Czego nie wolno robić w przypadku przechodzenia na dietę?

Fot: marilyna / gettyimages.com

Przechodzenie na dietę nie jest łatwe. Jednak w przypadku otyłych pacjentów to konieczność. Czego nie robić, jeśli chcemy schudnąć? Jak odżywiać racjonalnie siebie i całą rodzinę? 

Przechodzenie na dietę łatwe nie jest - zwykle potrzebujemy dużo samozaparcia, a także czasu, aby przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych. Właśnie - to one powinny być podstawą w przypadku osób otyłych, które chcą schudnąć. Zdrowe nawyki żywieniowe warto wyrabiać już u dzieci. Przede wszystkim nie wolno dziecka przekarmiać. Dzieci już w okresie niemowlęcym uczone są tego, że ich żołądek jest ciągle pełny, ciągle pracuje. Maluchy powinny jeść mleko modyfikowane od 5 do 6 razy dziennie, a nie cały czas coś przekąszać. Dotyczy to całej doby, także nocy. Nie można także dzieci zmuszać do jedzenia. Organizm sam wie, ile potrzebuje. Najgorsze, co można robić, to nagradzać dziecko np. czymś słodkim za zjedzony obiad!

Dużo więcej o dziecięcej otyłości dowiecie się z programu Agaty Młynarskiej Bez tabu, który swoją premierę będzie miał 25 sierpnia o godzinie 13.50. 

W przypadku przechodzenia na dietę najważniejsze jest racjonalne podejście. Przede wszystkim ważne jest wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych, podjadania, a także niezdrowych przekąsek - słodyczy, chipsów oraz żywności przetworzonej, tj. fast foodów czy gotowych obiadów ze sklepu. Nadmiar soli i cukru w diecie ma niekorzystny wpływ nie tylko na masę ciała (powodując odkładanie tkanki tłuszczowej), ale i na układ krwionośny powodując m. in. nadciśnienie. Co więcej niezdrowa dieta przekłada się także na odporność organizmu oraz zły stan mikrobioty jelitowej, a co za tym idzie problemy z wypróżnianiem, czy częste infekcje. 

Więcej o zdrowych nawykach żywieniowych dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

W przypadku przechodzenia na dietę ważna jest konsekwencja i samozaparcie, a także wsparcie diety odpowiednią ilością ruchu. Co ciekawe nie powinno się stosować monodiet czy restrykcyjnych diet - wpływają one negatywnie na organizm, prowadząc do niedoborów. Pozorna utrata wagi wynika z odwodnienia, a nie z utraty tkanki tłuszczowej. Warto także pamiętać, że nasz organizm monodietę traktuje jako głodówkę i oszczędnie zużywa energię, czyli krótko mówiąc nie spala tkanki tłuszczowej, a magazynuje ją.

Polecamy: Co jeść, aby nie zabrakło nam magnezu? 

Data aktualizacji: 21.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej