Cipronex 500 mg - ulotka, dawkowanie, skutki uboczne, lek

Fot. Luis Alvarez / Getty Images

Cipronex jest antybiotykiem stosowanym przy leczeniu zakażeń bakteryjnych. Można go stosować przy leczeniu zakażeń dróg oddechowych, a także zakażeń w obrębie układu pokarmowego. Bywa także lekiem stosowanym do leczenia biegunki podróżnych. Jak wygląda ulotka leku i jak powinno się go stosować?

Cipronex – działanie leku

Cipronex jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów. Substancją czynną jest cyprofloksacyna, która niszczy bakterie prowadzące do zakażeń. Lek działa tylko na określone szczepy bakterii. Cyprofloksacynę można stosować w leczeniu pacjentów z neutropenią z gorączką, która przypuszczalnie jest wywołana przez zakażenie bakteryjne. Cyprofloksacynę można także zastosować do leczenia ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, jednak lek powinni przepisywać tylko doświadczeni w leczeniu mukowiscydozy i (lub) ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży lekarze.

Cipronex – skład leku

 Substancją czynną leku Cipronex jest cyprofloksacyna. Ilość substancji jest zależna od rodzaju tabletek (każda tabletka powlekana 250 mg zawiera 250 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku, 500 mg zawiera 500 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku).

Do pozostałych składników leku zaliczamy: 

  • rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;
  • otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk.

Cipronex – dawkowanie leku

Leczenie trwa zwykle od 5 do 21 dni, ale w ciężkich zakażeniach może być dłuższe. Dawkę oraz czas leczenia ustala lekarz. 

Tabletki należy połykać, popijając dużą ilością płynu. Najlepiej lek przyjmować o stałych porach dnia. Tabletki można przyjmować w porze posiłku lub między posiłkami, nie należy jednak przyjmować leku Cipronex wyłącznie z produktami nabiałowymi, takimi jak mleko czy jogurt lub z wzbogacanymi sokami owocowymi (np. sok pomarańczowy wzbogacany w wapń).

Zobaczcie, dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem:

Zobacz film: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym? Źródło: 36,6

Cipronex – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do zastosowania antybiotyku Cipronex są:

  • zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołane przez bakterie Gram-ujemne,
  • zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • zakażenia płucno-oskrzelowe w przebiegu mukowiscydozy lub rozstrzenie oskrzeli,
  • pozaszpitalne zapalenie płuc,
  • przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego,
  • złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego,
  • zaostrzenie przewlekłego zapalenia zatok, szczególnie spowodowane przez bakterie Gramujemne,
  • niepowikłane ostre zapalenie pęcherza moczowego,
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • powikłane zakażenia układu moczowego,
  • bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego,
  • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i zapalenie szyjki macicy wywołane przez wrażliwe szczepy Neisseria gonorrhoeae,
  • zapalenie jądra i najądrza, w tym wywołane przez wrażliwe szczepy Neisseria gonorrhoeae,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej, w tym wywołane przez Neisseria gonorrhoeae,
  • zakażenia układu pokarmowego (np. biegunka podróżnych),
  • zakażenia w obrębie jamy brzusznej,
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez bakterie Gram-ujemne,
  • zakażenia kości i stawów,
  • zakażenia płucno-oskrzelowe wywołane przez Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą,
  • płucna postać wąglika (zapobieganie zakażeniom po kontakcie z bakteriami i leczenie).

Cipronex – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie powinien być stosowany jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku lub na cyprofloksacynę, na inne leki z grupy chinolonów lub jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie tyzanidynę.

Jeżeli lek Cipronex nie jest przyjmowany w czasie posiłków, nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko czy jogurt) ani napojów z dodatkiem wapnia, ponieważ może to wpływać na wchłanianie substancji czynnej.

Cipronex – interakcje

Nie można stosować leku Cipronex jednocześnie z tyzanidyną, ponieważ może to powodować objawy niepożądane, takie jak niskie ciśnienie krwi i senność. Lekarz musi wiedzieć, że pacjent przyjmuje następujące leki:

  • warfaryna lub inny doustny lek przeciwzakrzepowy (np. acenokumarol, fenprokumon, fluindion);
  • probenecyd (stosowany w dnie moczanowej);
  • metotreksat (stosowany w niektórych rodzajach raka, w łuszczycy, w reumatoidalnym zapaleniu stawów);
  • teofilina (stosowana w zaburzeniach oddychania);
  • tyzanidyna (stosowana w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśni w stwardnieniu rozsianym);
  • klozapina (lek przeciwpsychotyczny);
  • ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona);
  • fenytoina (stosowana w padaczce);
  • metoklopramid (zapobiegający nudnościom i wymiotom);
  • cyklosporyna (stosowana po przeszczepieniu narządu);
  • glibenklamid (stosowany w cukrzycy).

Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, które mogą wpływać na rytm serca, leki należące do grupy leków przeciwarytmicznych (np. chinidyna, hydrochinidyna, dyzopiramid, amiodaron, sotalol, dofetylid, ibutylid), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwbakteryjne (należące do grupy makrolidów) lub niektóre leki przeciwpsychotyczne, koniecznie powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Cipronex może spowodować osłabienie koncentracji. Pacjenci przyjmujący lek powinni zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów.

Cipronex – skutki uboczne

Rzadkie działania niepożądane to drgawki, depresja, a także reakcja alergiczna, obrzęk (opuchlizna) lub szybkie puchnięcie skóry i błon śluzowych (obrzęk naczynioruchowy)

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych zaliczamy: ciężką, nagłą reakcję alergiczną z objawami, takimi jak ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności lub omdlenie, lub zawroty głowy podczas wstawania (reakcja anafilaktyczna/wstrząs anafilaktyczny), osłabienie mięśni, zapalenie ścięgien, które może prowadzić do zerwania ścięgna, zwłaszcza dużego ścięgna z tyłu kostki (ścięgna Achillesa) oraz wysypkę skórną zagrażającą życiu, zwykle w postaci pęcherzy lub owrzodzeń jamy ustnej, gardła, nosa, oczu i błon śluzowych narządów płciowych z następowym rozprzestrzenianiem się pęcherzy lub łuszczeniem skóry (np. pęcherzowy rumień wielopostaciowy - zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna nekroliza naskórka - zespół Lyella). Do bardzo rzadkich działań niepożądanych zaliczamy także obumieranie komórek wątroby (martwica wątroby), bardzo rzadko prowadzące do zagrażającej życiu niewydolności wątroby, której objawami mogą być: utrata apetytu, biegunka, gorączka, wysypka na skórze, swędzenie skóry, wzdęcia brzucha, ból w prawym podżebrzu, nudności i wymioty, zaburzenia umysłowe (reakcje psychotyczne potencjalnie prowadzące do myśli samobójczych, prób samobójczych lub samobójstwa) 

Z częstością nieznaną mogą pojawić się zaburzenia serca, takie jak: bardzo szybkie bicie serca, zagrażające życiu nieregularne bicie serca, zaburzenia rytmu serca (zwane „wydłużeniem odstępu QT”, widoczne w EKG - badaniu aktywności elektrycznej serca), reakcja nadwrażliwości na lek, która powoduje wysypkę, gorączkę, zapalenie narządów wewnętrznych, zaburzenia hematologiczne i choroby ogólnoustrojowe (reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi określana skrótem DRESS, ostra uogólniona osutka krostkowa określana skrótem AGEP), zaburzenia dotyczące układu nerwowego, takie jak ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie i (lub) osłabienie kończyn (neuropatia).

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy zaprzestać przyjmowania leku Cipronex i natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie leczenia innym antybiotykiem.

Do częstych działań niepożądanych zaliczamy nudności (mdłości), biegunkę oraz  ból stawów i zapalenie stawów u dzieci.

Data aktualizacji: 04.09.2019,
Opublikowano: 04.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej