Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie

Fot: Pixabay / pixabay.com

Ćwiczenia w ciąży są niezwykle pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji. Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, za to mama jest sprawna, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, warto zainteresować się, jakie ćwiczenia dla ciężarnych są bezpieczne i... ćwiczyć! 

Poprawa wydolności zarówno poszczególnych mięśni, układu oddechowego, jak i całego organizmu to tylko jedna z wielu zalet, jakie mogą przynieść ćwiczenia w ciąży. A kiedy nastąpi rozwiązanie, warto dobrać odpowiednie ćwiczenia dla kobiet po porodzie.

Jakie są korzyści ćwiczenia w ciąży?

Odpowiednie ćwiczenia wykonywane w trakcie ciąży przyczynią się nie tylko do szybszego powrotu do formy po rozwiązaniu. Pomogą zwalczyć powstałe podczas ciąży obrzęki. Ćwiczenia zapobiegają również powstawaniu nowych opuchlizn. Jeżeli przyszła mama ma tendencję do powstawania nieestetycznych żylaków, również tutaj z pomocą przychodzą ćwiczenia – ruszając się, można znacząco zmniejszyć ryzyko występowania tych dolegliwości.

Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych pomagają także organizmowi od wewnątrz. Dzięki nim można zwiększyć wydolność oraz tzw. pojemność życiową płuc, a to sprawi, że kobieta będzie wolniej się męczyć podczas wysiłku. Ruch w ciąży pomaga również w lepszym wypróżnianie się i eliminuje zaparcia. Na ćwiczeniach zyskują również nerki.

Aktywne przyszłe mamy mogą liczyć na znaczną poprawę elastyczności ścian miednicy oraz powłok brzusznych. Sam przebieg porodu może być też zdecydowanie łatwiejszy dzięki ćwiczeniom mięśni Kegla – przyda się na pewno kontrolowanie ich podczas porodu, możliwe jest również uniknięcie dzięki temu nacinania krocza. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla pomogą też w gojeniu się krocza po porodzie oraz wzmocnią pęcherz moczowy.

Jakie ćwiczenia może wykonywać kobieta w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia w ciąży – jak ćwiczyć?

Radość, jaką wywołuje fakt zostania mamą, w niedługim czasie powinna stać się czynnikiem motywującym do dbania o zdrowie swoje i dziecka. Kiedy dziecko rozwija się prawidłowo, ciąża przebiega bez zakłóceń i innych problemów odczuwalnych dla mamy, warto pomyśleć o ćwiczeniach.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy przeprowadzić konsultację z lekarzem. Pomoże on dobrać zestawy ćwiczeń indywidualnie – dopasować je do stanu przyszłej mamy i etapu zaawansowania ciąży, ponieważ to, co wolno robić w 1. trymestrze, niekoniecznie sprawdzi się w 3. trymestrze ciąży. Nieodpowiedzialne forsowanie organizmu – zarówno swojego, jak i płodu – może spowodować nieodwracalne powikłania.

Ćwiczeniom dla ciężarnych powinno towarzyszyć całkowite bezpieczeństwo ze strony otoczenia. Dobrze jest ćwiczyć w domu. Wielokrotnie pomocne bywają ćwiczenia rozciągające, łagodzące stany napięcia mięśniowego i wpływające pozytywnie na kręgosłup. Zaleca się także niezbyt intensywne ćwiczenia w wodzie. Na rozluźnienie pomogą również ćwiczenia z piłką oraz spacery – w tym nordic walking. Częste i aktywne przebywanie na świeżym powietrzu pomoże dotlenić mózg i wyeliminuje bóle głowy.

Ćwiczenia w ciąży – 1. trymestr

W czasie 1. trymestru ciąży, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań, można wykonywać wiele ćwiczeń. Kręgosłup przyszłej mamy nie jest jeszcze znacząco obciążony, a rosnący brzuszek nie przeszkadza w wykonywaniu różnych czynności. Przeszkodą w aktywności ruchowej mogą być mdłości oraz uczucie zmęczenia i spadek formy. Intensywne ćwiczenia nie są wskazane – mogą pogorszyć samopoczucie, a także spowodować poronienie.

Bezpieczne ćwiczenia to m.in. spacer (postawa wyprostowana, z książką na głowie), unoszenie rąk podczas siedzenia prosto na krześle, wolne skręty głowy na boki, do przodu i w tył, napinanie mięśni pośladków w pozycji leżącej (na plecach). Podczas ćwiczeń należy skoncentrować się na regularnym oddechu: wdychaniu powietrza nosem i wydychaniu ustami.

Ćwiczenia w ciąży – 2. trymestr

Kolejne miesiące ciąży wiążą się z coraz większym obciążeniem kręgosłupa. Dlatego w tym okresie niezwykle istotna jest praca nad prawidłową postawą oraz ćwiczenia rozluźniające kręgosłup, kark i barki.

Podczas 2. trymestru ciąży warto wykonywać tzw. oddychanie torem brzusznym, które doskonale dotlenia rozwijające się dziecko. Takie oddychanie polega na nabieraniu powietrza nosem tak, by klatka piersiowa pozostawała nieruchoma, a brzuch wysunął się do przodu - wtedy pracuje przepona. Warto także regularnie napinać i rozluźniać mięśnie szkieletu podczas aktywności fizycznej. Ćwiczenia aerobowe okazują się niewygodne do wykonywania w czasie drugiego trymestru mimo odzyskiwania przez kobietę energii. Odpowiednia aktywność fizyczna to jazda na rowerku stacjonarnym, ćwiczenia z wykorzystaniem orbitreka oraz steppera.

W 2. trymestrze ciąży niewskazane jest wykonywanie ćwiczeń, które wymagają leżenia na plecach. W zamian, aby wzmocnić kręgosłup, można ćwiczyć tzw. kocie grzbiety. Nie zaleca się skrętów tułowia ani brzuszków.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia w ciąży – 3. trymestr

Wraz z ponownym pojawieniem się mdłości wracają również osłabienie i spadek formy. Niejednokrotnie brzuch pokaźnych rozmiarów nie pozwala już na swobodne wykonywanie nawet nieforsownych ćwiczeń.

Podczas ostatniego trymestru ciąży świetnie sprawdzają się ćwiczenia na piłce. Pomocne będą także spacery oraz ćwiczenie mięśni Kegla. Warto przypomnieć, że zarówno podczas wykonywania ćwiczeń, jak i wstawania z łóżka kobieta w ciąży nie powinna przechodzić od razu z pozycji leżącej do siedzącej, tylko przewrócić się na bok i dopiero wtedy podnieść tułów do pozycji pionowej.

Ćwiczenia po porodzie

Kiedy rozwiązanie już nastąpiło, warto niezwłocznie ruszyć w drogę ku odzyskaniu formy sprzed ciąży. Już w dobie zerowej, czyli tej, w której nastąpił poród, wskazane są ćwiczenia w szpitalnym łóżku, np. zginanie i prostowanie palców u stóp oraz zginanie kolan. W następnej dobie zaleca się wykonywanie ćwiczeń polegających na jak najszybszym wstawaniu z łóżka z ominięciem siadu - nie może to jednak być gwałtowne zrywanie, gdyż ono grozi omdleniem. W kolejnych dobach kobieta może wrócić do aktywności związanej z mięśniami Kegla. Dobrym ćwiczeniem będzie także zwyczajne leżenie na plecach i świadome napinanie mięśni brzucha - z wyjątkiem kobiet po cesarskim cięciu.

Po wyjściu ze szpitala w natłoku nowych obowiązków świeżo upieczona mama może nie mieć czasu na regenerację. Nie powinna jednak zapominać o podstawowych, prostych ćwiczeniach, które mogą pomóc w pokonaniu zmęczenia związanego z codzienną opieką nad noworodkiem. 

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej