Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty

Fot: Innocenti / gettyimages.com

Choroby oczu występują u 285,4 mln ludzi na całym świecie. Aby wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości należy regularnie się badać. Niestety co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Co więcej 23 proc. tych, którzy już do lekarza się udali, nigdy nie badali dna oka, które pozwala wcześnie wykryć schorzenia siatkówki.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 246 milionów osób na całym świecie cierpi na upośledzenie widzenia, zaś 39 mln osób jest niewidoma. Choroby oczu często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz podjęcie pracy. WHO uważa, że 85 proc. zaburzeń widzenia można zapobiec poprzez wdrożenie odpowiednich działań diagnostycznych i leczniczych. Mimo tego Polacy nie odwiedzają okulisty zbyt często. 

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IQS w lutym 2018 r. u okulisty nigdy nie było 16 proc. badanych, zaś 65 proc. nie było w gabinecie okulistycznym od ponad roku. Z wcześniejszych badań (przeprowadzonych w 2012 roku przez TNS) 32 proc. respondentów nigdy nie było u okulisty, 28 proc. odwiedzało go rzadziej niż raz na trzy lata, 20 proc. robiło to raz na 2-3 lata i ok. 20 proc. - raz w roku lub częściej.

Niestety nie wystarczy tylko badanie wzroku - należy wykonywać badanie dna oka, które może wykryć choroby siatkówki w dużej mierze odpowiedzialne za problemy ze wzrokiem. Z badania wynika, że spośród osób odwiedzających okulistę badania dna oka nigdy w swoim życiu nie wykonało 23 proc. osób, 40 proc. robi to raz na trzy lata lub rzadziej, ok. 15 proc. raz na dwa lata, ok. 13 proc. raz w roku, a ok. 6 proc. raz na pół roku lub częściej.

Na filmie poniżej przekonacie się, jak wygląda laserowa korekcja wzroku i kto powinien poddać się zabiegowi:

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Choroby oczu uniemożliwiają podjęcie pracy, a także utrudniają zwykłe codzienne czynności. Według najnowszego raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka choroby oczu kosztują polską gospodarkę prawie 2 mld zł rocznie. Mowa o trzech głównych przyczynach utraty wzroku:

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Badanie dna oka

Badanie dna oka to niebolesny i całkowicie nieinwazyjny zabieg okulistyczny, który umożliwia obejrzenie siatkówki oraz plamki żółtej. Źrenicę najczęściej rozszerza się za pomocą kropli, tzw. atropiny, by uzyskać szersze pole widzenia i ocenić możliwie największą powierzchnię siatkówki. Badanie wykonuje się w ciemni. Pacjent nie musi się przygotowywać do niego wcześniej, ale ważne, by po badaniu nie prowadził pojazdów - zapuszczana do oka atropina pogarsza na krótki okres czasu jakość widzenia. 

Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej