Czy podczas ciąży zielona herbata może zastąpić kawę? Czy w ogóle można ją pić?

Fot: Kittiphan / fotolia.com

Zielona herbata znakomicie gasi pragnienie, reguluje ciśnienie krwi i chroni przed otyłością. Zawiera jednak teinę, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można pić zieloną herbatę. Zielona herbata w ciąży jest dozwolona, ale w rozsądnych ilościach, aby nie zaszkodzić dziecku.

Orzeźwiająca, smaczna i aromatyczna zielona herbata ma wielu zwolenników. Jej prozdrowotne właściwości są nieocenione, a mimo to wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży. Wątpliwości budzi zwłaszcza znajdująca się w listkach teina, która w dużych ilościach jest szkodliwa dla płodu, jednak w zielonej herbacie jest jej tak niewiele, że nie ma takiego zagrożenia. Mimo to ciężarne kobiety nie powinny pić więcej niż 3 filiżanki naparu dziennie. Zielona herbata w ciąży może stanowić substytut kawy, ale na pewno nie będzie tak samo pobudzać. Nie zaleca się pić jej do posiłków, ponieważ może utrudniać wchłanianie żelaza i spowalniać przyswajanie kwasu foliowego.

Zielona herbata a ciąża – właściwości naparu

Napar z zielonej herbaty zawiera mnóstwo cennych substancji odżywczych, takich jak polifenole, sole mineralne, witaminy z grupy B i K, żelazo, potas, cynk czy witamina C. Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre odmiany raka oraz choroby serca. Picie zielonej herbaty przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co skutecznie zapobiega otyłości.

Znajdująca się w zielonej herbacie teina ma działanie delikatnie pobudzające i jednocześnie pozwala zachować czujność umysłu. Polifenole chronią przed wolnymi rodnikami i skutecznie spowalniają rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Substancje powstające w jelitach podczas trawienia zielonej herbaty skutecznie zwalczają nadtlenek wodoru i beta-amyloid, czyli substancje odpowiadające za powstawanie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.

Herbata zielona w ciąży wzmacnia odporność organizmu. Wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, co jest bardzo ważne w trakcie ciąży, kiedy kobieta nie może przyjmować większości leków. Znajdujące się w zielonej herbacie fluorki pozytywnie oddziałują na stan zębów i kości matki oraz płodu.

Picie zielonej herbaty w ciąży usprawnia przepływ krwi i poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Zapobiega to zarówno zbyt niskiemu ciśnieniu krwi, jak i nadciśnieniu. Zielona herbata poprawia ukrwienie łożyska i wspomaga rozwój płodu. Przeciwdziała też rozwojowi cukrzycy ciężarnych, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi.

Ciąża a zielona herbata – ważny jest umiar

Zielona herbata w czasie ciąży pozytywnie oddziałuje na organizm matki i płodu, ale tylko wtedy, gdy jest pita z umiarem. Zalecane dzienne spożycie to 3–4 filiżanki naparu. Zawarta w zielonej herbacie teina hamuje powstawanie nowych komórek, co negatywnie wpływa na płód. Nadmierne spożycie zielonej herbaty znacząco utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej i innych wad rozwojowych. Ponadto może przyczyniać się do powstawania kamienia nazębnego.

Zielonej herbaty nie powinno się pić do posiłków, ponieważ utrudnia ona wchłanianie żelaza. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, a jego niedobór prowadzi do groźnej dla matki i dziecka anemii.

Herbata zielona a ciąża – jak zaparzać?

Wartość zdrowotna i smakowa zielonej herbaty zależy w dużej mierze od sposobu jej przechowywania – najlepiej umieścić ją w chłodnym, zacienionym miejscu i w hermetycznym pudełku.

Równie ważna jak herbata jest odpowiednia woda. Niestety, nie wszędzie woda kranowa jest dobrej jakości, dlatego warto zastąpić ją wodą mineralną lub źródlaną. Nieodpowiednia woda może popsuć cały smak, nawet najdroższej zielonej herbaty. Do zaparzania najlepiej nadaje się dzbanek z zaparzaczem, w którym listki będą mogły swobodnie się rozwinąć.

Zielona herbata w ciąży może stanowić alternatywę dla kawy, ale trzeba pamiętać, że wysoką zawartość teiny ma tylko napar z pierwszego parzenia. Listki można zaparzyć po raz kolejny – wówczas wydzielają one mniej teiny, ale za to napar jest znacznie zdrowszy dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Zieloną herbatę należy zaparzać wodą o temperaturze 60–90°C. Warto więc zaopatrzyć się w czajnik, który pozwala zagrzać wodę do określonej temperatury. Zalanie zielonej herbaty wrzątkiem skutkuje utratą części aromatu i większą goryczką. Wynika to z faktu, że odpowiadające za gorzki smak polifenole rozpuszczają się w wyższej temperaturze, podczas gdy zawarte w listkach naturalne cukry rozpuszczają się w temperaturze niższej. Czas parzenia zielonej herbaty to 1–3 minuty. Im drobniejsze listki, tym krócej trzeba je zaparzać.

Zobacz film: Na czym oszukują nas producenci herbaty? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej