Chrupki kukurydziane i słone paluszki to idealne przekąski dla dziecka w upalny dzień? Co jeść w upały?

Fot. Słone paluszki w ręku Katarzyny Bosackiej / x-news.pl

Dni stają się coraz cieplejsze, a Wy zastanawiacie się, co zabrać ze sobą w podróż, jakie przekąski przygotować dla dziecka na wyjście na plac zabaw lub do parku? Co może się zepsuć, a co nie? Czy słone paluszki lub chrupki kukurydziane to dobry wybór? 

Wielu rodziców staje przed dylematem, co zabrać ze sobą jako zdrową przekąskę? Co trzeba mieć w podróży, żeby uniknąć zakupów słodyczy na stacjach benzynowych, co mieć do jedzenia w parku, kiedy zmęczone harcami dzieci chcą jeść? Niektórzy decydują się na gotowe rozwiązania ze sklepów myśląc, że są one zdrowsze. Czy wszystkie? 

Warto wiedzieć: Sól w naszej diecie. Eksperyment: Jak Polacy solą i co z tego mają

Chrupki kukurydziane

Dzieci kochają chrupki kukurydziane, a rodzice chętnie je kupują. I dobrze - w 75 proc. to łatwo przyswajalne węglowodany, 8 proc. to błonnik, a 1 proc. to tłuszcze. Chrupki kukurydziane, w wersji podstawowej, można spokojnie traktować jako przekąskę. Jakich chrupek należy się wystrzegać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czy chrupki kukurydziane są zdrowe? Źródło: Wiem, co jem 

Co zawierają krakersy?

Niestety krakersy są o wiele gorszą alternatywą do zabrania ze sobą w podróż niż chrupki kukurydziane. Czyhają w nich te same szkodliwe substancje, jakie znajdziemy w chipsach - substancje spulchniające, E503, E500, utwardzony tłuszcz roślinny oraz sól, emulgatory, cukier, syrop glukozowy. Skąd się wzięły krakersy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co zawierają krakersy? Źródło: Wiem, co jem

Słone paluszki

To zdecydowanie niezdrowa przekąska. Owszem, nie zepsuje się pod wpływem wysokiej temperatury, ale słone paluszki potrafią mieć 6 gramów soli na 100 gramów! O wiele lepszy skład mają grissini, czyli włoskie paluszki chlebowe. Są droższe, ale nie zawierają ulepszaczy smaku. Więcej na ten temat znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Które przekąski zawierają najwięcej soli? Źródło: Wiem, co jem 

Zdrowa przekąska - czy istnieje?

Na szczęście tak. Będą to warzywa i owoce, także suszone. Obrana marchewka, upieczony batat, cytrusy, czereśnie, truskawki - wszystko, co można zapakować i zabrać w drogę. Dobrze sprawdzą się także pieczywo (bułki razowe, grahamki), musy owocowe, orzechy i bakalie. Nie polecamy robić kanapek - serki i wędliny mogą się zepsuć pod wpływem upału. 

W ciepłe dni najważniejsze jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzieci powinny pić wodę, soki można traktować jako dodatek do diety i nie przesadzać z ich podawaniem. W zupełności wystarczy jedna szklanka soku dziennie, ale właśnie - sok owocowy może być idealną przekąską na czas krótkiej podróży!

Polecamy: Zdrowe przekąski dla dzieci. Czym zastąpić słodycze?

Data aktualizacji: 27.05.2019,
Opublikowano: 27.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej