Czop śluzowy – jak wygląda i co oznacza jego odejście?

Fot: Narong Jongsirikul / fotolia.com

Czop śluzowy to „korek” z gęstego śluzu, który w trakcie ciąży zamyka szyjkę macicy. Przed porodem dochodzi do jego wydalenia. Oznacza to, że szyjka macicy mięknie i skraca się, aby przygotować się do porodu.

Czop śluzowy (czop Kristellera) to lepki i gęsty śluz gestagenny, który w trakcie ciąży zamyka szyjkę macicy. Jego zadaniem jest ochrona dziecka przed infekcjami mogącymi przedostać się przez drogi rodne kobiety. Do wydalenia dochodzi pod koniec ciąży, w momencie gdy szyjka macicy zaczyna się otwierać. Odejście czopu śluzowego zwykle następuje na kilka godzin lub tygodni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Czop śluzowy może być wydalony w całości lub stopniowo, dlatego wiele kobiet nie zauważa tego momentu. Może do tego dojść nie tylko przed porodem, ale także w jego trakcie.

Co to jest i jak wygląda czop śluzowy?

Przyszła mama powinna wiedzieć, co to jest czop śluzowy i jak wygląda, ponieważ jego odejście często jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu. Czop śluzowy w ciąży jest nieprzezroczysty, mętny, lepki, nieciągnący się, elastyczny, śliski i gęściejszy od surowego białka kurzego jaja. W wyniku skracania i rozwierania się szyjki macicy wypada on na zewnątrz. Ta śluzowa wydzielina pochwowa jest pozbawiona zapachu i może być lekko podbarwiona krwią, ponieważ w efekcie skracania i zmiękczania szyjki macicy dochodzi do rozerwania drobnych naczyń krwionośnych.

Czop śluzowy wypadający tuż przed porodem może mieć kolor lekko różowy, czerwony lub brązowy. Oznacza to, że macica jest rozpulchniona i przekrwiona, a tym samym przygotowana do porodu. Kobiety, u których występuje duża ilość wydzieliny z pochwy w trakcie ciąży, mogą w ogóle nie zauważyć momentu wypadnięcia czopu. W przypadku gdy czop śluzowy z krwią zostanie wydalony przed 36. tygodniem ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza. Jest to niezbędne, zwłaszcza gdy w poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego porodu.

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

W trakcie ciąży szyjka macicy jest mocno zaciśnięta i mechanicznie zablokowana czopem śluzowym. W momencie gdy szyjka macicy zaczyna się skracać i rozszerzać, dochodzi do jego wypadnięcia. Ciężarna kobieta musi wiedzieć, jak wygląda czop śluzowy, aby odróżnić go od wód płodowych, które wydostają się z pochwy przed samym porodem i oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej. Wówczas należy zgłosić się do szpitala nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze skurczów.

Odejście czopa śluzowego nie oznacza, że rozpoczął się poród. Czop może wypaść nawet na kilka tygodni przed porodem i nie trzeba o tym informować lekarza. U niektórych kobiet czop wypada razem z wodami płodowymi i wówczas można tego w ogóle nie zauważyć. Podobnie dzieje się w wtedy, gdy wydalanie czopa trwa kilka dni – wówczas można zaobserwować zwiększoną ilość upławów. Czop może także wypaść dopiero w trakcie akcji porodowej lub podczas wykonywania przez położną masażu szyjki macicy. Po odejściu czopa szyjka macicy rozwiera się, a dziecko może przemieścić się do kanału rodnego.

Wypadnięcie czopa śluzowego w kolorze różowym, czerwonym lub brązowym może oznaczać, że do porodu dojdzie prawdopodobnie w ciągu doby.

Zobacz film: Co to jest czop śluzowy. Kiedy wypada? Jak wygląda? Źródło: 36,6

Odejście czopa śluzowego z krwią – kiedy zgłosić się do lekarza?

Wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest wydalenie czopa śluzowego przed 36. tygodniem ciąży, zwłaszcza jeśli jest on podbarwiony krwią. Z lekarzem należy skontaktować się także wtedy, gdy po odejściu czopa podbarwionego krwią pojawia się:

  • krwawienie lub mocno podbarwiona krwią wydzielina – może być oznaką odklejenia łożyska lub łożyska przodującego, co stanowi zagrożenie życia matki i dziecka,
  • rzadka wydzielina z pochwy – może oznaczać odejście wód płodowych i pęknięcie pęcherza płodowego,
  • ból lub skurcze brzucha – mogą wskazywać na rozpoczęcie akcji porodowej, zwłaszcza jeśli skurcze są regularne,
  • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i nienaturalnej konsystencji – może oznaczać infekcję dróg rodnych.

Kobiety, które mają za sobą przedwczesny poród, zawsze powinny poinformować lekarza o odejściu czopa śluzowego.

Czop śluzowy z krwią – kiedy poród?

Czop śluzowy z krwią oznacza, że poród może odbyć się w ciągu najbliższych 24 godzin. Pierwsza faza porodu rozpoczyna się, gdy odejściu czopa towarzyszy:

  • odejście wód płodowych – może mieć postać gwałtownego chluśnięcia lub powolnego wyciekania. Wody są rzadkie i przejrzyste, a jeśli mają zielonkawe zabarwienie, trzeba poinformować o tym położną,
  • rozstrój żołądka, biegunka i mdłości – organizm przed przystąpieniem do akcji porodowej oczyszcza się i uwalnia zgromadzone napięcie,
  • ból brzucha i okolic krzyża, skurcze macicy – częste, regularne i mocne skurcze oznaczają akcję porodową.
  • Rzadko jednak wypadnięcie czopa oznacza natychmiastowe rozpoczęcie porodu, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.
Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej