Choroby oczu – astygmatyzm, jaskra i zaćma

Fot. fizkes / Getty Images

Choroby oczu mogą mieć różne przyczyny. Ważne są regularne kontrole okulistyczne, by wcześnie wykryć zaburzenia wzroku. Zaniedbanie pierwszych objawów grozi znacznym upośledzeniem wzroku, a nawet jego utratą.

Oko, czyli narząd wzroku, tworzą: gałka oczna, aparat ruchowy oka (czyli mięśnie gałkoruchowe), a także cały aparat ochronny oka, na który składają się powieki, narząd łzowy, powięzi oczodołowe i oczodół. Jest to jeden z głównych zmysłów człowieka, który może zostać uszkodzony pod wpływem różnych toczących się w jego obrębie schorzeń, jak również w wyniku chorób układowych mających wpływ na struktury oka. Choroby oczu u ludzi są powszechnym zjawiskiem, rozpoznawanym coraz częściej już u dzieci. Poniżej omówiono przykładowe choroby oczu, najczęściej pojawiające się u dorosłych. U dzieci częściej rozpoznaje się krótkowzroczność lub nadwzroczność, jednak często są to zaburzenia, które ustępują samoistnie wraz z rozwojem dziecka.

Choroby oczu – astygmatyzm

Astygmatyzm jest złożoną chorobą oczu u ludzi, polegającą na różnej sile załamywania promieni świetlnych padających na układ optyczny oka. W związku z tym układ optyczny oka nie ogniskuje punktowo tych promieni, a tym samym tworzący się obraz na siatkówce jest nieostry. Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieodpowiednie ukształtowanie przedniej części rogówki (czasem soczewki, a bardzo rzadko deformacja gałki ocznej przez nowotwór czy w przebiegu schorzenia tarczycy – choroby Gravesa-Basedowa). Prawidłowo rogówka i soczewka powinny mieć budowę sferyczną, czyli być wycinkiem kuli. W astygmatyzmie te powierzchnie są zniekształcone. Osoba z astygmatyzmem widzi źle, zarówno z bliska, jak i daleka. Przy mniejszym nasileniu wady mruży oczy, co poprawia nieco widzenie. Nieleczony astygmatyzm wywołuje ból głowy i może być przyczyną niedowidzenia.

Rozpoznania astygmatyzmu, jak i innych chorób oczu, dokonuje okulista. Badaniami pomocnymi w diagnozowaniu astygmatyzmu są skiaskopia i refraktometria, czyli badania nieinwazyjne, wykonywane przez okulistów, czasem po porażeniu akomodacji za pomocą np. atropiny.

Choroby oczu, jak astygmatyzm, wymagają korekcji za pomocą np. soczewek. W przypadku astygmatyzmu wada jest korygowana soczewkami cylindrycznymi. Można też leczyć astygmatyzm operacyjne, podobnie jak inne choroby oczu polegające na zaburzeniach refrakcji.

U dzieci i młodzieży astygmatyzm, jak i inne wady refrakcyjne wzroku mogą ulegać zmianie. U osób dorosłych te zmiany są mniej nasilone, jednak mimo wszystko konieczne są regularne wizyty okulistyczne raz do roku, celem kontroli, czy aktualne soczewki są dobrze dobrane.

Jaskra jako choroba oczu ludzi starszych

Jaskra, inaczej glaukoma, jest chorobą oczu najczęściej objawiającą się w starszym wieku, chociaż może być nierozpoznawalna i występować już u młodych osób. Częstość występowania jaskry koreluje z wiekiem. Im starszy człowiek, tym większe ryzyko wystąpienia tej choroby.

Jaskra jest grupą chorób, które charakteryzują się zanikiem nerwu wzrokowego. Jaskra może doprowadzić do utraty wzroku. Nerw wzrokowy łączy mózg z narządem wzroku. Oko rejestruje obraz, który następnie jest odczytywany na jego dnie. Aby jednak ten obraz mógł zostać odczytany, konieczne jest odpowiednie funkcjonowanie nerwu wzrokowego, przekazującego wszystkie dane z oka do ośrodkowego układu nerwowego. Nerw wzrokowy zbiera wcześniej wszystkie informacje z siatkówki, a konkretnie z wszystkich włókien nerwowych, które po niej przebiegają.

W jaskrze dochodzi do zaniku niektórych włókien nerwowych, co w efekcie powoduje ubytki w polu widzenia. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne, a elementy nerwowe oka, które uległy zanikowi, nie potrafią się odtworzyć. Główną przyczyną jaskry jest zbyt duże ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jak wiadomo, gałka oczna jest wypełniona płynem. Prawidłowe ciśnienie jest uwarunkowane stałym dopływem i odpływem cieczy. Zaburzenie równowagi między tymi mechanizmami, np. przez zablokowanie odpływu w tzw. kącie przesączania, powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Początkowo chorzy mogą nie zdawać sobie sprawy z choroby. Zaawansowana choroba polega na tzw. widzeniu lunetowym lub przez dziurkę od klucza.

Zaćma – choroba oczu obejmująca soczewkę

Soczewka oka jest przezroczystą strukturą, którą otacza torebka. Umiejscowiona jest za tęczówką i widać ją w obrębie źrenicy. Zaćma, inaczej katarakta, to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki. Najczęściej zaćma jest związana z wiekiem. Jej przyczyny nie są jasne, choć główną winę przypisuje się zaburzeniom metabolicznym i zmianom starczym. Zaćma może również powstać w efekcie urazu oka, stanów zapalnych i jako powikłanie stosowania niektórych leków. Zdarza się już u młodych osób z cukrzycą lub krótkowzrocznością. Jest to częsta choroba, której główne objawy obejmują stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku. Może to doprowadzić nawet do jego utraty. Zaćmę leczy się operacyjnie.

Zobacz film: Czy niebieskie światło telefonu naprawdę uszkadza wzrok? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 31.05.2018,
Opublikowano: 31.05.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Janek 22.01.2019r.

Jaskra może przytrafić się również młodym osobom.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej