Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Odchudzanie w ciąży stało się popularne ze względu na obowiązującą modę na szczupłą sylwetkę. Ciężarne często nie chcą „jeść za dwoje”, by utrzymać z wysiłkiem wypracowaną figurę. Zdrowa dieta w ciąży jest jak najbardziej wskazana, ale odchudzanie się może zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku.

Jeszcze do niedawna znaczne przybieranie na wadze kobiety spodziewające się dziecka przyjmowały ze spokojem, dając sobie prawo do folgowania wszystkim kulinarnym zachciankom. Współczesna moda na odchudzanie w ciąży sprawia, że przyszłe mamy stosują najróżniejsze diety, zwykle dobrane bez konsultacji z lekarzem. Obie postawy nie są dobre dla zdrowia kobiety i mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego należy wybrać złoty środek pomiędzy nimi.

Odchudzanie w ciąży – skutki

Uważa się, że w ciąży kobieta powinna przytyć minimum 8 kg. Optymalny przyrost wagi (12–13 kg) nie powinien być powodem do niepokoju. Oprócz rozwijającego się płodu, który pod koniec ciąży waży 3–4 kg, dodatkowe kilogramy stanowią: powiększona macica, łożysko, płyn owodniowy (chroniący dziecko przed wstrząsami), płyny ustrojowe (przybywa ich około 3 kg) oraz przygotowane do laktacji piersi.

Zobacz film: Aktywność w ciąży (cz.1). Źródło: Dzień Dobry TVN.

Każdy kolejny kilogram to odkładająca się – głównie na biodrach, udach i pośladkach – tkanka tłuszczowa. Brak troski przyszłej mamy o dietę grozi poważną nadwagą, której trudno pozbyć się po narodzinach dziecka i która jest niebezpieczna w czasie ciąży. Podstawowe zagrożenia to nadciśnienie i cukrzyca ciążowa, które nadwyrężają zdrowie kobiety i mogą zaburzać rozwój płodu. Innymi konsekwencjami mogą być bóle kręgosłupa, żylaki, problemy z laktacją.

Niemniej niebezpieczne jest popadanie w drugą skrajność – odchudzanie w ciąży. Obsesyjna troska o figurę i stosowanie rygorystycznych diet wyniszcza organizm kobiety, ponieważ rozwijający się płód czerpie z jego zasobów, by uzupełnić niedobory pokarmowe (np. niedostateczna podaż wapnia niszczy zęby i kości). Braki odpowiedniej ilości witamin czy minerałów może w przyszłości powodować poważne problemy u dziecka – np. choroby serca, zaburzenia wzrostu, trudności w nauce. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie w czasie ciąży preparatów na odchudzanie (mogą być toksyczne dla płodu), a także wykonywanie forsownych ćwiczeń (mogą uszkodzić płód lub wywołać przedwczesny poród).

Czy w ciąży można schudnąć?

Skoro nadwaga u przyszłej mamy jest niewskazana, to czy będąc w ciąży, można schudnąć? I jak powinny odżywiać się kobiety, które chcą uniknąć zbędnego przyrostu tkanki tłuszczowej? Aby w czasie ciąży nie przybrać nadmiernie na wadze, należy stosować odpowiednio zbilansowaną, pełnowartościową dietę, której wartość energetyczna nieznacznie przewyższa normalne dzienne zapotrzebowanie (2000–2500 kcal). W pierwszym trymestrze powinna utrzymywać się na zwykłym poziomie, w drugim – wzrosnąć około 350 kcal na dobę, a w trzecim – o 475 kcal. Teoria o konieczności „jedzenia za dwoje” jest więc mitem. Istotna jest przede wszystkim zwiększona podaż witamin, minerałów, niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Substancji tych dostarcza dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, białe mięso i ryby oraz tłuszcze roślinne. Aby nie przytyć, należy ograniczyć spożycie produktów zawierających cukry proste (białe pieczywo i makarony, słodycze i dosładzane napoje, żywność wysokoprzetworzoną) oraz ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce (czerwone mięso, tłusty nabiał).

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło; Dzień Dobry TVN.

Warunkiem korzystnej dla matki i dziecka diety jest także unikanie wyrobów zawierających sztuczne barwniki, konserwanty itp. Wskazania dietetyczne dla ciężarnych nie różnią się zatem od ogólnych zasad zdrowego żywienia. W związku z częstymi wahaniami poziomu cukru, które powodują nagłe uczucie głodu, przyszłe mamy mogą zwiększyć liczbę codziennych posiłków (nawet do 7), ale powinny zmniejszyć przy tym ich wielkość.

Odpowiednio zbilansowana dieta posłuży ciężarnym, które od dawna zmagają się z nadwagą. Ponieważ zmiana nawyków żywieniowych zawsze wiąże się z silną reakcją organizmu, nowy jadłospis należy omówić z lekarzem prowadzącym ciążę lub dietetykiem. Racjonalne odżywianie się jest jednak jak najbardziej wskazane w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej i stanowi najlepszy sposób na chudnięcie od początku ciąży.

Ciąża a odchudzanie poprzez aktywność fizyczną

O ile odchudzanie w ciąży za pomocą niedoborowych diet o ujemnym bilansie energetycznym jest stanowczo niewskazane, przyszłym mamom zaleca się aktywność fizyczną. Wpływa ona korzystnie na kondycję kobiety i zdrowie płodu, a jej dodatkowym efektem jest zapobieganie nadwadze, a nawet utrata zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przed podjęciem (lub kontynuowaniem) jakichkolwiek ćwiczeń należy skorzystać z porady lekarza – ze względu na stan ciąży pewne formy aktywności mogą okazać się niewskazane. W każdym przypadku trzeba zrezygnować z intensywnego treningu oraz sportów grożących urazem (np. upadkiem), które wiążą się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Umiarkowany, regularny wysiłek przyniesie jednak przyszłej mamie wiele korzyści:

  • zwiększy ogólną sprawność organizmu, co ułatwi poród i będzie pomocne w wymagającym okresie pierwszych miesięcy życia dziecka,
  • poprawi krążenie i wydolność oddechową,
  • usprawni przemianę materii, zapobiegając ciążowym dolegliwościom (np. zaparciom),
  • zmniejszy dolegliwości bólowe związane z ciążą,
  • wpłynie pozytywnie na psychikę.

Najbardziej korzystne dla przyszłych mam są ćwiczenia w odciążeniu – pływanie, aqua aerobik. Warto skorzystać z opracowanych specjalnie dla ciężarnych zajęć gimnastycznych, które prowadzą kluby fitness. Najprostszą i zawsze bezpieczną formą ruchu są spacery.

Odpowiednio dobrana przez doświadczonego instruktora aktywność fizyczna pozwoli, w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą, zachować w ciąży właściwą masę ciała, zapobiec rozstępom i szybko wrócić do formy po narodzinach dziecka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN.






Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej