Ciąża i okres się wykluczają. Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży?

Fot: kei907 / fotolia.com

Między okresem a ciążą jest zależność – jedno wyklucza drugie. Jak miesiączka w ciąży może wyglądać poronienie, nieprawidłowe zagnieżdżenie zarodka, niedobór progesteronu czy zaśniad groniasty. W wypadku krwawienia w ciąży trzeba skonsultować się z lekarzem.

W bardzo rzadkich przypadkach zachodzi możliwość, że w ciąży okres się pojawi, ale będzie o wiele bardziej skąpy i krótszy niż zwykle. Lekkie krwawienie może wystąpić w terminie spodziewanej miesiączki. Dzieje się tak, jeśli zarodek jest na tyle mały, że nie wypełnia całej jamy macicy – za krwawienie odpowiedzialny jest ten niezajęty przez jajo płodowe fragment endometrium.

Okres w ciąży jest niemożliwy – przyczyny krwawienia w 1 trymestrze

Okres na początku ciąży zanika i jest to jeden z pierwszych jej objawów. W bardzo wczesnej ciąży plamienie w terminie miesiączki zdarza się często i może być skutkiem zbyt małej ilości progesteronu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży. Przyczyną plamienia lub krwawienia w ciąży w terminie miesiączki może być też ciąża pozamaciczna albo nieprawidłowe zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Ciąża pozamaciczna oznacza zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w nieprawidłowym miejscu – w jajowodzie, na jajniku czy nawet w jamie otrzewnowej. Taka ciąża nie ma szans na przetrwanie, a jedynie zagraża kobiecie. W miarę wzrostu zarodek może rozerwać jajowód lub uszkodzić inną tkankę, na której się znajduje, i doprowadzić do krwotoku wewnętrznego. Skutkiem krwotoku może być omdlenie lub nawet śmierć kobiety. W wyniku ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, powstają uszkodzenia, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają ponowne zajście w ciążę.

Szansę na zajście w ciążę pozamaciczną zwiększają:

  • wady w budowie jajowodu,
  • wady w budowie macicy,
  • endometrioza,
  • patologiczne zmiany w jajnikach i jajowodach po infekcjach,
  • torbiel jajnika.

Diagnoza ciąży pozamacicznej opiera się na badaniu gonadotropiny kosmówkowej oraz USG przezpochwowym.

Odpowiedź na pytanie „Czy w czasie ciąży można mieć okres?” brzmi: nie. Coś, co przypomina okres w ciąży, może okazać się skutkiem poronienia. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn krwawienia na początku ciąży. Poronienie objawia się nie tylko krwawieniem, ale też bólem brzucha, dlatego może wyglądać jak miesiączka w ciąży. Możliwe przyczyny obumarcia zarodka to:

  • niedobór progesteronu,
  • stany zapalne lub zakażenie szyjki macicy i układu moczowego,
  • zbyt szeroki kanał szyjki macicy,
  • obecność w organizmie przeciwciał antykardiolipinowych – organizm próbuje usunąć zarodek, który traktuje jak intruza.

Okres z czasie ciąży oznacza jej przerwanie, nawet skąpy okres w ciąży może oznaczać poronienie lub stan zagrażający poronieniem.

Każde krwawienie w ciąży powinno być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi.

Ciąża a okres w 2. i 3. trymestrze ciąży

Jak okres podczas ciąży czasem wygląda też zaśniad groniasty. Zaśniad może być częściowy albo całkowity. Często uniemożliwia przeżycie żywego, zdrowego płodu, ale niekiedy da się donosić ciążę – a zaśniad usuwa się po porodzie. Krwawienie przy zaśniadzie występuje zwykle między 16. a 26. tygodniem ciąży i jest obfite, dlatego przypomina okres.

W 2. trymestrze plamienia pojawiają się rzadko. Mogą być wynikiem infekcji albo nadżerki narządów płciowych, ale niekiedy są objawem zagrożenia ciąży. Przyczyny krwawienia w ciąży w 2. trymestrze to:

  • łożysko przodujące – zbyt niskie zagnieżdżenie łożyska w macicy,
  • późne poronienie,
  • skurcze przedwczesne.

Przodujące łożysko może powodować krwawienie, które będzie wyglądało jak miesiączka w ciąży, ponieważ będzie obfite. Jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jeszcze przed porodem naturalnym. Gdy krwawienie występuje wcześniej niż w 34. tygodniu ciąży, kobiecie podaje się sterydy w formie zastrzyków, żeby przyspieszyć u płodu rozwój płuc. Dzięki temu przeprowadzenie cesarskiego cięcia przed terminem daje dziecku większą szansę na przeżycie i uniknięcie powikłań.

Późne poronienie przypomina poród – objawia się krwawieniem i silnymi bólami brzucha, a ostatecznie urodzeniem martwego płodu. Pozostałości muszą być usunięte z macicy przez ginekologa, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. O późnym poronieniu samoistnym mówi się w przypadku poronienia po 12. tygodniu ciąży.

Krwawienie przypominające okres w ciąży może wystąpić również przy skurczach przedwczesnych. Jeśli pojawiają się między 20. a 37. tygodniem ciąży, mogą być pierwszym objawem przedwczesnego porodu, dlatego wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem. U dzieci urodzonych w tym czasie, czyli wcześniaków, mogą występować liczne powikłania przedwczesnego porodu, ponieważ nie zdążyły całkowicie wykształcić się wszystkie układy niezbędne do życia poza ustrojem matki.

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej