Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?

Fot: Stasique / stock.adobe.com

Endoproteza stawu kolanowego to niezwykłe osiągnięcie medycyny umożliwiające przywrócenie sprawności ludziom, u których doszło do zwyrodnienia w tym układzie. Choć, jak każdy zabieg, może dać powikłania, warto poddać się operacji.

Operacja wszczepiania endoprotezy stawu kolanowego jest stosunkowo nieskomplikowanym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Powrót do sprawności wymaga jednak trzymiesięcznej rehabilitacji.

Co to jest endoproteza stawu kolanowego?

Endoproteza stawu kolanowego to sztuczny staw, wykonany na podobieństwo ludzkiego kolana. Zostaje on dopasowany rozmiarem i kształtem do potrzeb danej osoby, które ocenia się na podstawie badań RTG.

Endoproteza stawu kolanowego – rodzaje

Protezy kolana mogą być:

  • całościowe – zastępują cały staw; wykonuje się je, gdy doszło do uszkodzenia wielu jego części;
  • oparte o częściową wymianę powierzchni stawowych – przy uszkodzeniu kilku części stawu wszczepia się specjalny dysk, który umożliwia poślizg oraz metalową podkładkę zakładaną na koniec kości udowej;
  • oparte o częściową wymianę powierzchni stawowych – gdy uszkodzona jest jedna strona stawu, wówczas proteza mocowana jest po jednej jego stronie.

Endoprotezy protezy stawu kolanowego można też podzielić na rodzaje ze względu na sposób mocowania – cementowe i bezcementowe. Te pierwsze mocowane są za pomocą specjalnego spoiwa, które przytwierdza je do kości. Decyzję o wyborze rodzaju protezy podejmuje lekarz, choć u dzieci najczęściej stosuje się typ bezcementowy.

Zobaczcie także, w jaki sposób przebiega wszczepienie endoprotezy barku:

Zobacz film: Innowacyjna endoproteza stawu barkowego. Źródło: 36,6

Jak wygląda zabieg wszczepiania endoprotezy stawu kolanowego?

Operacja zastąpienia stawu kolanowego endoprotezą odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym, co oznacza, że jest całkowicie bezbolesna. Całość trwa do dwóch godzin. Kolano otwierane jest od przodu, następnie usuwa się wszystkie zniszczone części. Pierwszym etapem operacji jest umieszczenie próbnego stawu w celu sprawdzenia ruchomości kolana z jego zastosowaniem oraz upewnienia się, że wybrany rozmiar jest odpowiedni. Po umocowaniu endoprotezy wstawia się dreny służące do odprowadzania nadmiaru krwi i zszywa się kolano.

Endoproteza stawu kolanowego – wskazania do jej wstawienia

Endoprotezy stawu kolanowego stosuje się, gdy jest on na tyle zniszczony, że nie są możliwe inne formy leczenia. Bezpośrednim powodem jest najczęściej zużycie chrząstki w stawie kolanowym, do którego dochodzi na skutek:

Zobacz też: Jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego? Czym się objawia?

Jak są przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego?

Nie każdy może poddać się operacji wymiany stawu kolanowego. Przeciwwskazaniami do tego są między innymi:

  • ciężki stan ogólny,
  • infekcje,
  • choroba zakrzepowa,
  • rozległe żylaki kończyn dolnych,
  • staw neurogenny,
  • ciężkie zniekształcenia kończyny,
  • zaawansowana osteoporoza.

Endoproteza stawu kolanowego – możliwe powikłania po jej wszczepieniu

Jak każdy zabieg, wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego wiąże się z ryzykiem, że rozwiną się powikłania. Do najczęstszych należą:

  • zakażenia,
  • zwichnięcie endoprotezy,
  • obluzowanie endoprotezy,
  • artrofibroza – nadmierny rozrost tkanki łącznej,
  • złamania kości w okolicach protezy,
  • alergia na składniki endoprotezy,
  • zespoły bólowe,
  • zmniejszenie zakresu ruchu stawu,
  • uszkodzenia naczyń,
  • choroba zakrzepowa,
  • uszkodzenie rzepki,
  • bliznowce,
  • porażenie nerwów, np. strzałkowego wspólnego (bywa odwracalne),
  • powikłania po znieczuleniu.

Czy można dokonać przeszczepu rzepki? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy rzepkę można przeszczepić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Endoproteza stawu kolanowego – zalecenia po zabiegu i rehabilitacja

Osoba po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego przebywa w szpitalu pod obserwacją przez parę dni i przyjmuje antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwbólowe. Rehabilitacja ruchowa rozpoczyna się już następnego dnia po zabiegu, z wykorzystaniem specjalnej szyny. Na początku należy poruszać się ostrożnie i z użyciem kuli.

W dalszym okresie rehabilitacja polega na niezaniedbywaniu aktywności ruchowej. Najbardziej zalecane są powolne spacery po płaskim terenie, pływanie (po wygojeniu rany) oraz jazda na rowerze (najlepiej stacjonarnym). Pomocne jest także wykonywanie ćwiczeń pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Większości osób powrót do pełnej sprawności zajmuje około 3 miesiące. Tyle też powinien trwać okres rekonwalescencji przed podjęciem pracy fizycznej.

Endoproteza stawu kolanowego – czas oczekiwania na zabieg? Ile kosztuje prywatnie?

Osoba zakwalifikowana do zabiegu wymiany stawu kolanowego na endoprotezę zostaje wpisana na listę. Czas oczekiwania zależy od szpitala i waha się od paru miesięcy do nawet 10 lat. Żeby go sprawdzić, można skorzystać z oficjalnej strony Narodowego Funduszu Zdrowia, na której określone są kolejki do wszystkich zabiegów i operacji.

Niektóre osoby nie chcąc czekać tyle czasu, decydują się na wszczepienie endoprotezy w prywatnych klinikach. To, ile kosztuje endoproteza stawu kolanowego wykonana prywatnie, zależy od wybranego rodzaju implantu – ceny wahają się od kilkunastu do 30 tysięcy złotych.

O czym musicie pamiętać, zanim pójdziecie na zwolnienie lekarskie? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

http://fizjoplaner.pl/endoproteza-stawu-kolanowego.html

http://kolejki.nfz.gov.pl/

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jadżwiga 12.01.2018r.

Moja mama ma endoproteze kolana i żeby jej nie przeciązać korzysta z skutera inwalidzkiego dla osób starszych , dzięki niemu może jechać tam gdzie chce zrobic zakupy , w wyborze odpowiedniego modelu pomogli jej w Iławie tam jest centrum mobilności . Polecam wszystkim

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj więcej