Cyclo 3 fort - zamiennik, ulotka, jak długo stosować, skutki uboczne, dawkowanie, skład

Fot. HAKINMHAN / Getty Images

Lek Cyclo 3 fort jest przeznaczony dla pacjentów zmagających się z niewydolnością naczyń żylnych oraz żylakami odbytu. Jest wskazany u osób, które odczuwają tak zwaną ciężkość nóg oraz ich ból. 

Cyclo 3 fort – działanie leku

Lek Cyclo 3 Fort jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych, która objawia się między innymi uczuciem ciężkości nóg, bólem oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Lek należy stosować krótkotrwale i w razie nieustępowania dolegliwości skontaktować się z lekarzem.

Cyclo 3 fort – skład leku

Substancjami czynnymi leku Cyclo 3 fort, który jest lekiem złożonym są:

  • 150 mg suchego wyciągu z Ruscus aculeatus L., Rhizoma (kłącze ruszczyka kolczastego) (5 – 7,5 :1) Ekstrahent: etanol 85% (V/V).
  • Hesperydyny metylochalkon 150 mg.
  • Kwas askorbowy (witamina C) 100 mg.

Do pozostałych składników leku zaliczamy krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, stearynian magnezu, talk, glikol polioksyetylenowy (Macrogol) 6000.

Skład otoczki kapsułki: denko (koloru żółtego) - żółcień chinolinowa (E 104), żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Wieczko (koloru pomarańczowego) - żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna. 

Cyclo 3 fort – dawkowanie leku

W leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból nóg) zaleca się przyjmowanie Cyclo 3 Fort w dawce 2 do 3 kapsułek dziennie.

Można przyjmować jedną kapsułkę rano i jedną wieczorem lub dwie kapsułki rano i jedną wieczorem.

Pomocniczo w leczeniu objawów związanych z żylakami odbytu, Cyclo 3 Fort stosuje się w dawce 4 do 5 kapsułek dziennie. Można przyjmować dwie kapsułki rano i dwie kapsułki wieczorem lub trzy kapsułki rano i dwie wieczorem.

Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Cyclo 3 fort - przedawkowanie

Nadmierne dawki kwasu askorbowego (witaminy C), który jest jednym ze składników leku, mogą powodować niedokrwistość hemolityczną u osób dotkniętych niedoborem G6PD (enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej).

Czy żylaki są niebezpieczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy żylaki są niebezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Cyclo 3 fort – wskazania do stosowania leku

Cyclo 3 Fort jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. 

Lek Cyclo 3 Fort poprawia napięcie ścian naczyń żylnych, odporność naczyń włosowatych i obniża przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Cyclo 3 fort – przeciwwskazania do stosowania leku

Leku nie wolno stosować jeśli pacjent ma uczulenie którykolwiek ze składników tego leku oraz w przypadku występowania zaburzeń w gospodarce żelazowej (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna) ze względu na obecność kwasu askorbowego (witaminy C) w składzie leku. 

Ważne! Jeśli pojawi się stan zapalny skóry lub zgrubienia podskórne czy owrzodzenia skóry należy skontaktować się z lekarzem. Kontakt z lekarzem jest również wskazany w przypadku pojawienia się nagłego obrzęku jednej lub obu kończyn dolnych, niewydolność serca lub nerek.

Pojawienie się biegunki jest wskazaniem do przerwania leczenia. 

Lek Cyclo 3 Fort nie może zastąpić specjalistycznego leczenia stanów chorobowych odbytu. W przypadku gdy hemoroidy utrzymują się po kilku dniach leczenia niezbędna jest konsultacja lekarska.

Cyclo 3 fort – interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi produktami leczniczymi. Lek nie powinien być przyjmowany podczas karmienia piersią, a pacjentki w ciąży powinny bez względu skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku. Lek Cyclo 3 Fort zawiera żółcień pomarańczową FCF (E 110), a zatem może powodować reakcje alergiczne. 

Cyclo 3 fort – skutki uboczne

Bardzo często mogą pojawić się biegunki, często ustępujące po zaprzestaniu leczenia oraz ból brzucha. Niezbyt często pojawić się może bezsenność (trudności w zasypianiu), niestrawność (zaburzenia czynności przewodu pokarmowego), mdłości, rumień (zaczerwienienie skóry), świąd, skurcze mięśni, bóle kończyn (rąk i (lub) nóg).

Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1 000 osób) pojawiają się nerwowość, zawroty głowy, uczucie zimna w kończynach, ból naczyń żylnych (wrażliwość naczyń żylnych), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, aftowe zapalenie jamy ustnej (zapalenia dziąseł z obecnością pęcherzyków), wzrost aminotransferazy alaninowej (wzrost aktywności enzymu wątrobowego).

Z częstością nieznaną może pojawić się ból żołądka, wysypka plamkowo-grudkowa (zaczerwienienie skóry) i pokrzywka (swędzące, nabrzmiałe zaczerwienienie mogące mieć postać krostek).

Data aktualizacji: 03.09.2019,
Opublikowano: 02.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej