Czy smog podwyższa ciśnienie tętnicze?

Zobacz film: Jak bardzo szkodzi nam smog? Źródło: Dzień dobry TVN

Im czystsze powietrze tym mniejsze kłopoty z oddychaniem, a jak z ciśnieniem? Czy smog podwyższa ciśnienie tętnicze? Mimo, wysokiej świadomości społecznej i wielu kampanii antysmogowych, wciąż oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. 

Czasopismo Hypertension niedawno opublikowało badania z których wynika, że naukowcy przez 14 lat obserwowali korelacje między stężeniem cząstek PM2,5, a kondycją zdrowotną prawie 135 tys. pacjentów. 

Wynik badania potwierdza. Niższemu zanieczyszczeniu powietrza towarzyszą optymalne wartości ciśnienia tętniczego. Każde dodatkowe 5 mikrogramów cząstek PM2,5 na metr sześcienny zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia o 16 proc.!

- Coraz więcej danych pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza cząstek o bardzo małej średnicy wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego. Tajwańskie badanie dostarczyło jednych z najsilniejszych dowodów tej zależności. Po oczyszczeniu się powietrza, po wprowadzeniu ogólnokrajowego programu redukcji zanieczyszczenia środowiska, ciśnienie mieszkańców malało - podsumowuje prof. Michał Nowicki, kierowniki Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jakie są normy stężenia dla pyłu PM2,5 w Polsce?

Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego:

  • w latach 2015 - 2019: 25 µg/m3
  • od roku 2020: 20 µg/m3

Zalecana przez WHO

  • norma stężenia średniorocznego: 10 µg/m3
  • norma stężenia średniego 24-godzinnego: 25 µg/m3

Agencja Ochrony Środowiska (EPA)

  • poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego:
  1. standard pierwszy: 12 µg/m3
  2. standard drugi: 15 µg/m3
  • poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego: 35 µg/m3 (standard pierwszy i drugi)

Czy maski pomagają w walce ze smogiem? 

Z ostatniej kontroli UOKIK-u wynika, że jakość dostępnych na rynku masek antysmogowych jest nie najlepsza. W poniższym fragmencie programu Dzień Dobry TVN, specjalista z Polskiego Alarmu Smogowego tłumaczy jaką maskę wybrać by uchronić się przed smogiem.

Zobacz film: Czy maseczka antysmogowa faktycznie chroni przed smogiem i kto może je używać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.11.2019,
Opublikowano: 18.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej