Co zrobić, gdy dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami 

Fot. Juanmonino / Getty Images

Niepokoisz się, że twoje dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami? Podczas zabaw stoi z boku, niechętnie rozmawia, nie dzieli się zabawkami, czasem naśladuje kolegów i koleżanki, ale zwykle bawi się równolegle? Jak pomóc dziecku i na co mogą wskazywać te objawy?

Wiek ma znaczenie

Dzieci młodsze bardzo często nie są zainteresowane zabawą z innymi dziećmi. Są skupione na sobie i rodzicach, to z nimi bawią się najlepiej. Co najwyżej mogą zainteresować się zabawkami innych maluchów. W takim zachowaniu nie ma nic zaskakującego – maluszki zwykle bawią się równolegle do siebie, czasem naśladując swoje zachowania.

Już dwulatki są bardzo zainteresowane swoimi rówieśnikami i chętnie sprawdzają, na co mogą sobie pozwolić w ich towarzystwie. Ważne, że dzieci w tym wieku lubią, gdy opiekun jest w pobliżu. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z mamą lub tatą sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniejsze. Szybkie spojrzenie na rodziców i powrót do zabawy – takie zachowania to norma dla maluchów.

W przypadku starszych dzieci rodzice mają obowiązek poznać przyczynę alienacji dziecka, które nie chce przyłączyć się do grupy rówieśniczej. Może okazać się, że jest ono odrzucane, wyśmiewane, a wtedy trzeba natychmiast interweniować. Inną przyczyną alienacji jest nieśmiałość. Takiemu dziecko pomogą zajęcia w grupie oraz zaproszenie od wychowawcy lub rówieśników.

Kiedy można się martwić?

Niepokój rodziców powinno wzbudzić dziecko, które w ogóle nie jest zainteresowane żadnymi kontaktami społecznymi. Z dziećmi jest jak z dorosłymi – każdy ma inne potrzeby społeczne. A teraz w skrócie, kiedy powinniśmy interweniować:

  • brak nawet jednego bliskiego kolegi czy, koleżanki
  • jest smutne, złe z tego powodu, że większość czasu spędza samo,
  • marzy o przyjaźni, byciu w grupie, ale nie potrafi tego osiągnąć,
  • nie potrafi nawiązać relacji z rówieśnikami, o wszystkich mówi, że z jakiegoś powodu mu nie pasują.

Brak zainteresowania rozwojem więzi społecznych może być objawem autyzmu lub zespołu Aspergera, dlatego pomocy należy szukać u psychologa.

Zwykła nieśmiałość?

Jak pomóc dziecku, które jest nieśmiałe? Możecie z powodzeniem odgrywać w domu różne scenki sytuacyjne – np. jak porozmawiać z nowym kolegą, jak poprosić o zabawkę, itp. Opowiadaj dziecku o tym, jak ty sobie poradziłeś z tego typu problemami. Dla malucha rodzic jest wzorem, więc świadomość, że sam mierzył się z takimi problemami i uporał się z nimi jest kojąca.

Wspieraj dziecko – być może łatwiej będzie zaprosić rówieśników do domu, gdzie twój malec czuje się swobodnie. Być może wtedy łatwiej nawiąże kontakt. Bardzo dużo w kontaktach rówieśniczych dają zajęcia pozalekcyjne, gdzie dziecko poznaje nowe osoby i ma ułatwienie w postaci wspólnej pasji, a więc i wspólnego tematu do rozmowy.

Dzieci pewne siebie i wierzące we własne możliwości czują się lepiej w grupie, łatwiej nawiązują kontakty. Należy zauważyć, że nadopiekuńczy rodzice wcale nie wychowają pewnych siebie dzieci. Ważna jest równowaga i świadome rodzicielstwo – pełne miłości, ale i konsekwencji. Wiele o naszym dziecku mogą powiedzieć także jego opiekunowie i wychowawcy ze szkoły, dlatego warto z nimi rozmawiać. 

Czy nieśmiałość to cecha charakteru? Kiedy nieśmiałość przeradza się w fobię społeczną? Po czym poznać, że dziecko ma problemy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 27.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Przypadek 04.03.2021r.

Mam ZA, nie potrzebuje pomocy i nigdy mnie nie obchodzil brak bliskich znajomych bo "mi nie pasuja". To taki apel do wszystkich stadnych mamusiek.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej