Co nam daje pływanie i jaki jest zalecany trening? Lista zalet chodzenia na basen

Fot: eyeQ / fotolia.com

Pływanie jest formą aktywności fizycznej, która bardzo dobrze wpływa na rozwój mięśni całego ciała. Pływać mogą praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku – również osoby po niektórych urazach, dla których może to stanowić formę rehabilitacji. Lista zalet chodzenia na basen jest długa, a efekty można zobaczyć po krótkim czasie.

Pływanie nie należy do najprostszych dyscyplin sportowych, ale posiada wiele zalet, które skłaniają wiele osób do spróbowania swoich sił w tej formie aktywności. Główną jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i usprawnienie przemiany materii, co ma istotne znaczenie dla osób odchudzających się. Pływać mogą wszyscy, ale na najszybciej prawidłowej techniki uczą się dzieci, które dobrze przyswajają nowe nawyki.

Co daje pływanie: zalety regularnych treningów

Niektórzy porównują pływanie do biegania czy jazdy na rowerze. Wszystko dlatego, że wszystkie trzy dyscypliny można zaliczyć do jednej kategorii aktywności fizycznej. Pływanie, tak jak dwie pozostałe dyscypliny, wiąże się z treningiem aerobowym, czyli takim, w którym mięśnie muszą być mocno dotlenione, by pobierać i spalać energię. Nic więc dziwnego, że pływanie często stanowi podstawę odchudzania u wielu osób.

Dlaczego warto pływać? Odpowiedź znajdziesz w filmie!

Zobacz film: Pływanie - dlaczego warto pływać? Źródło: Getty Images / iStock

Jeśli chodzi o korzyści z regularnego pływania, to jest ich naprawdę dużo. Należy zacząć od tego, że ten rodzaj aktywności angażuje do pracy praktycznie wszystkie mięśnie. Najintensywniej pracują mięśnie:

  • rąk,
  • nóg,
  • brzucha,
  • kręgosłupa.

Jeżeli ktoś postanawia rozpocząć pływanie po to, aby rozwinąć konkretne partie mięśni, to najpierw powinien zaznajomić się z różnymi stylami. One mają bowiem wpływ na pracę poszczególnych grup mięśniowych. Aby uzyskać najlepsze efekty, wskazane są przynajmniej trzy wizyty na basenie w tygodniu. O tym, że warto postawić na pływanie przekonują inne korzyści zdrowotne wynikające z regularnego trenowania. Ten sport:

  • poprawia krążenie krwi,
  • wzmacnia szkielet kręgosłupa,
  • poprawia koordynację ciała,
  • reguluje oddech,
  • reguluje poziom cholesterolu,
  • zmniejsza ból stawów i mięśni kręgosłupa,
  • poprawia sen.

Tak jak w większości dyscyplin, tak i w przypadku pływania, osoby regularnie ćwiczące dostarczają organizmowi porcję endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i ogólna forma psychiczna.

Pływanie może również stanowić formę rehabilitacji w przypadku problemów z kręgosłupem i po przebytych urazach. Lekarze często zalecają swoim pacjentom, cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, by ci regularnie odwiedzali basen. Dzięki temu, że pływanie w naturalny sposób wzmacnia mięśnie pleców, powinno być praktykowane szczególnie przez młodzież w okresie dojrzewania. Pozwoli ono uniknąć problemów z kręgosłupem np. w przypadku intensywnego wzrostu w krótkim okresie.

Pływanie trening: jak zacząć?

Wiele osób boi się przed rozpoczęciem przygody z pływaniem. Powody bywają różne – od swego rodzaju fobii polegającej na strachu przed reakcją innych osób na basenie, aż po przeświadczenie, że pływanie jest trudną dyscypliną. W obu przypadkach jest to bariera psychiczna, ponieważ pływać uczą się osoby w różnym wieku, a z kolei ci, którzy potrafią to robić, nie chodzą na basen w celu podpatrywania i wyśmiewania innych, ale po to, by odbyć trening.

Należy zaznaczyć, że jeżeli ktoś chce nauczyć się pływać kilkoma stylami w krótkim czasie, to czeka go sporo pracy. Akurat w przypadku tej dyscypliny najlepszym wyborem jest skorzystanie z pomocy trenera lub instruktora. Inną opcją może być ćwiczenie pod okiem doświadczonego w pływaniu znajomego. Tylko osoba widząca ruchy pływającego jest bowiem w stanie skorygować błędy i podpowiedzieć, co należy poprawić, a co funkcjonuje tak jak powinno.

Początkowo najlepiej uczyć się pływać na plecach, ponieważ prawdopodobnie jest to najprostsza forma pływania. Dzięki sile wyporu oddziałującej równomiernie na całe ciało, możliwe jest utrzymywanie się na wodzie bez większych problemów. Istotne jest to, by całe ciało leżało na wodzie, w tym również głowa. Jej uniesienie spowoduje bowiem, że reszta ciała zacznie opadać na dno.

Trening pływania: przykładowy plan treningowy

Po opanowaniu podstaw pływania i umiejętności przepłynięcia kilkudziesięciu metrów przynajmniej jednym stylem można myśleć o regularnych treningach. Każdy powinien rozpoczynać się od dokładnej rozgrzewki. Szczególnie ważne jest rozgrzanie ramion, gdyż to one pracują najmocniej. Nie wolno jednak zapominać o innych partiach ciała. Dobrą rozgrzewkę będą stanowiły:

  • skłony,
  • krążenia ramion,
  • krążenia kolan,
  • rozciąganie pleców,
  • krążenia stóp.

Po około 5-minutowej rozgrzewce można przejść do treningu właściwego, czyli pływania. Jeśli osoba ćwicząca potrafi pływać tylko jednym stylem, to podczas jednej jednostki treningowej powinna pokonać od 800 do 1000 metrów. Przykładowy plan treningowy:

  • dystans 50 metrów na ok. 50% możliwości, pół minuty przerwy,
  • dystans 100 metrów na ok. 60% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 50 metrów na ok. 30% możliwości, pół minuty przerwy,
  • dystans 200 metrów na ok. 50% możliwości, dwie minuty przerwy,
  • dystans 150 metrów na ok. 30% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 50 metrów na ok. 20% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 200 metrów na 40% możliwości, trzy minuty przerwy
  • dystans 100 metrów z przerwą co 25 metrów na pół minuty.

Zobacz film: Triathlon co to jest i jak się do niego przygotować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.02.2020,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej