Czy protonoterapia może pomóc w walce z czerniakiem oka? Poznajcie historię Pani Bożeny
Fot: GettyImage/ gilaksja
U pani Bożeny zdiagnozowano czerniaka złośliwego gałki ocznej. Z powodu problemów z widzeniem kobieta musiała zrezygnować z pracy. Na szczęście dzięki nowatorskiej terapii naświetlania nowotworu protonami pani Bożena ma szansę odzyskać zdrowie.
Czerniak nie jest nowotworem dziedzicznym, ale zdarza się, że występuje rodzinnie. W grupie ryzyka są osoby o jasnej karnacji narażone na długotrwałą ekspozycję na słońce, zwłaszcza w dzieciństwie.
Na czerniaka częściej zapadają osoby z wrodzonymi znamionami barwnikowymi, dysplastycznymi oraz osoby z dużą ilością drobnych znamion. Choroba najczęściej rozwija się u osób w średnim wieku.
Pani Bożena zauważyła na oku ciemną plamkę. Kobieta w pierwszej chwili myślała, że winne są okulary. Kiedy dolegliwość zaczęła jej przeszkadzać w wykonywaniu codziennych zajęć, umówiła się na wizytę do specjalisty. Po dokładnej diagnostyce pacjentka została skierowana do Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, które jest jedynym w Polsce ośrodkiem radioterapii protonowej.
Czerniak oka jest najczęściej występującym nowotworem gałki ocznej. Jeśli uda się go wykryć odpowiednio wcześnie istnieją szanse na oszczędzenie gałki ocznej.
Sprawdź jak potoczyła się historia Pani Bożeny. Czy kobieta ma szanse wrócić do normalnego życia?
Zobacz film: Czerniak oka - historia Pani Bożeny - terapia protonowa Źródło: 36,6
Data aktualizacji: 02.12.2019,
Opublikowano: 02.12.2019 r.
Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?
Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.
Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.
Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.
Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.
Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.
Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.
Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.
Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.