Dzieci karmione butelką wypijają miliony cząsteczek plastiku dziennie

Jose Luis Pelaez Inc/getty images

Karmienie dziecka butelką wykonaną z polipropylenu może być znacznie groźniejsze, niż do tej pory sądzono. Najnowsze badania naukowców z Irlandii wykazały, że karmione w ten sposób niemowlęta  mogą połykać nawet milion cząsteczek plastiku dziennie. Okazało się, że cząsteczki są uwalniane podczas sterylizacji butelek w wysokich temperaturach.

Na łamach magazynu „Nature Food” irlandzcy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których sprawdzono uwalnianie się mikroplastiku z 10 powszechnie dostępnych butelek do karmienia niemowląt, wykonanych z polipropylenu.

Czy plastikowe butelki są bezpieczne dla dzieci?

Sprawdzane przez naukowców butelki polipropylenowe stanowią 82 proc. światowego rynku. Polipropylen obok polietylenu, jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. To właśnie z tego materiału wykonuje się większość butelek dla niemowlaków. Co więcej, polipropylen był dotychczas uważany za bezpieczny dla wielu zastosowań, w tym także do przygotowania jedzenia.

21-dniowe badanie wykazało, że z polipropylenowych butelek uwalnia się od 1,3 do 16,2 miliona cząstek plastiku na litr płynu!

Oszacowano tym samym, że niemowlęta, w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia, są narażone na przyjmowanie 1,6 miliona cząsteczek plastiku dziennie.

Zdaniem naukowców największy wpływ na uwalnianie się mikrocząsteczek z tworzywa sztucznego ma sterylizacja oraz ekspozycja na wysoką temperaturę.

Byliśmy absolutnie zaskoczeni liczbą cząstek mikroplastiku uwalnianych przez butelki dla niemowląt. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia oszacowało, że dorośli konsumują od 300 do 600 cząsteczek mikroplastiku dziennie – nasze średnie wartości były rzędu miliona lub milionów

– mówił w rozmowie z „The Guardian” prof. John Boland z Trinity College w Dublinie, jeden z autorów publikacji.

Chociaż wiele z tych cząstek zostaje wydalonych z organizmu, konieczne są dalsze badania, by sprawdzić, ile z nich może zostać wchłoniętych do krwiobiegu i przedostać się do różnych organów ciała.

Karmienie butelką. Jak zmniejszyć ilość mikroplastiku w pożywieniu?

Według autorów badania są sposoby, by zredukować poziom uwalniania się mikroplastiku z butelki do pokarmu.  Co trzeba zrobić?

  1. Po wysterylizowaniu butelki (zgodnie z zaleceniami w 95 st. C) należy dokładnie wypłukać ją chłodną  wodą. 
  2. Sam posiłek, np. mleko modyfikowane, należy przygotowywać w pojemniku z innego materiału niż plastik i dopiero gdy osiągnie temperaturę pokojową, należy przelać do wychłodzonej i sterylnej butelki.
  3. Nie powinno się odgrzewać uprzednio przygotowanego mleka, które znajduje się już w plastikowym pojemniku. Szczególnie nie w mikrofalówce.

Zobacz film: Czy mleko modyfikowane może uchodzić dziecko przed późniejsza otyłością?

źródło: x-news

Data aktualizacji: 22.10.2020,
Opublikowano: 21.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej