Choroba brudnych rąk – rodzaje schorzeń, objawy u dzieci, przyczyny

Fot: Piotr Szpakowski / fotolia.com

Choroba brudnych rąk to grupa schorzeń przenoszonych drogą pokarmową poprzez zjedzenie zakażonych pokarmów i płynów. Przykładami choroby brudnych rąk mogą być wirusowe zapalenia wątroby typu A, zakażenia owsikami, tasiemcami i salmonella. Chorobom brudnych rąk można zapobiegać, dbając o higienę.

Choroba brudnych rąk dotyczy najczęściej małych dzieci, które poprzez wkładanie rąk oraz przedmiotów do ust poznają świat. Zdarzają się jednak przypadki chorób brudnych rąk u dorosłych, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny.

Choroba brudnych rąk – kogo dotyczy i co ją wywołuje?

Choroba brudnych rąk może przytrafić się każdemu dziecku. Grupa schorzeń określana potocznie jako choroba brudnych rąk jest spora i dotyczy najczęściej zakażeń poprzez drogę pokarmową. Tego typu schorzenia są związane z brakiem należytej higieny, niemyciem rąk, a także jedzeniem niewłaściwie przygotowanych warzyw i owoców. 

Zdaniem lekarzy w grupie ryzyka są niemal wszystkie dzieci na każdym etapie dojrzewania (niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym). Podejrzewa się, że pierwotniakami wywołującymi jedną z chorób brudnych rąk – lambliozę – może być zarażonych aż 70% przedszkolaków. Infekcji można zapobiegać poprzez stosowanie się do podstawowych zasad higieny, w tym dokładne mycie rąk.

Zobacz film: Choroba brudnych rąk. Źródło: 36,6.

Choroba brudnych rąk a wirusowe zapalenie wątroby

Jedną z najpoważniejszych chorób brudnych rąk są zarażenia wirusami zapalenia wątroby typu A oraz E. Pierwsze z nich wywołują żółtaczkę pokarmową (WZW A), która jest ostrą chorobą zakaźną wątroby. Przenoszona jest jak pozostałe choroby brudnych rąk drogą pokarmową. W przypadku dzieci, które najczęściej zapadają na choroby z tej grupy, żółtaczka pokarmowa przebiega zwykle bezobjawowo, natomiast u dorosłych symptomami zakażenia są m.in. silne bóle brzucha, gorączka, zażółcenie spojówek i skóry oraz biegunka. 

Sama choroba zazwyczaj nie zagraża życiu i nie przechodzi w postać przewlekłą. Istnieją skuteczne szczepionki, które są zalecane osobom wyjeżdżającym do krajów rozwijających się, a także pracownikom przemysłu przetwórstwa żywności i dzieciom powyżej 2. roku życia.

Kolejnym przykładem choroby brudnych rąk jest wirusowe zapalenie wątroby typu E. To ostra choroba zakaźna przenoszona, podobnie jak WZW A, drogą pokarmową, choć jej przebieg u zapadłych na nią dorosłych jest zdecydowanie cięższy. Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez spożycie zakażonej wody, owoców oraz warzyw.

Zakażenia rotawirusami i norowirusami

Do schorzeń nazywanych chorobami brudnych rąk zalicza się zakażenia rotawirusami, które najczęściej dotykają dzieci w wieku przedszkolnym. Rotawirusy rozprzestrzeniają się szybko i wywołują biegunki oraz wymioty. W przypadku zaostrzenia objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ u małych dzieci objawy zakażenia rotawirusami mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia, które zagraża życiu. Norowirusy są wirusami zbliżonymi do wirusa wywołującego WZW E. Podobnie jak rotawirusy objawiają się biegunkami w formie masowych zachorowań w zamkniętych środowiskach (np. przedszkola).

Zobacz film: Eksperyment: Jakie bakterie można znaleźć w kuchni? Źródło: 36,6

Salmonella i tasiemiec jako przykład choroby brudnych rąk

Salmonelloza, zwana potocznie salmonellą, jest wywołana bakterią Salmonella enterica. Znane są odmiany jelitowe oraz durowe. Pierwsze z nich wywołują ostrą chorobę przebiegającą z biegunką i wymiotami. Dziecko może zarazić się bakteriami poprzez zjedzenie skażonych jajek, mięsa, mleka, majonezu, a także źle przechowywanych kostek lodu lub nawet niewielkiej ilości piasku z piaskownicy. Pierwsze objawy to najczęściej ból brzucha, gorączka i wymioty.

W gronie chorób brudnych rąk znajdują się także zakażenia tasiemcami, do których może dojść podczas jedzenia niemytych jagód i poziomek, a także w wyniku kontaktu z psem. Jaja tasiemca przenoszą się do organizmu, gdzie przekształcają się w larwy. Ta choroba brudnych rąk jest szczególnie dotkliwa dla małych dzieci, ponieważ w zależności od umiejscowienia się, larwy wywołują silny kaszel, bóle głowy, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe choroby brudnych rąk

Jak informują lekarze, do pozostałych chorób brudnych rąk należy toksokaroza (wywołują ją glisty kotów i psów), lamblioza (zakażenie pierwotniakami wywołującymi bóle brzucha i brak apetytu), owsiki (zakażenia pasożytami, poprzez np. bawienie się tymi samymi zabawkami z osobami zakażonymi w przedszkolu), zakażenie glistą ludzką (zakażenie np. poprzez włożenie brudnych palców do ust), afty oraz bakteryjne zapalenie jamy ustnej.

Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk?

Lekarze są jednogłośni w kwestii zapobiegania chorobom brudnych rąk. Aby uchronić się przed groźnymi zakażeniami, należy przestrzegać higieny osobistej, a zwłaszcza myć ręce pod bieżącą wodą z użyciem mydła lub innych środków dezynfekujących. Właściwe jest także wdrożenie edukacji, by małe dzieci, szczególnie narażone na choroby brudnych rąk, wiedziały, że dłonie należy myć zawsze, gdy są one brudne, po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami, po powrocie do domu, po wydmuchaniu nosa w chusteczkę. Dłonie należy myć także po każdym kontakcie z surowym mięsem, jajkami, śmieciami i odchodami.

Zobacz film: Test: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.06.2018,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej