Co się dzieje z człowiekiem, którego porazi piorun?

screen z materiału wideo

Rocznie 100 000 osób zostaje porażonych piorunem. 24 000 z nich ginie od tego uderzenia. Jak można się chronić, gdy na zewnątrz szaleje burza i co może się stać z człowiekiem po kontakcie z błyskawicą? Sprawdź!

Piorun bez wątpienia jest zjawiskiem nieprzewidywalnym, który uderza z ogromną energią. Warto bowiem wiedzieć, że w jego kanale temperatura wynosi tyle, co na powierzchni słońca, czyli około 5000 stopni.

Co się dzieje z człowiekiem, gdy porazi go piorun?

Bardzo często, szczególnie gdy skóra człowieka jest choć trochę wilgotna, piorun prześlizguje się po powierzchni skóry, wyparowując przy tym cała wilgoć, znajdującą się na powierzchni ciała. Jeśli jednak skóra jest całkowicie sucha, piorun ma też szanse pokonać jej barierę i tym samym uszkodzić narządy wewnętrzne. Może dojść również do tak zwanego zjawiska „zagotowania się krwi”, a więc i gwałtownej śmierci. Dodajmy również, że gdy porażenie piorunem może wywołać także bardzo silne skurcze mięśni, a te z kolei mogą doprowadzić nawet do złamania kości – mimo że nie doszło do żadnego upadku.

Jak można pomóc osobie, którą poraził piorun?

Wiele osób boi się pomagać człowiekowi, którego poraził piorun. A wszystko prawdopodobnie dlatego, że obawiają się, że w ten sposób sami zostaną porażeni. Specjaliści uspokajają jednak, że dotykanie osoby poszkodowanej w ten sposób jest całkowicie bezpieczne. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że ofiara pioruna potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli więc będziesz świadkiem takiego wypadku, w pierwszej chwili zadzwoń po służby ratunkowe, a następnie ułóż pokrzywdzonego w bezpiecznej pozycji i jeśli zajdzie taka potrzeba, wykonaj masaż serca.

Jak się chronić przed uderzeniem pioruna?

Jeśli burza złapie cię na zewnątrz i nie będziesz miał opcji, by schować się w bezpiecznym miejscu, staraj się przede wszystkim unikać wysokich przedmiotów – takich jak budynek, drzewo czy słup – ponieważ mogą one zadziałać jak antena. Postaraj się pamiętać, by żaden przedmiot nie wystawał ponad twoją głowę – na przykład kijki z plecaka. Mądrym posunięciem okaże się także położenie na ziemi suchych rzeczy i przeczekanie groźnej sytuacji w pozycji siedzącej. Ważne by stopy były złączone. Rękami można zakryć uszy, co pomoże uchronić bębenki od huku. Nie masz na czym usiąść? Przykucnij na palcach. Zachowaj też minimum kilku metrowy odstęp od innych ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej i posłuchać relację człowieka, który został porażony piorunem? Koniecznie obejrzyj materiał pochodzący z programu „36,6”.

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.04.2020,
Opublikowano: 09.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej