Co to są bibułki matujące? Jak używać papierków matujących do twarzy?

Fot. mapodile / Getty Images

Bibułki matujące stanowią idealne rozwiązanie dla osób zmagających się ze skłonną do przetłuszczania skórą, która mimo makijażu szybko się błyszczy. Są bardzo proste w użyciu. Wystarczy na kilka sekund przyłożyć je do skóry, żeby usunąć nieestetyczne świecenie.

Bibułki matujące pozwalają w szybki sposób skutecznie zmatowić skórę. Absorbują sebum i zapewniają odświeżenie cery. Pomagają zachować uczucie świeżości i czystości cery przez cały dzień. Podczas ich używania nie ma ryzyka uszkodzenia makijażu. Bibułki matujące to produkt jednorazowego użytku. Ich wielokrotne stosowanie zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego. Papierki do zmatowienia twarzy można kupić w każdej drogerii lub przygotować samodzielnie w domu.

Co to są bibułki matujące?

Bibułki matujące, inaczej nazywane papierkami matującymi do twarzy, wykazują silne właściwości absorbujące pot i sebum, czyli naturalną powłokę ochronną produkowaną przez gruczoły łojowe, która występuje zwłaszcza w tzw. strefie T (czoło, nos, broda). Od warstwy łoju odbija się światło, co sprawia, że skóra nieestetycznie się świeci.

Bibułki matujące to produkt kosmetyczny, który uważa się za niezbędny w kosmetyczce osób posiadających skórę skłonną do przetłuszczania. W porze letniej doskonale sprawdzają się w przypadku każdego typu cery. Można z nich skorzystać także wtedy, gdy krem nawilżający niedostatecznie się wchłonął lub utworzył na twarz tłusty film, przez co trudno nałożyć podkład.

Bibułki matujące do twarzy są lekko przezroczystymi kawałkami papieru niewielkich rozmiarów, zazwyczaj o kwadratowym kształcie. Wykonane są z masy celulozowej zawierającej len. Dostępne są w zestawie po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. W większości przypadków spakowane są do papierowego lub plastikowego pojemniczka. W sprzedaży znajdują się też bibułki w eleganckiej metalowej oprawie, które można z łatwością uzupełniać. Część wyposażona jest dodatkowo w lusterko ułatwiające ich użycie. Dostępne są również taśmy bibułek matujących, które można uciąć w dowolnym miejscu i dostosować do swoich potrzeb.

Systematyczna pielęgnacja cery to podstawa. Jak dbać o skórę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile kosztują bibułki matujące?

Matujące bibułki nie są drogie. Cena za opakowanie wynosi od 5 do 25 zł i uzależniona jest od liczby papierków znajdujących się w opakowaniu oraz producenta. W sprzedaży znajdują się bibułki matujące takich marek kosmetycznych jak: Inglot, Wibo, Avon, Marion, Theatric, Essence, Perfecta i Oriflame. Nieco droższe są bibułki matujące z pudrem. Niektóre zawierają też białą glinkę i kwas hialuronowy. Ich koszt wynosi średnio 35 zł. Bibułki matujące można kupić w drogerii, aptece lub dzięki sprzedaży internetowej.

Jak używać bibułek matujących?

Do aplikacji bibułek matujących na twarz nie są potrzebne żadne narzędzia i dodatkowe kosmetyki. Wystarczy jeden papierek przyłożyć do twarzy w miejscu, gdzie występuje błyszczenie i delikatnie docisnąć go do skóry na kilka sekund. Pozwoli to na wchłonięcie się nadmiaru sebum, dzięki czemu cera staje się matowa. Korzystne efekty widoczne są od razu po zastosowaniu bibułki. W ciągu dnia można stosować ją dowolną liczbę razy, w zależności od potrzeb. Ważne jednak, żeby za każdym razem używać nowej bibułki. Zużyty papierek należy wyrzucić, ponieważ mogą się na nim rozwinąć bakterie. Ostatnio na rynku pojawiły się bibułki z aplikatorem w postaci gąbeczki z klejącą stroną, do której przykleja się bibułkę. Błędem jest przesuwanie papierka po powierzchni twarzy, a tym bardziej niewskazane jest tarcie nim skóry.

Jakie są zalety bibułek matujących?

Istotną zaletą bibułek matujących jest to, że nie niszczą makijażu. Po ich zastosowaniu nie istnieje potrzeba nanoszenia na niego żadnych poprawek. Ponadto są na tyle małe, że można bez problemu zmieścić je w torebce lub kieszeni i wyjąć, gdy zajdzie taka potrzeba. Jest to produkt niezwykle delikatny i bezpieczny dla skóry. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych – nie wysusza i nie podrażnia cery. Matowienie skóry bibułką zajmuje niewiele czasu.

Jakie są efekty użycia bibułki matującej?

Bibułki matujące likwidują nieestetyczne błyszczenie skóry i przywracają cerze matowy, świeży wygląd w ciągu dnia. Sprawiają, że skóra prezentuje się lekko, naturalnie i promiennie. Mogą też pomóc z problemem tłustej powieki i odświeżą makijaż oka, jeśli cienie zebrały się w załamaniu. Działanie bibułek zostało potwierdzone badaniami. Cera stała się matowa natychmiast po ich użyciu u 100% badanych.

Jak samodzielnie wykonać bibułki matujące?

Istnieje możliwość samodzielnego wykonania bibułek w domu. Produkty do pielęgnacji skóry typu DIY (z ang. do it yourself, czyli zrób to sam) cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Żeby zrobić domowe papierki matujące potrzebne będą następujące przedmioty: kartka papieru technicznego, nożyczki, cienkopis, papier śniadaniowy, świeży pilnik do paznokci oraz czyste i zdezynfekowane puste pudełeczko, np. po różu do policzków czy bronzerze. W pierwszej kolejności należy przygotować i dokładnie zmierzyć opakowanie na papierki. Następnie nanosi się wymiary na sztywną kartkę, z której wycina się szablon do odrysowywania bibułek. Na tłuszczoodpornym papierze śniadaniowym metalowym pilniczkiem przejeżdża się wzdłuż krawędzi szablonu (ołówek czy długopis nie są najlepszy rozwiązaniem, bo mogą pozostawiać smugi na twarzy) i wycina papierki, które później wkłada się starannie do pudełka.

Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 14.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej