Czy zostawiać dziecko na siłę w żłobku lub przedszkolu?

Fot. Suchota / Getty Images

Chociaż brzmi to okrutnie, to często nie ma innego wyjścia. Ważne, aby w pierwszych tygodniach adaptacji dziecka w żłobku lub przedszkolu malec uczęszczał regularnie i był odbierany o tej samej porze. Jak można pomóc dziecku, które nie chce zostawać bez ukochanej mamy?

Niestety nie wszystkie dzieci lubią żłobek i przedszkole. Bywa, że uczęszczanie do placówki wiąże się dla nich z ogromnym stresem. Rodzice z łatwością ten stres rozpoznają – dziecko staje się płaczliwe, wyraźnie nie chce iść następnego dnia do placówki, budzi się w nocy, rozpacza bez powodu, staje się bardzo zaborcze o uwagę rodziców oraz o zabawki. Dzieci starsze mogą zacząć moczyć się w nocy, maluszki natomiast będą się często budzić i dążyć do spania z rodzicami.

Zwykle proces zaprowadzania dziecka do placówki jest taki sam: rodzic zaprowadza dziecko, pomaga mu się przebrać w szatni, po czym odprowadza malucha na salę i tam zostawia opiekunkom. W niektórych przedszkolach panie same zabierają dzieci z szatni. Rodzic ma czas na krótkie pożegnanie i wyznanie dziecku prawdy o tym, kiedy po nie przyjdzie.

Uwaga! Nie wolno kłamać – ważne, aby dziecko wiedziało, kiedy rodzic po nie przyjdzie.

Czy dziecku potrzebna jest adaptacja zanim zacznie chodzić do przedszkola czy żłobka?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Dziecku w przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji może pomóc nie tylko systematyczność, ale i osoba odprowadzająca dziecko. W pierwszych dniach powinna być to osoba, z którą dziecko jest mniej związane emocjonalnie niż z mamą. Może to ułatwić sam moment rozstania. Opiekun (np. babcia) może zwracać uwagę dziecka na zabawki, inne dzieci, a nawet na budynek placówki. Dzięki temu dziecko odwróci uwagę od faktu, że zaraz pozostanie samo, bez bliskich.

Polecamy: 5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu

Emocje rodziców odgrywają dużą rolę w procesie adaptacji dziecka w żłobku lub przedszkolu. Zestresowana i nerwowa mama nie sprawi, że dziecko będzie szło rozluźnione do nowego miejsca. W pierwszych tygodniach adaptacji malucha zaleca się spokój i brak pośpiechu. Emocje przechodzą na dzieci, więc rodzice muszą być spokojni. Poranny pośpiech również może negatywnie odbić się na uczuciach malucha. Spokojnie, konsekwentnie i… na siłę. Niestety wiele dzieci wpada w histerię po przekroczeniu progu placówki. Zwykle opiekunki każą rodzicom szybko wyjść i same próbują uspokoić dziecko. Na początku takich napadów paniki u malucha będzie dużo. Właśnie dlatego adaptacja do żłobka lub przedszkola zwykle trwa od dwóch-trzech tygodni do kilku miesięcy. Im więcej czasu minie, tym bardziej dziecko rozumie, że pobyt w żłobku lub przedszkolu jest nieunikniony.

Rozmowy o żłobku lub przedszkolu powinny dotyczyć pozytywnych wspomnień. Kiedy dziecko skarży się na przykrość, jaka je spotkała, rodzic powinien wysłuchać malucha i szybko opowiedzieć o tym, że miał kiedyś podobną sytuację, ale wszystko skończyło się dobrze. Takie zajmowanie dziecka pomoże mu odwrócić uwagę od negatywnych myśli. Ważne, aby o żłobku opowiadać w dobrym świetle, ale nie oszukiwać – jeśli nie ma tam wielkiego placu zabaw z ciuchcią, to nie wolno dziecka próbować zachęcić nieistniejącymi atrakcjami.

Na to, ile potrwa proces adaptacji w żłobku nie mamy wielkiego wpływu – wszystko zależy od charakteru i temperamentu dziecka. Są takie maluchy, które po wejściu do placówki od razu zapominają o mamie i bawią się z ochotą z innymi dziećmi. Niestety są i takie dzieci, które bardzo płakać zaczynają już w drodze do żłobka. Wszystko powinno unormować się z czasem, ale jeśli dziecko bardzo źle reaguje i nie ma żadnej poprawy, to warto rozważyć wizyty u psychologa, który indywidualnie podejdzie do problemu. 

Czy do żłobka lub przedszkola mogą chodzić dzieci, które nie są zaszczepione? Przekonajcie się:

Zobacz film: Do przedszkola i żłobka tylko z ważnym szczepieniem? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 24.08.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kinia 02.09.2018r.

A jak nie ma wyjśćia? Mama wraca do pracy, dziecko musi zostać. w tym kraju państwo nie gwarantuje innej opieki niestety, a i tak dobrze, że ten rok zwolnienia jest.

Domi 29.08.2018r.

Nie ma innego wyjścia, trzeba zostawić. Takie jest życie i taki jest świat, że rodzice muszą pracować, a dzieci, które nie mogą zostać np. dziadkami czy opiekunką muszą iść do przedszkola. Moim zdaniem, choć nie jest łatwe, dla żadnej ze stron, cieszę się, że moje dzieciaki chodzą do przedszkola. Taki dzieciak zupełnie inaczej się rozwija, jest bardziej otwarty, nie boi się ludzi. Widzę ogromną różnicę, kiedy spotykamy się ze znajomymi, których dzieci nie mają kontaktu z rówieśnikami.

Jadwiga 27.08.2018r.

nie jest łatwo zostawić dziecko samo w obcym miejscu. wiem o tym, fajny tekst, ale co się dziecko i mama nacierpi.... a te choroby - masakra. ja czasem pomagam synowej i zostaję z małym jak jest chory, ale szybko od niego łapię. :(

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej