego też najwięcej pożytku z jego używania jest wtedy, gdy badanie wykonuje doświadczony lekarz bądź osoba z personelu medycznego.

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej