Co to jest transport aktywny? Na czym polega aktywne przenikanie związków chemicznych?

Fot. Henrik5000 / Getty Images

Transport aktywny pozwala na dwukierunkowe przemieszczanie się przez błonę komórkową związków chemicznych. Wymaga dostarczenia energii i odbywa się wbrew gradientowi stężeń, czyli ze środowiska o stężeniu mniejszym do środowiska o stężeniu większym. Najlepiej poznanym mechanizmem aktywnego transportu jest pompa sodowo-potasowa.

Podstawową jednostką strukturalną organizmów żywych jest komórka, która dla prawidłowego funkcjonowania prowadzi wymianę poszczególnych związków. Transport aktywny to rodzaj mechanizmu zapewniającego przenikanie substancji przez błonę komórkową. Pozwala na dopływ do wnętrza komórki substancji ze środowiska zewnętrznego niezbędnych do zaspokojenia jej potrzeb. Dodatkowo umożliwia odpływ ze środka komórki produkowanych przez nią substancji zbędnych i toksycznych. Dzięki transportowi aktywnemu możliwe staje się utrzymanie stałego składu chemicznego wnętrza komórki.

Co to jest transport aktywny?

Transport aktywny jest to rodzaj przenikania związków chemicznych przez błony komórkowe, czyli półprzepuszczalne błony biologiczne, które oddzielają wnętrze komórki od świata zewnętrznego. Transport aktywny błony komórkowej pozwala na jej stałą komunikację z otoczeniem, a zatem wymianę informacji, substancji czy energii. Równowaga transportowa uważana jest za podstawę homeostazy.

Transport aktywny odbywa się przy udziale określonych substancji przenośnikowych lub mechanizmów transportujących. Podkreśla się rolę wyspecjalizowanych białek integralnych sprzęgających transport z procesem uwalniania energii. Transport ten zachodzi wbrew gradientowi elektrochemicznemu (alternatywnie określanemu gradientem protonowym lub siłą protonomotoryczną), czyli ze środowiska o stężeniu mniejszym do środowiska o stężeniu większym. Związki chemiczne w transporcie aktywnym przenikają w poprzek błony biologicznej.

Skąd pochodzi energia w transporcie aktywnym?

Transport aktywny, zwany też czynnym, jest procesem endoergicznym. Oznacza to, że zachodzi przy wykorzystaniu nakładów energii, która niezbędna jest, żeby system pomp, jakim dysponują błony komórkowe, przetransportował substancję wbrew gradientowi stężeń. Źródłem energii dla transportu aktywnego pierwotnego jest hydroliza (reakcja podwójnej wymiany zachodząca między wodą a rozpuszczoną w niej substancją) cząsteczki ATP, czyli adenozyno-5-trifosforanu o wzorze sumarycznym C10H16N5O13P3. ATP pełni rolę nośnika i magazynu energii chemicznej. Utrzymuje równomierne stężenie jonów Na+ i K+ po obu stronach błony komórkowej. Stężenie tego związku w komórce nie przekracza 10 mmol/l. ATP odkryte zostało w 1929 r. przez niemieckiego chemika Karla Lehmanna, zaś jego umiejętność do przenoszenia energii odkrył amerykański biochemik Fritz Lipmann. Z kolei energia w transporcie aktywnym wtórnym czerpana jest ze sprzężenia z transportem innego związku, który odbywa się zgodnie z gradientem stężeń, czyli ze środowiska o stężeniu większym do środowiska o stężeniu mniejszym.

Polecamy: Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?

Transport aktywny pierwotny – pompa sodowo-potasowa

Rodzajem aktywnego transportu pierwotnego, czyli I rodzaju, jest pompa sodowo-potasowa, która przenosi jony sodu z wnętrza komórki na zewnątrz oraz w kierunku odwrotnym jony potasu. Zadaniem ATP – azy Na+/K+ jest ustanowienie i utrzymanie gradientu elektrochemicznego na błonie. Jedna rozłożona cząsteczka ATP pozwala na transport dwóch jonów potasu (K+) i trzech jonów sodu (Na+). W rezultacie powstaje potencjał chemiczny i potencjał elektryczny, ponieważ 3 ładunki dodatnie są wypompowywane na zewnątrz, a tylko 2 ładunki dodatnie pompowane są do wnętrza. Stężenie sodu jest wyższe w środowisku zewnętrznym niż w komórce, natomiast stężenie potasu jest wyższe w komórce niż w środowisku zewnętrznym. Powstający dzięki temu zwiększony gradient jonów może zostać wykorzystany wtórnie do transportu innych związków. Dodatkowo kontroluje objętość komórki, warunkuje pobudzenie nerwów i mięśni, stanowi siłę napędową aktywnego transportu cukrów i aminokwasów.

Działanie pompy sodowo-potasowej wymaga: ciągłej syntezy ATP, odpowiedniego stężenia jonów Na+ i K+ oraz Mg2+, stałego dopływu glukozy i tlenu, odprowadzania CO2 i zachowania temperatury około 37°C.

Zatrzymanie pracy pompy sodowo-potasowej może skutkować: utratą przez komórki ich specyficznych właściwości, zmianą składu płynu wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego (tzw. pozakomórkowy, która występuje w przestrzeni pozakomórkowej ustroju), brakiem reakcji komórek na bodźce.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Polecamy: Skrajna niewydolność krążenia - jak wygląda leczenie?

Rodzaje transportów aktywnych wtórnych

W sytuacji, gdy między procesem uwalniania energii a transportem istnieją mechanizmy pośredniczące, ma miejsce transport aktywny wtórny. Wyróżnia się następujące rodzaje transportu aktywnego wtórnego, czyli współtransportu:

  • symport – polega na transporcie dwóch substancji, który odbywa się w tym samym kierunku, transportowane substancje A i B są ze sobą sprzężone, gradient jednej z nich umożliwia transport drugiej wbrew gradientowi stężeń, jak np. transport glukozy i jonów sodu w komórkach nabłonkowych;
  • antyport – polega na transporcie dwóch substancji, który odbywa się w przeciwnym kierunku, jak np. pompa sodowo-wapniowa w błonach mięśni szkieletowych.
Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 07.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej