Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Wydaje się, że korzystanie z toalety kilka razy częściej niż zwykle to nic poważnego. Tymczasem zwiększona liczba oddawania moczu może być objawem problemów z układem moczowym, a także często świadczy o poważnych chorobach, takich jak cukrzyca.

Zbyt częste oddawanie moczu określa się wtedy, kiedy następuje to więcej niż 7 razy dziennie i jest to natychmiastowa potrzeba. Może to być spowodowane wydalaniem dużych ilości moczu, tzw. wielomoczem (w chorobach ogólnoustrojowych czy chorobach nerek) lub wynikać z zaburzeń w obrębie dróg moczowych (głównie pęcherza moczowego), kiedy dochodzi do oddawania małych ilości moczu dużo częściej w ciągu dnia. Może też dojść do tzw. częstomoczu nocnego, kiedy w środku nocy chodzi się do toalety częściej niż dwukrotnie.

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny

  • zakażenie układu moczowego - najczęstsza przyczyna częstomoczu u kobiet i dzieci; dodatkowymi objawami tego zakażenia są ból w trakcie czynności fizjologicznych i nieprzyjemny zapach moczu,
  • przepuklina pęcherza moczowego - do częstomoczu dochodzą: niemożność utrzymania moczu, uczucie pełności w pochwie, wyciekanie moczu w czasie seksu,
  • zwężenie cewki moczowej - poza częstomoczem zwężenie utrudnia rozpoczęcie oddawania moczu oraz odczuwane jest wzmożone parcie na pęcherz,
  • kamica układu moczowego - oprócz częstomoczu kamica objawia się bólami kolkowymi w boku i na pachwinie,
  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • ciąża - kobiety cierpią na częstomocz od 6. miesiąca ciąży do jej rozwiązania; przyczyną jest stały rozrost macicy i jej nacisk na pęcherz moczowy, jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, najbardziej uciążliwy w 1. i 3. trymestrze,
  • problemy z prostatą - nacisk powiększonego gruczołu krokowego (prostaty) na cewkę moczową; najbardziej są na to narażeni mężczyźni po ukończeniu 50. roku życia, uczucie nacisku może świadczyć o poważnej chorobie prostaty - może to być zapalenie, łagodny przerost prostaty lub nowotwór tego gruczołu; w przypadku zapalenia osoba częściej oddaje moc w nocy (częstomocz nocny), do tego odczuwając nagłe parcie na pęcherz i duży ból w trakcie wykonywania czynności; w przypadku łagodnego przerostu lub nowotworu nacisk gruczołu krokowego na cewkę moczową uniemożliwia swobodne oddawanie moczu, powoduje słaby strumień moczu i niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza; nieleczone zmiany gruczołu krokowego mogą doprowadzić do pełnego zatrzymania moczu, 
  • cukrzyca - jeżeli mocz ma słodki zapach, jest to naturalne wydalanie nadmiaru glukozy przez organizm; obserwuje się tu zarówno częstomocz, czyli częstsze oddawanie moczu, jak i wielomocz, czyli większe objętości wydalanego moczu,
  • diuretyki - moczopędne leki i produkty; spośród leków to stosowane m.in. na choroby układu krążenia, marskość wątroby, zatrucia i schorzenia układu moczowego, poza tym częstomocz powodują niektóre napary, preparaty ziołowe oraz napoje (kawa, herbata, napoje czekoladowe, cola, alkohole).

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - inne objawy

Częste oddawanie moczu rzadko jest pojedynczym objawem. W zależności od przyczyny towarzyszą mu inne objawy, takie jak: gorączka, bóle pleców, bóle boku, nudności, wymioty, dreszcze, wzmożony apetyt, wzmożone pragnienie, zmęczenie, obecność krwi w moczu oraz patologiczna substancja wydzielająca się z penisa lub pochwy.

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - leczenie

W celu zdiagnozowania częstego oddawania moczu przeprowadza się całą serię badań. Należą do nich: badania ogólne (w tym pomiar glukozy na czczo), mikroskopowe badanie moczu, cystometria (pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego), cystoskopia (wprowadzenie wziernika poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego i ocena wnętrza narządu), a także badanie neurologiczne, które ma na celu wykluczenie choroby układu nerwowego.

Zobacz też: Czym jest urografia?

Leczenie częstomoczu jest zależne od jego przyczyny - jeżeli jest nią przepuklina pęcherza moczowego, stosowane jest leczenie operacyjne z użyciem siatek i taśm. Schorzenia gruczołu krokowego również są leczone chirurgicznie, gdyż prowadzą do całkowitego zatrzymania moczu i należy zmniejszyć prostatę, by przywrócić podstawowe funkcje organizmu. W przypadku cukrzycy rozpoczyna się standardowy proces leczenia, które ma utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Do pewnego stopnia każdy samodzielnie jest w stanie ograniczyć częstomocz. W tym celu należy rzadziej korzystać z toalety (ale spędzać w niej więcej czasu) przez około 3 miesiące, ćwiczyć mięśnie miednicy, unikać wspomnianych napojów moczopędnych oraz potraw, które są przyprawione nazbyt ostro. Należy spożywać również odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, by uniknąć nadmiernego zagęszczenia moczu.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej