Czy antyperspiranty są niebezpieczne dla zdrowia?

Fot. macniak / Getty Images

W programie 36,6°C poznaliśmy całą prawdę o antyperspirantach. Dezodorantów używa każdy z nas - czy to w celu zamaskowania przykrego zapachu potu, czy ograniczenia jego wydzielania. Czy jest to jednak bezpieczna procedura? I najważniejsze - skuteczna?

Antyperspiranty zawierają aluminium, czyli inaczej glin, który po nałożeniu na powierzchnię skóry, blokuje ujścia gruczołów łojowych. Warstwa glinu zmywa się przy każdym myciu i wtedy pot wydostaje się na powierzchnię skóry. Z kolei blokery mają w swoim składzie o wiele więcej aluminium. Nie można ich stosować każdego dnia, ponieważ mogłoby dojść do stanu zapalnego! Dlaczego? Dowiecie się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak działają antyperspiranty? Źródło: 36,6

Czy antyperspiranty działają?

Antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu i w ten sposób przeciwdziałają przykremu zapachowi. Używa ich każdy z nas, ale czy działają? Tak! Działają i dowodzi tego poniższy test. Powiemy tylko, że każdy antyperspirant - w sztyfcie, kulce i sprayu działa podobnie, hamując wydzielanie potu. 

Zobacz film: Czy antyperspiranty są bezpieczne? Źródło: 36,6

Fakty i mity o antyperspirantach

Czy antyperspiranty powodują raka? MIT

Czy antyperspiranty powinny być stosowane na suchą skórę? PRAWDA

Sok z cytryny działa jako antyperspirant. MIT. Ale prawdą jest, że cytryna czy soda oczyszczona działają na bakterie, które naszym potem się żywią. Oznacza to, że nie wpływamy na samą produkcję potu, ale na zapach.

A czy dzieci mogą używać antyperspirantu? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Antyperspiranty fakty i mity. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 12.08.2020,
Opublikowano: 10.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej