Czym jest boraks, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znalazł zastosowanie?

Fot. hdagli / Getty Images

Boraks jest minerałem naturalnie występującym w środowisku. Charakteryzuje się dużym stężeniem ważnego dla zdrowia pierwiastka, a dokładnie boru. Najwięcej boraksu można znaleźć w rejonach Turcji oraz Kalifornii, w miejscach wysuszonych rzek bądź jezior.

Boraks ma wiele zastosowań, nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również w ceramice, garncarstwie, kosmetyce czy w szklarstwie. Charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi i wykorzystywany jest jako wspomagacz w leczeniu łuszczycy, chorób stawów czy grzybicy. Boraks to inaczej sól sodowa kwasu borowego, w formie proszku łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Czym jest boraks?

Boraks to minerał, który występuje w środowisku naturalnym. W terminologii naukowej określany jest jako tetraboran sodu bądź czteroboran sodu. Zaliczany jest do nieorganicznych związków chemicznych i stanowi również sól sodową słabego kwasu bromowego. Jest przede wszystkim źródłem boru. Z boraksu powstają kryształy o bezbarwnej barwie, które z łatwością rozpuszczają się w wodzie. Taki roztwór ma charakter silnie zasadowy i po spożyciu przez człowieka wchodzi w reakcję z kwasem solnym znajdującym się w żołądku. Wzór boraksu naturalnie występującego w przyrodzie wygląda następująco: Na2B4O7·10H2O.

Boraks – właściwości lecznicze

Główny składnik boraksu, czyli bor, występuje niemal w każdym nieprzetworzonym produkcie żywieniowym. Bor jest składnikiem niezbędnym dla roślin i zwierząt. Wpływa także na organizm człowieka, a zwłaszcza na kościec. Znaczne niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do utraty wapnia i demineralizacji. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na bor wynosi od 2 mg do 5 mg na dobę.

Pierwiastek jest potrzebny do prawidłowego wzrostu roślin. Poziom boru w produktach roślinnych jest coraz niższy. Jest to spowodowane stosowaniem przez rolników nawozów mineralnych, które hamują wchłanianie boru z gleby. Niektóre związki chemiczne, np. kwas fitynowy będący składnikiem produktów zbożowych, takich jak płatki owsiane czy pieczywo, osłabiają wchłanianie boru z przewodu pokarmowego. W wyniku gotowania warzyw spada poziom zawartego w nich pierwiastka. Ze względu na omówione wyżej sytuacje wiele osób jest nieświadomych, iż wykazuje niedobór boru.

Boraks jest związkiem chemicznym o działaniu przeciwgrzybiczym, antyseptycznym, przeciwwirusowym oraz owadobójczym. Mimo iż bor i wszystkie jego związki są wydalane z moczem, jego obecność w organizmie umożliwia utrzymanie struktury błon komórkowych i bierze udział w przekazywaniu impulsów między presynapsami a postsynapsami, czyli połączeniami między komórkami nerwowymi (neuronami).

Skąd się bierze grzybica? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6.

Boraks – zastosowanie

Temat wpływu boraksu na zdrowie jest kwestią sporną. Związek ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i często stosowany jest w medycynie naturalnej. Wpływa pozytywnie na metabolizm niektórych pierwiastków, takich jak wapń, magnez czy fosfor. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego oraz przytarczyc. Jego długotrwały i znaczny niedobór może wywołać zaburzenia tych gruczołów. Dodatkowo (ze względu na pozytywny wpływ pierwiastków, takich jak wapń czy fosfor, których stężenie w organizmie rośnie pod wpływem boru), wspomaga pracę stawów w ludzkim organizmie i wzmacnia kości. Jednak rzadko jego suplementacja jest zalecana przez lekarzy, gdyż w niektórych krajach uznawany jest za związek trujący.

Część badaczy twierdzi, iż regularne spożywanie boraksu może przyczynić się do rozwoju niepłodności zarówno żeńskiej, jak i męskiej. Bez wątpienia nadmierne przyswajanie substancji w dużych dawkach może zaszkodzić zdrowiu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, gdyż średnia dzienna dawka suplementowana wraz z pożywieniem wynosi 1 mg, czyli nie przekracza normy.

Boraks znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w przemyśle, np. jako produkt czyszczący i usuwający rdzę. Wykorzystywany jest w ceramice, garncarstwie, przemyśle szklarskim i kosmetycznym. Gospodynie domowe często łączą boraks z sokiem z cytryny, czym zwiększają jego właściwości czyszczące. Wówczas stosowany jest do mycia łazienek, przede wszystkim toalet oraz zlewów, którym nadaje połysk. Innym zastosowaniem boraksu jest usuwanie plam i zapachów z tkanin (np. odoru kociego moczu z dywanu). Środek ze względu na właściwości owadobójcze stosowany jest również do wybielania, eliminacji pcheł, mrówek, karaluchów, rybików, os, szerszeni oraz wielu innych insektów.

Bibliografia:

  1. Drobnik M., Latour T.: Badanie właściwości farmakodynamicznych roztworu kwasu borowego, „Rocznik Państwowego Zakładu Higieny” 2001.
  2. Zaprutko-Janicka A.: Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek. Jak Polki dbały o siebie w dwudziestoleciu międzywojennym, Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2016.
Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej