Co to jest ciąża urojona i jakie daje objawy u ludzi?

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Ciąża urojona na stałe weszła do naszego słownika jako stan, w którym kobiecie wydaje się, że będzie miała dziecko. Tymczasem ta choroba psychiczna pojawia się bardzo rzadko i najczęściej wywołują ją zaburzenia hormonalne lub silne napięcie przedmiesiączkowe.

Ciąża urojona, czyli rzekoma, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje zupełny brak krytycyzmu i wiary w wyniki badań i wymaga leczenia. Może być przyczyną dużego cierpienia dla kobiety, a także negatywnie wpłynąć na jej kontakty z otoczeniem.

Co to jest ciąża urojona?

Wbrew powszechnej opinii ciąża urojona to poważne zaburzenie psychiczne, a nie przejściowe przeświadczenie o zajściu w ciążę. W wyniku silnego i niepoddającego się żadnym argumentom przekonania o ciąży, w organizmie kobiety dochodzi do zmian fizjologicznych podobnych do tych pojawiających się u przyszłej matki. Stan taki może utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet zakończyć urojonym porodem.

Ciąża urojona – objawy

Objawy ciąży urojonej są takie same, jak tej prawdziwej, mimo że wyniki badań zaprzeczają, że doszło do zapłodnienia. Oprócz silnego i niemożliwego do obalenia przekonania, że jest się w ciąży, mogą wystąpić:

  • powiększenie i bolesność piersi,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • brak menstruacji,
  • powiększenie macicy,
  • mdłości i wymioty,
  • wyczuwanie rzekomych ruchów dziecka,
  • skurcze macicy i rzekomy poród.

Ciąża urojona znana jest od dawna, a najsłynniejszym przypadkiem było jej dwukrotne wystąpienie u królowej Anglii Marii I Tudor. Słynne są również historie kobiet, u których podczas porodu okazywało się, że ich macica jest pusta, co na ogół przypisywano zjawiskom paranormalnym, klątwom lub czarom.

Przyczyny ciąży urojonej

Przyczyn ciąży urojonej upatruje się w bardzo wysokim poziomie stresu, który jest wywołany olbrzymim pragnieniem posiadania dziecka (i wtedy dotyka na ogół kobiet bezpłodnych) bądź ogromnym lękiem przed zajściem w ciążę (najczęściej występuje u nastolatek).

Podczas tego zaburzenia mózg i ciało wzajemnie się oszukują, ponieważ sztucznie wytworzone objawy utwierdzają kobietę w przekonaniu, że rzeczywiście jest w ciąży. Silny stres pobudza przysadkę mózgową do nadprodukcji hormonów, które naturalnie wytwarzane są w ciąży – na przykład prolaktyny, co skutkuje fizjologicznymi zmianami w organizmie.

Ciąża urojona a test ciążowy

Jeżeli kobieta twierdzi, że spodziewa się dziecka, pomimo negatywnego wyniku testu ciążowego, niekoniecznie świadczy to o ciąży urojonej. Internet pełen jest historii o fałszywych wynikach testów ciążowych, a objawy wywoływane przez zaburzenia hormonalne mogą potęgować przekonanie o zajściu w ciążę. Chorobę psychiczną diagnozuje się dopiero, gdy kobieta jest pewna, że zostanie matką, nawet jeśli zostanie to wykluczone po badaniach krwi i wizycie u ginekologa.

Ciąża urojona – leczenie

Ciąża rzekoma to poważne zaburzenie psychiczne, które powinno być leczone. Choroba ta w bardzo słabym stopniu poddaje się psychoterapii, choć może ona być pomocna na jej późniejszym etapie. Na początku najczęściej zalecana jest konsultacja psychiatryczna i przyjmowanie odpowiednich leków, a czasami konieczne jest przebywanie w ośrodku zamkniętym pod stałym nadzorem lekarza, dopóki stan kobiety cierpiącej na ciążę urojoną się nie poprawi.

W leczeniu ciąży urojonej (i zapobieganiu jej nawrotom) bardzo istotne jest wsparcie partnera i rodziny. Muszą oni uzmysłowić sobie, że taki stan wynika z nadmiernego stresu i nierzadko presji, jaką nałożono na kobietę. Może to dotyczyć zarówno nacisku w kwestii posiadania dziecka, ale także obawy przed ciążą spotęgowanej przekonaniem o odrzuceniu ze strony partnera czy rodziny w przypadku, gdyby do niej doszło. Dlatego osoby cierpiące na ciążę urojoną powinny być otoczone opieką i miłością ze strony bliskich, a także stale zapewniane o bezwarunkowej miłości, jaką są darzone.

U matek z rodzin wielodzietnych, u których przyczyną ciąży urojonej jest lęk przed posiadaniem kolejnego dziecka, można rozważyć zabieg podwiązania jajników.

Co jeszcze może dawać objawy ciąży urojonej?

Objawy podobne do ciąży urojonej mogą być wywołane syndromem napięcia przedmiesiączkowego lub zmianami hormonalnymi. Przy ustaniu miesiączkowania należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i leczenie. Zaburzenia hormonalne, takie jak podwyższona prolaktyna, mogą być wywołane przez stres, przemęczenie czy nieodpowiednią dietę, ale również wynikać z chorób przysadki mózgowej czy tarczycy. Często ich leczenie jest długotrwałe i wymaga opieki endokrynologicznej.

Osoby, które usilnie starają się o dziecko, są szczególnie podatne na wystąpienie takich zaburzeń, co wtórnie może utrudnić zajście w ciążę. Zaleca się wtedy stosowanie technik redukujących stres i ewentualną psychoterapię.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej