Cysta na oku - jakie są przyczyny? Jak ją leczyć?

verbaska_studio/getty images

Cysta na oku to najczęściej mała, łagodna zmiana, która występuje albo w obrębie spojówki, albo powieki górnej lub dolnej, zwykle punktowo. Jeśli jednak ilość obecnego w niej płynu się powiększa, wskazane jest jej chirurgiczne usunięcie. Zabieg usunięcia cysty oka wykonuje się za pomocą diatermii, nie zakłada się po nim szwów.

Cysta oka to zmiana, która podobnie jak inne torbiele, może być albo tak mała, że widoczna jest jedynie pod mikroskopem, albo na tyle duża, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ naciska na pobliskie tkanki i narządy. Cysta w oku – na powiece lub spojówce – może rozwijać się bezobjawowo albo przeszkadzać na tyle mocno, że pojawia się wskazanie do zabiegu chirurgicznego.

Cysta na oku – co to jest?

Cysta na oku (torbiel oka) to łagodna zmiana, przypominająca guzek. Jest to zamknięta jama wypełniona płynem o różnej konsystencji. Może się w niej znajdować również gaz lub półstały materiał. Jest to zmiana podobna do torbieli pojawiających się w innych miejscach organizmu. Cysta oka obejmuje najczęściej powiekę (dolną lub górną) oraz spojówkę. W większości przypadków nie wiąże się z ryzykiem nowotworowym. Decyzja o jej usunięciu wiąże się natomiast z wielkością zmiany. Może ona bowiem rozwijać się bezobjawowo i być zauważalna dopiero pod mikroskopem, czasem jednak jest na tyle duża, że wpływa na komfort widzenia. W drugim przypadku wykonuje się zabieg chirurgicznego usunięcia cysty w oku.

Cysta na oku – przyczyny

Cysta na białku oka, a więc na spojówce, albo na powiece pojawia się najczęściej w związku z infekcją. Powstanie zmiany powodują bakterie, aczkolwiek przyczyniają się do tego również zatkane kanaliki łzowe. Zdarza się, że torbiel pojawia się w wyniku używania niewłaściwych i przeterminowanych kosmetyków. Dlatego też zawsze (a już szczególnie w przypadku produktów do pielęgnacji twarzy) należy zwracać uwagę na datę ważności żelów do mycia, płynów micelarnych, kremów oraz maseczek. Warto także pamiętać o omijaniu okolic oczu w przypadku wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Cysta na oku – leczenie

Leczenie cysty w oku obejmuje przede wszystkim zabieg chirurgiczny. Jest on bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu zmiany i usunięciu zalegającego z niej płynu. Coraz częściej w chirurgii okulistycznej sięga się po diatermię, czyli wykorzystanie fal radiowych, będące alternatywą dla skalpela. Diatermia polega na miejscowym nagrzewaniu tkanek przez wytworzenie silnego pola elektromagnetycznego. Prowadzi to do rozluźnienia mięśni i łagodzi ból.

Diatermia gwarantuje mniejsze uszkodzenie tkanek (w porównaniu ze skalpelem i bardziej tradycyjnymi laserami), nawet do 60%. Chory odczuwa więc także mniejszy ból pooperacyjny, a rekonwalescencja przebiega wyjątkowo szybko. Dzięki mniejszemu uszkodzeniu tkanek rany szybciej się goją, a pacjent nie musi przerywać życia zawodowego. Tego typu zabiegi wyróżnia również doskonały efekt kosmetyczny, brak konieczności zakładania szwów przekłada się bowiem na brak widocznych blizn.

Cysta na powiece oka a inne zmiany skórne

Cysta pod okiem lub na spojówce to tylko jedna z kilku zmian skórnych, które mogą pojawić się w okolicach narządów wzroku. Oprócz torbieli oka można wyróżnić:

  • brodawczaki spojówki – dzielą się uszypułowane (spowodowane przez wirus kurzajki; występują najczęściej na spojówce, mięsku łzowym, ładzie półksiężycowatym) i nieuszypułowane (pojedyncze guzy powstające w wyniku zakażenia wirusem Human papilloma; występujące w jednym oku, najczęściej na spojówce);
  • gradówkę – przewlekłe zapalenie łojowego gruczołu tarczkowego; pojawia się w wyniku zablokowania ujść gruczołów i zalegającej w nich wydzieliny; jest to zgrubienie brzegu powieki (czasami mylone z jęczmieniem), które nie powoduje bólu;
  • skrzydlik – mięsisty rozrost spojówki naciekający na rogówkę; w wyniku tej zmiany tworzy się charakterystyczny trójkąt;
  • kępki żółte – zmiany grudkowe, które pojawiają się najczęściej w okolicach powiek; są wynikiem odkładania się cholesterolu w skórze; lipidy powodują powstanie wykwitów w pobliżu kąta wewnętrznego oka;
  • tłuszczyk – plamka lub pęcherzyk na spojówce; najczęściej występuje na obu oczach od strony nosa; pojawia się w wyniku permanentnego podrażnienia oka lub ekspozycji na światło słoneczne.

Wszystkie opisane zmiany, podobnie jak cystę na powiece oka, usunąć można chirurgicznie, jeśli są dokuczliwe, szpecą lub utrudniają widzenie. W dużej części przypadków nie podejmuje się wobec nich żadnego leczenia. Jeśli są małe i nie wpływają w żaden sposób na komfort pacjenta, zabieg chirurgiczny nie jest konieczny. Pod szczególną obserwacją powinien być brodawczak nieuszypułowany. Natomiast na gradówkę stosuje się maść i krople z antybiotykami. Zabieg chirurgiczny wykonuje się dopiero, jeśli po zmiany nie znikną po wcześniejszym leczeniu.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji. Raport Instytutu Ochrony Zdrowia; https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_choroby_oczu.pdf

2. Justyna Izdebska, Leczenie przeciwbakteryjne, „Okulistyka” 2/2008.

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nieznam 15.03.2021r.

Czy po usunięciu cysty na gałce ocznej i założeniu szwów może gałka być czerwona zakrwawiona?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej