Co to są solanki? Dobroczynne działanie wód solankowych

Fot. drazen_ / Getty Images

Kąpiele solankowe są stałym elementem oferty wielu uzdrowisk i salonów SPA. Działają leczniczo i odżywczo na skórę, organy wewnętrzne i układ kostny. Dodatkowo mają działanie relaksujące i wyciszające. Solanki są wskazane również dla dzieci, szczególnie wtedy, kiedy dokuczają im częste infekcje górnych dróg oddechowych. 

Solanki to wody, w których odbywają się lecznicze kąpiele. W ich składzie znajduje się przynajmniej 1 g składników stałych na 1 dm3. Nazywane są wodami chlorkowo-sodowymi. Kiedy stężenie soli mineralnych w wodzie wynosi więcej niż 1,5%, wtedy woda jest odpowiednia do zażywania leczniczych kąpieli. Poza głównymi minerałami w wodzie solankowej można spotkać różne jony dodatkowe – potas, wapń, brom, magnez i jod. Ich stężenie zmienia działanie wody chlorkowo-sodowej, dlatego musi być uwzględniane w nazwach wód.

Czym jest solanka?

Kąpiele solankowe, w zależności od rodzaju schorzenia i oczekiwanego efektu, mogą być całościowe, częściowe lub nasiadowe. Kąpiel całościowa odbywa się w wannie – może być to zwykła wanna domowa. W SPA często można się spotkać z dużymi i wygodnymi wannami z hydromasażem. Kąpiele częściowe spotykane są w gabinetach kosmetycznych, np. przed manicure lub pedicure.

Mianem solanki są określane również uzdrowiskowe wody mineralne do codziennego spożywania.

Polecamy: Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania. Tężnia w domu

Solanki – dla kogo kąpiel solankowa?

Woda solankowa działa poprzez receptory skóry, układ nerwowy i hormony tkankowe. Wywołuje wiele dobroczynnych dla organizmu reakcji. Jest to między innymi zmniejszenie pobudliwości ruchowej i czuciowej, poprawa ukrwienia skóry oraz stabilizacja ciśnienia tętniczego. Solanki pobudzają przemianę materii i nerki, a co za tym idzie – większe oddawanie moczu. Istnieje szereg wskazań do stosowania kąpieli solankowych. Należą do nich:

  • choroby skóry, takie jak łuszczyca;
  • choroby ginekologiczne, w tym niepłodność;
  • otyłość i nadwaga;
  • rekonwalescencja po ciężkich chorobach;
  • niska odporność;
  • przewlekłe zapalenia zatok, częste bóle gardła i przeziębienia;
  • choroby uszu;
  • reumatyzm;
  • u dzieci – astma, alergie, zaburzenia neurowegetatywne;
  • choroba Bechterewa.

Działanie kąpieli solankowych jest podobne do kąpieli morskich. Mają zdolność wyrównywania nieprawidłowych reakcji układu nerwowego, działają przeciwbólowo, usprawniają mięśnie i stawy. U osób z nadciśnieniem obniżają je. Kąpiel w solance aktywuje wytwarzanie witaminy D3 w skórze pod późniejszym wpływem słońca. Zaleca się je dzieciom przy wszelkich opóźnieniach rozwoju psychofizycznego, ponieważ działają stymulująco na układ nerwowy.

Polecamy: Co to jest hydroterapia (wodolecznictwo)? Jak wyglądają zabiegi?

Solanki – przeciwwskazania

Nie każdy może zażywać kąpieli solankowych, ponieważ mogą przynieść one pogorszenie stanu zdrowia. Solanki nie są zalecane przy zaburzeniach krążenia, chorobach naczyń krwionośnych, po zawale i przy wadach zastawek. Kąpieli solankowych nie należy zażywać w ostrych chorobach przewlekłych, nowotworach, nadczynności tarczycy. Również choroby psychiczne są przeciwwskazaniem do solanek, szczególnie “psychozy”. Solanki nie są polecane kobietom w ciąży, przy niewydolności jajników oraz zaburzeniach rozwoju narządów płciowych. Do przeciwwskazań należą też nadczynność tarczycy i gruźlica.

Domowe SPA dla wysuszonych dłoni poznacie na filmie:

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: X-Bank Gallery

Solanki – jak przygotować kąpiel w domowym zaciszu?

Aby skorzystać z dobroczynnego działania kąpieli solankowej, nie trzeba mieć w domu pompy do solanki ani żadnego urządzenia do stężania solanki. Kąpiel można przygotować samodzielnie w domu. Dobrze jest jednak znać pojemność wanny, aby wiedzieć, ile soli na litr wody do solanki dodać. Warto przyjąć zasadę, że na każde 10 l wody wsypujemy od 50 do 150 g soli kąpielowej, w którą warto zaopatrzyć się w sklepach uzdrowiskowych lub takich z naturalnymi kosmetykami. Doskonale nada się sól iwonicka, ciechocińska i inowrocławska. Sprawdzi się także zwykła sól do kąpieli, sól morska lub kuchenna. Kąpieli solankowej warto zażywać rano, 2–3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o dzieci, nie powinny one kąpać się w solance, mając gorączkę lub niedowagę. Słona woda może działać drażniąco na skórę, dlatego można dodać do niej odrobinę sody lub krochmalu. Nada się również ekstrakt sosnowy.

Wody mineralne – solanki

Wody mineralne są znane wszystkim. Na co dzień można kupić je w sklepach, jednak najzdrowsze są te, których można spróbować w pijalniach wód w miejscowościach uzdrowiskowych. Woda mineralna to taka, która pozyskała sole mineralne, przepływając przez liczne skały. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów wód mineralnych. Wiele z nich można spotkać w Polsce, w różnych miejscowościach uzdrowiskowych. Picie ich działa dobroczynnie na cały organizm. Niektóre, dzięki charakterystycznemu składowi, działają leczniczo na konkretne narządy i układy. Przykładem jest woda zuber, która pomaga w leczeniu zgagi, nadkwasoty, cukrzycy, miażdżycy i choroby wrzodowej żołądka. Taką wodę leczniczą zazwyczaj pije się 3 razy dziennie po pół szklanki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Sklepowe wody mineralne można pić w dowolnych ilościach, o ile producent nie zaleca inaczej. 

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej