Chwyt Rauteka w pierwszej pomocy przedmedycznej

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

Manewr Rauteka to chwyt ratowniczy stosowany w pierwszej pomocy przedmedycznej, który służy do ewakuacji poszkodowanego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego życia. Technika ta pozwala samodzielnie działającemu ratownikowi przenieść cięższą czy wyższą od niego osobę.

Nazwę omawiana metoda zawdzięcza swojemu autorowi, austriackiemu trenerowi jujutsu Franzowi Rautekowi, żyjącemu w latach 1902–1989. Chwyt Rauteka stanowi czynność pomocniczą w procedurach ratowniczych pierwszej pomocy przedmedycznej. Jego zastosowanie jest konieczne tylko w szczególnych okolicznościach i wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli chodzi o zdrowie i życie poszkodowanego. Dlatego manewr Rauteka powinny wykonywać tylko osoby, które w sposób świadomy prowadzą akcję ratowniczą do czasu przybycia fachowej pomocy medycznej.

Kiedy zastosować chwyt Rauteka?

Ewakuacja poszkodowanego z miejsca wypadku to zadanie dla wykwalifikowanych służb ratowniczych. Przede wszystkim dlatego, że ofiara mogła doznać urazu (np. kręgosłupa) zagrażającego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią w przypadku przeniesienia jej bez odpowiedniej stabilizacji ciała. Ponadto samodzielne transportowanie poszkodowanego, bez użycia profesjonalnego sprzętu i znajomości bezpiecznych metod, może spowodować u niego wtórne urazy, nie wspominając już o obrażeniach, których może doznać sam ratownik. Ze względów bezpieczeństwa należy zatem ofiarę wypadku pozostawić w miejscu, w którym się ją zastało.

Istnieją jednak sytuacje, w których szybkie przeniesienie poszkodowanego jest konieczne w obliczu bezpośredniego zagrożenia jego życia. Dochodzi do nich zazwyczaj wówczas, gdy znajdująca się w niebezpieczeństwie osoba jest nieprzytomna lub niezdolna do samodzielnego poruszania się. Ewakuacja może okazać się niezbędna, jeśli:

  • poszkodowany znajduje się w zagrażającym jego życiu otoczeniu (np. wśród toksycznych oparów albo w samochodzie, który może wybuchnąć czy zsunąć się ze skarpy),
  • poszkodowany jest w ciężkim stanie i należy ułożyć go w miejscu, w którym można podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zanim podejmie się decyzję o przeniesieniu ofiary wypadku, należy wykonać standardowe kroki pierwszej pomocy przedmedycznej – ocenić sytuację, stan poszkodowanego, udrożnić jego drogi oddechowe zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wezwać wykwalifikowaną pomoc. O ile to możliwe, warto zaangażować do tych czynności inną osobę. Jej obecność może się przydać także wówczas, gdy zajdzie konieczność ewakuacji.

Jeśli ratownik uzna, że pozostawienie poszkodowanego w miejscu, w którym go zastał, stanowi zagrożenie dla jego życia, a ofiara jest nieprzytomna lub niezdolna poruszać się samodzielnie, powinien przystąpić do wykonania manewru Rauteka.

Chwyt Rauteka podczas wyciągania poszkodowanego z samochodu

Należy zabezpieczyć pojazd ofiary wypadku – wyłączyć silnik, wyjąć kluczyk ze stacyjki i zaciągnąć hamulec ręczny. Trzeba zachować ostrożność – jeśli dotychczas nie wybuchła poduszka powietrzna, może to nastąpić w czasie udzielania pomocy. Następnym krokiem jest odpięcie lub przecięcie pasa bezpieczeństwa i – jeśli to możliwe – przesunięcie do tyłu fotela, na którym siedzi poszkodowany. Należy sprawdzić, czy nie ma on uwięzionych nóg (np. stóp zaklinowanych między pedałami) i czy nie występują żadne inne przeszkody, które uniemożliwiłyby bezpieczne wydobycie go z samochodu. Warto także ocenić stan tego przedramienia ofiary, za które będzie ona trzymana podczas przenoszenia – uszkodzona kończyna może utrudnić manewr, a przede wszystkim doznać urazów wtórnych.

Poszkodowanego odchyla się lekko ku przodowi. Jeśli siedzi po stronie kierowcy, wkłada się prawą rękę za jego plecy, przekłada pod prawą pachą i sięga do lewego przedramienia. Lewą rękę przekłada się pod lewą pachą ofiary, jej potylicę opiera o swoje prawe ramię, a lewą dłonią ujmuje żuchwę – tak by stabilizować szyjny odcinek kręgosłupa. W przypadku poszkodowanych siedzących po stronie pasażera sytuacja jest odwrotna – lewą ręką pod lewą pachą sięga się ku prawemu przedramieniu i tak dalej. Następnie, delikatnie unosząc ewakuowaną osobę, przechyla się ją w swoją stronę i wyciąga z pojazdu. Jeśli w akcji udział bierze drugi ratownik, trzyma on w tym czasie ofiarę za nogi.

Po przeniesieniu poszkodowanego w bezpieczne miejsce ponownie sprawdza się jego stan i jeśli to konieczne, podejmuje resuscytację krążeniowo-oddechową, którą trzeba kontynuować do przyjazdu wykwalifikowanych ratowników lub do chwili, gdy ofiara wypadku zacznie oddychać samodzielnie.

Chwyt Rauteka podczas przenoszenia osoby leżącej

Należy uklęknąć za głową poszkodowanego i wsunąć ręce pod jego łopatki, głowę układając na swoich przedramionach, tak by nie opadała na boki. Następnie podnosi się ofiarę do pozycji półsiedzącej i opiera o swoje uda. Wkłada się ręce pod jej pachy i chwyta ją mocno za przedramię – jedną ręką blisko nadgarstka, a drugą blisko łokcia. Ratownik podnosi się z kolan, nie zginając pleców, ciężar ratowanej osoby przenosząc na swoje biodra. Następnie rusza tyłem, na lekko ugiętych kolanach i z wyprostowanymi ramionami, cały czas stabilizując głowę i odcinek szyjny poszkodowanego. Jeśli ratowników jest dwóch, drugi podczas przenoszenia trzyma ofiarę za nogi. Chorego odnosi się w bezpieczne miejsce, w którym podejmuje się dalsze czynności związane z zapewnieniem mu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej