Czym jest adopcja zarodka? Jak przebiega procedura adopcji prenatalnej?

Morsa Images/getty images

Adopcja zarodka poprzedzona jest bezskutecznymi staraniami o posiadanie dziecka. Procedura przebiega w pięciu etapach. Ostatnim jest test ciążowy z krwi oceniający pomyślność dokonanego do organizmu biorczyni transferu zarodków.

Problem niepłodności dotyka coraz więcej osób. Część z nich podejmuje próby zapłodnienia pozaustrojowego, które polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Kiedy in vitro okazuje się niepomyślne, szansą na posiadanie potomstwa bywa prenatalna adopcja zarodka.

Co to jest adopcja zarodka?

Adopcja zarodka bywa ratunkiem dla osób starających się o potomstwo, a dotychczas bezskutecznie walczących z problemem niepłodności. Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę cywilizacyjną. Specjaliści podkreślają jej wieloczynnikowe podłoże, które nierzadko jest niemożliwe do określenia. Adopcja zarodków jest najrzadziej stosowaną formą adopcji prenatalnej w Polsce. Opiera się na wykorzystaniu nadliczbowych zarodków nieużytych w procedurze in vitro, jakiej poddała się inna para.

Czytaj takżeRozmowy intymne o in vitro Małgorzaty Rozenek-Majdan

Adopcja zarodków – krioprezerwacja

Kobieta decydująca się na zapłodnienie in vitro zostaje poddana terapii hormonalnej, w wyniku której wytwarza duże ilości komórek jajowych. Po pobraniu ich z organizmu następuje selekcja i do każdej prawidłowej wprowadza się męskie nasienie, w wyniku czego dochodzi do zapłodnienia. Spośród tak przygotowanych zarodków do inseminacji wykorzystuje się przeważnie 2. Pozostałe poddawane są krioprezerwacji. Umieszcza się je w pojemniku z ciekłym azotem, gdzie panuje temperatura -196°C. Przechowywanie zarodków w takich warunkach może trwać wiele lat. Po wyrażeniu chęci dawstwa zostają przywrócone do normalnej temperatury +20°C, poddane ocenie i przekazane do adopcji.

Jak wygląda adopcja zarodka?

Procedura adopcji zarodka ma pięcioetapowy przebieg:

  • krok pierwszy – po wizycie, na której orzeka się o stanie zdrowia kobiety (na podstawie analizy dotychczas prowadzonego leczenia, zabiegów, wyników badań i ewentualnych przeciwwskazań do ciąży), a parę kwalifikuje się do adopcji zarodka. Specjalista zapoznaje ich ze szczegółowym planem postępowania;
  • krok drugi – para wypełnia kartę biorców zarodka, gdzie podaje się szczegółowe informacje o swoim wyglądzie, w tym wadze, wzroście, karnacji, budowie ciała, kolorze oczu i włosów. Dodatkowo wskazuje się na pochodzenie etniczne i grupę krwi. Na tych wiadomościach w dużej mierze opierać się będzie dobór zarodków do adopcji;
  • krok trzeci – po dokonaniu wyboru spośród zaproponowanych do adopcji zarodków specjaliści rozpoczynają proces przygotowywania kobiety do ich transferu. Procedura medyczna przeniesienia adoptowanych zarodków do ciała biorczyni ma taki sam przebieg jak w przypadku transferu własnych uprzednio mrożonych zarodków. Lekarz ocenia, czy zarodek przeniesiony będzie podczas naturalnego cyklu menstruacyjnego, czy też konieczna jest stymulacja hormonalna, która przygotowuje błonę śluzową macicy do implantacji;
  • krok czwarty – zarodki przenoszone zostają do ciała biorczyni w stadium blastocysty. Zabieg jest bezbolesny. Trwa średnio 10–15 minut. Wykonywany jest pod kontrolą USG i przy pełnym pęcherzu moczowym. Zapewnia to lekarzowi lepszą widoczność macicy. Zarodki transferuje się drogą dopochwową przy użyciu specjalistycznego katetera. Po zabiegu biorczyni przyjmuje środki podnoszące szansę na zagnieżdżenie zarodków. Biorczyni zarodków nie wymaga hospitalizacji i bezpośrednio po transferze może wrócić do normalnego trybu życia. Naukowcy podkreślają jednak, by unikać wzmożonego wysiłku fizycznego;
  • krok piąty – po upływie 11–12 dni od transferu kobieta powinna wykonać test ciążowy z krwi. Niezależnie od rezultatu należy go powtórzyć po 48 godzinach. W przypadku wyniku negatywnego po krwawieniu menstruacyjnym należy zgłosić się na badanie kontrolne. Proces powtórzyć można w następnym cyklu. Przy wyniku pozytywnym wskazane jest natomiast kontynuowanie przyjmowania leków. Po 3 tygodniach od transferu wykonuje się USG i przy jego pomocy sprawdza się rozwój zarodka. O tym, jak długo zażywane będą leki, decyduje lekarz.

Adopcja zarodka – statystyki

Według statystyk adopcja zarodka przeprowadzana jest w Polsce w skali roku około 100 razy. Ta stosunkowo niewielka liczba związana jest z ograniczonym dostępem do nadliczbowych zarodków. Średnio 30% par, które przystępują do in vitro, posiada dodatkowe zarodki, z czego część nie decyduje się na dawstwo, by móc skorzystać z nich w przypadku niepowodzenia wcześniejszego zabiegu. Czas oczekiwania na adopcję zarodka wynosi 3–6 miesięcy. Kliniki specjalizujące się w tych procedurach wskazują, że jest za mało zarodków w stosunku do chętnych. Skuteczność adopcji zarodków wynosi około 30%. Rozwiązanie to uważa się za jedyną opcję dla par, u których czynnik żeński lub męski uniemożliwia spełnienie marzeń o posiadaniu dziecka.

Zobacz film: Adopcja prenatalna

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

  1. M. Wikland, Obstetric outcomes after transfer of vitrified blastocysts, [w:] „Human Reproduction”, 2010, 25(7), s. 1699–1707.
  2. J. Mandelbaum, Embryo and oocyte cryopreservation, [w:] „Human Reproduction”, 2000, 15(4), s. 43–47.
  3. R. Łukasiewicz, Dawstwo zarodków a przysposobienie – zagadnienia wybrane, [w:] Nasciturus pro iam nato habetur. O ochronę dziecka poczętego i jego matki, red. J. Mazurkiewicz, P. Mysiak, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2017.
Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej