Czy wzrost temperatur powstrzyma rozwój pandemii? 

Fot: Boris SV / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się bardzo szybko, do tego jest bardzo zajadły. Zdaniem niektórych badaczy wraz z nadejściem cieplejszych dni pandemia może wyhamować. Czy faktycznie wyższe temperatury będą naszym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, o którym naukowcy wiedzą jeszcze niewiele. Początkowo sądzono, że koronawirus zachowa identycznie jak wirus z grypy i wraz ze wzrostem temperatury powietrza, pandemia wyhamuje. Niestety patogen atakuje także w państwach, w których temperatura powietrza znacznie przekracza 20 stopni stopni. Mimo to cieplejsze dni - do pewnego stopnia - mogą ułatwić walkę z pandemią.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Mniejsza liczba zachorowań

W opinii dr. Pawła Grzesiowskiego eksperta w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP trudno jest przewiedzieć, jak wirus będzie się zachowywał. Fakt, że koronawirus pojawia się także w miejscach, gdzie panuje stosunkowa wysoka temperatura pozwala założyć, że cieplejsze dni nie zatrzymają pandemii. Mogą  ją jednak spowolnić i zmniejszyć liczbę nowych zakażeń.

Jak tłumaczy specjalista kiedy jest ciepło znacznie częściej otwieramy okna czy wychodzimy na dwór. Dzięki temu w naturalny sposób stwarzamy wirusowi trudniejszej warunki do rozprzestrzeniania. Tym samym regularne wietrzenia mieszkania to jedna z metod ochrony przed zakażeniem.

Jak się chronić?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wyższa temperatura powietrza to zdecydowanie za mało, aby zatrzymać pandemię. Najlepszą i najskuteczniejszą forma ochrony przed zakażeniem jest unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Należy również bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny - z myciem rąk na czele. Warto także stosować środki do dezynfekcji. Dodatkowo osoby, które nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

Zobacz film i dowiedz się o koronawirusach

Zobacz film: Co to jest koronawirus? Źródło: Discovery Life

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy. U osób z COVID-19 - tak lekarze nazwali chorobę, którą wywołuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 - dochodzi do zapalenia płuc, które w skrajnych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia zależą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, a także ogólne osłabienie.

Zakażenie może być groźne dla każdego, jednak w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby przewlekle chore. Bardzo dużą ostrożność w czasie pandemii muszą zachować pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy i osoby z chorobami autoimmunologicznymi.

Data aktualizacji: 30.03.2020,
Opublikowano: 30.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej