Co to jest kwasica oddechowa? Objawy, przyczyny, leczenie

Fot.: javiindy / stock.dobe.com

Kwasica oddechowa, czyli zakwaszenie organizmu spowodowane nagromadzeniem dwutlenku węgla we krwi i w tkankach, może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Przyczyny najczęściej związane są ze schorzeniami płuc. Leczenie kwasicy oddechowej zależy od choroby podstawowej.

Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasica (łac. acidosis) to stan, w którym pH krwi spada poniżej normy, czyli 7,35.

Wyróżnia się 2 główne rodzaje kwasicy:

  1. kwasicę metaboliczną (mleczanową i ketonową),
  2. kwasicę oddechową.

Objawy kwasicy oddechowej

Jeśli choroba rozwija się szybko, stwierdza się ostrą kwasicę oddechową – ma wtedy miejsce gwałtowne zatrzymywanie dwutlenku węgla w organizmie. Natomiast kwasica oddechowa, która trwa dłużej niż dobę, ma formę przewlekłą; objawy zwykle zauważa się po 2–5 dniach.

Kwasica oddechowa wysyła nieswoiste objawy. W ostrej kwasicy oddechowej pojawiają się: lęk, halucynacje, niepokój, objawy psychotyczne. Jeśli dojdzie do nagłego wzrostu dwutlenku węgla (do ok. 75 mm Hg), pacjent może stracić przytomność. Charakterystyczna dla ostrej kwasicy oddechowej jest sinica, czyli niebieskawosine zabarwienie skóry oraz błon śluzowych ciała. Do tego dochodzą objawy choroby podstawowej.

Oznaki przewlekłej kwasicy oddechowej to: senność, bóle głowy, apatia, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, drażliwość, przemijające objawy psychotyczne oraz najgroźniejszy objaw kwasicy – śpiączka. Pojawiają się też sinica oraz hipoksemia, czyli obniżenie ciśnienia parcjalnego (cząstkowego) tlenu we krwi tętniczej. W obrazie klinicznym przewlekłej kwasicy oddechowej stwierdza się objawy przewlekłej niewydolności oddechowej (hiperkapnię, przekrwienie spojówek, nadciśnienie płucne, tarczę zastoinową na dnie oka).

Kwasica oddechowa – przyczyny

Choroba ma zróżnicowaną etiologię. Istotą kwasicy oddechowej jest hiperkapnia, czyli stan nieprawidłowo podwyższonego ciśnienia parcjalnego (cząstkowego) dwutlenku węgla (pCO2) we krwi – powyżej 45 mm Hg (6,0 kPa). Kwasica oddechowa zwykle jest efektem zmniejszonej wentylacji pęcherzykowej (rzadziej rozwija się wskutek zwiększonej produkcji dwutlenku węgla). Może być też związana z utrudnioną dyfuzją dwutlenku węgla i/lub zaburzeniami prawidłowego stosunku wentylacji do perfuzji (przepływu płynu ustrojowego) w płucach.

Przyczynami ostrej kwasicy oddechowej mogą być:

  • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • choroby struktur klatki piersiowej i opłucnej,
  • choroby miąższu płuc,
  • choroby nerwów obwodowych i mięśni,
  • obturacja dolnych dróg oddechowych,
  • stosowanie leków przeciwdepresyjnych działających na ośrodek oddechowy,
  • rozmaite inne schorzenia i czynniki (m.in. zatrzymanie krążenia, zapadnięcie podstawy języka u nieprzytomnego chorego, wstrząs, sepsa, ciało obce w drogach oddechowych, stosowanie leków powodujących wiotczenie mięśni).

Przyczynami przewlekłej kwasicy oddechowej mogą być:

  • obturacja dolnych dróg oddechowych (najczęściej przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • choroby układu nerwowego i mięśni,
  • choroby mięśni struktur klatki piersiowej i opłucnej,
  • choroby miąższu płuc (rzadko),
  • inne (m.in. obturacyjny bezdech senny, otyłość, zwężenie dróg oddechowych).

Kwasica oddechowa – diagnostyka

Kwasica oddechowa powoduje m.in.:

  • zmniejszenie syntezy białek i wzrost ich rozpadu,
  • skok wydzielania kortyzolu (tzw. hormonu stresu),
  • wzrost wydalania fosforanów nieorganicznych z moczem, a także wapnia oraz magnezu,
  • utrudnione wiązanie tlenu przez hemoglobinę,
  • upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zatrzymanie krążenia.

Kwasicę oddechową rozpoznaje się na podstawie objawów oraz badania gazometrycznego krwi tętniczej. W badaniu biochemicznym krwi wykonuje się panel elektrolitów osocza. Bada się ponadto stężenie mocznika, glukozy, kreatyniny. Podczas wywiadu lekarz pyta o istniejące choroby układowe, przyjmowane leki, przebyte urazy czy zaobserwowane zmiany w zachowaniu.

Leczenie kwasicy oddechowej

Forma terapii zależy od postaci kwasicy oddechowej (ostrej lub przewlekłej), natomiast rokowania uzależnione są od choroby podstawowej oraz nasilenia niewydolności oddechowej.

Ostrą kwasicę oddechową leczy się w zależności od przyczyny, czyli choroby, która ją wywołała. Na formę terapii wpływa także stopień niewydolności oddechowej. Celem leczenia jest przywrócenie właściwej wentylacji pęcherzykowej. Stosuje się m.in. leki rozszerzające oskrzela, glikokortykosteroidy, tlenoterapię, czasem też wentylację mechaniczną.

Również przewlekłą kwasicę oddechową leczy się poprzez zwalczanie choroby podstawowej. W przypadku współistnienia niewydolności oddechowej należy zastosować tlenoterapię.

Zobacz film: Co podnosi poziom zakwaszenia? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Paweł Stróżecki, Jacek Manitius, Kwasica oddechowa

2. Marcin Skrok, Alicja Nowicka, Kwasica i zasadowica oddechowa (równowaga kwasowo-zasadowa podstawy, kwasica oddechowa, zasadowica oddechowa)

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 26.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej