Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój?

Fot. tatyana_tomsickova / Getty Images

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, kiedy rodzice są już spokojniejsi i „przyzwyczajeni” do malucha. Poznają jego charakter, rytm snu, pewnie wykonują wszystkie czynności pielęgnacyjne. Zauważają, że malec potrafi coraz więcej. Jak wygląda rozwój 3-miesięcznego dziecka?

Na początek warto wspomnieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli pociecha ma 3 miesiące i nie posiadła pewnych umiejętności, nie ma powodu do niepokoju. Z pewnością nabędzie je w kolejnych tygodniach lub miesiącach. Dziecko 3-miesięczne nie jest już tak nieporadne jak w pierwszych kilku tygodniach – uśmiecha się do rodziców, podnosi główkę i chętnie obserwuje otoczenie. Co jeszcze potrafi 3-miesięczny maluch?

Fizyczny rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

W 3 miesiącu życia niemowlę zaczyna żywo interesować się otoczeniem i możliwościami własnego ciała. Najczęściej w tym czasie odkrywa rączki, które ochoczo wpycha do buzi. Zauważa, że może prostować i zginać paluszki, dzięki czemu udaje się mu chwytać małe przedmioty. Rodzice mogą zauważyć, że ruchy malca stają się celowe – może wyciągać ręce do przedmiotów, które go zainteresują. Niemowlę wodzi oczami za zabawkami i poruszającymi się rodzicami.

Leżenie na pleckach sprawia, że dziecko czuje się stabilnie i pewnie, dzięki czemu podnosi ręce i nogi do góry, a także zgina i prostuje tułów. To czas, kiedy coraz lepiej leży mu się na brzuszku, dzięki czemu poznaje nowe możliwości swojego ciała – ręce wysuwa do przodu i potrafi już przez kilka sekund utrzymać głowę w górze. Czasami może tak intensywnie odgiąć ją do tyłu, że przeważy jego ciałko i maluch samoistnie obróci się na bok lub plecy. Jest to działanie przypadkowe – świadome zmiany pozycji następują dopiero około 7 miesiąca. Nie wolno więc zostawiać dziecka bez opieki, kiedy leży na brzuchu – może spaść z przewijaka lub łóżka. Dziecko w 3 miesiącu osiąga symetrię tułowia, co pozwala mu na proste układanie główki. W tym czasie zaczyna delikatnie podnosić główkę do przodu, tak jakby chciało usiąść.

Polecamy: Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka – komunikacja i humorki

Co powinno umieć 3-miesięczne dziecko w kwestii rozwoju zmysłów? Słuch jest dobrze rozwinięty, a dotykanie różnych tekstur wzbudza w niemowlaku ciekawość. Malec „bawi się” różnymi dźwiękami, jakie z siebie wydaje. Pojawia się głużenie, a więc artykułowanie różnych dźwięków, np. „gugu”, „ebw”, „gi”, „ym”. Dźwiękom tym towarzyszą intensywne ruchy rączek i nóżek, które świadczą o dobrym humorze malca. Warto wiedzieć, że takie zachowania przejawiają je również dzieci głuche i niedosłyszące. Rozwój 3-miesięcznego dziecka to również okazywanie emocji – niemowlę płacze, kiedy jest głodne, spragnione, senne lub jest mu niewygodnie. Płacz może być także sygnałem tęsknoty za rodzicami i chęcią przywołania mamy lub taty. Szczególnie dzieje się tak, kiedy dziecko zostanie samo i straci z oczu ukochanego rodzica.

Co umie 3-miesięczne dziecko? Doskonale rozpoznaje znane mu sytuacje i dostosowuje do nich swoje zachowanie. Kiedy jest brane na ręce i układane do karmienia, może zacząć ssać, pomimo że jeszcze nie ma w buzi butelki ani piersi mamy. Kiedy zanosimy je do łazienki i zaczynamy rozbierać, może już płakać lub cieszyć się na nadchodzącą kąpiel – zależy, czy ją lubi, czy nie. Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka to również liczne uśmiechy, np. kiedy tata robi głupie miny lub wydaje różne dźwięki podczas zabawy z nim.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Zobacz film i sprawdź w jaki sposób muzyka pomaga w rozwoju malucha: 

Zobacz film: W jaki sposób muzyka pozwala rozwijać się dziecku?

Polecamy: Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny

Zabawy dla 3-miesięcznego dziecka i stymulacja rozwoju

W wieku 3 miesięcy doskonale sprawdzają się maty z pałąkami – maluch śledzi wiszące nad nim zabawki, wyciąga do nich rączki i jeśli jest taka możliwość, chwyta je. Interesują go również ich ciekawe i różnorodne kolory. Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka są najlepsze? Nieduże grzechotki o różnych kształtach – niemowlę będzie uczyło się je chwytać i potrząsać nimi, a wydawane przez nie dźwięki wzbudzą w nim zainteresowanie. Codzienne zabawy dla 3-miesięcznego dziecka to te z wykorzystaniem rączek – „kosi, kosi łapci”, „kokoszka dziobała” i tym podobne.

Świetną i zupełnie niemęczącą zabawą dla niemowlaka w tym czasie jest pływanie – warto więc zacząć uczęszczać na basen na specjalne zajęcia. Woda wzmacnia mięśnie malucha, pomaga mu wyćwiczyć koordynację ruchów, a pluskanie sprawia ogromną przyjemność. Zanim jednak rodzice zapiszą się na zajęcia z dzieckiem, powinni skonsultować się z lekarzem – wczesne pływanie nie jest wskazane przy stwierdzonej asymetrii.

Rozwój 3-miesięcznego dziecka należy codziennie stymulować – dużo do niego mówić, opowiadać o różnych czynnościach przy nim wykonywanych, zmieniać intonację głosu, co dodatkowo go zaciekawi. Już w tym czasie można zacząć czytać dziecku bajki – najlepiej proste, rymowane i krótkie, przy okazji pokazując kolorowe obrazki i objaśniając, co na nich się znajduje. Niemowlakowi będą się również podobały wesołe i proste piosenki śpiewane przez mamę lub tatę. Bardzo ważne jest częste przytulanie, kołysanie i dawanie buziaków. Bliskość pobudza ciekawość dziecka, sprawia, że czuje się bezpiecznie i dobrze.

Bibliografia:

1. Magdalena Czub, Pierwszy rok życia, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 01.08.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej