Chore dziecko – kiedy powinno zostać w domu

Fot. Steve Debenport / Getty Images

Kiedy dziecko powinno zostać w domu, a kiedy może pójść do żłobka lub przedszkola? Zwykły katar nie przekreśla szans dziecka na wspólną zabawę z rówieśnikami, jednak gorączka i brzydki kaszel już tak. Po czym poznać chore dziecko?

Mamy mają siódmy zmysł – zwykle wiedzą, że coś dzieje się z dzieckiem na dzień przed pierwszymi objawami choroby. Skąd? Z maluchami jest w dużej mierze, jak z dorosłymi: czują się źle, towarzyszy im uczucie rozbicia, może pojawić się ból głowy. Takie dzieci są marudne, zachowują się inaczej niż zwykle, często mają spadek energii i nie chcą się bawić. Bywa, że chcą się tulić (na co zwykle nie mają czasu w zabawie), są senne. Tak – po takich objawach można poznać, że rozwija się choroba.

Dziecko z katarem i ewentualnie kaszlem, ale bez gorączki można z powodzeniem wysłać do żłobka lub przedszkola. Oczywiście dobrze jest umówić wizytę u lekarza w celu osłuchania małego pacjenta, ale nie ma potrzeby wizyty na cito. Kiedy jednak pojawia się gorączka, nawet stan podgorączkowy, dziecku przeszkadza katar i kaszel, nie może poprawnie oddychać, jest blade, zmęczone lepiej pozwolić mu dojść do siebie w domu. Czasem ze zwykłego przeziębienia może rozwinąć się coś gorszego. Dlatego najważniejsze, aby dziecko mogło wypocząć i nabrać sił.

W przedszkolach i żłobkach panie bacznie obserwują dzieci i jeśli zauważą niepokojące objawy informują rodziców prosząc, aby ci odebrali dziecko z placówki. Pielęgniarka może zmierzyć gorączkę i w razie potrzeby podać leki przeciwgorączkowe, jednak chore dziecko zostanie jak najszybciej wysłane do domu, by nie zarażało kolejnych dzieci.

Czy lekko przeziębione dziecko może iść do przedszkola?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kiedy lekarz powinien obejrzeć dziecko?

Z udaniem się do lekarza można chwilę odczekać, jeśli stan dziecka nie niepokoi rodziców. Natomiast jeśli nie widać poprawy, a stan tylko pogarsza się – wtedy należy jak najszybciej skonsultować małego pacjenta. W przypadku infekcji wirusowej rozwija się ona 3 dni, później powinna nastąpić poprawa. Nie zaszkodzi jednak odwiedzić lekarza.

Polecamy: Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

Kiedy jechać do szpitala?

Do szpitala powinni niezwłocznie zgłosić się rodzice z dzieckiem, które ma bardzo wysoką gorączkę – podchodzącą pod 40 stopni Celsjusza, duszności, przelewa się przez ręce, nie ma siły, a także uskarża się na silne dolegliwości bólowe – np. brzucha. Gorączkę należy spróbować zbić jeszcze w domu. Również dzieci, którym grozi odwodnienie z powodu zatrucia (biegunka, wymioty) powinny zostać zabrane do szpitala. 

Zobacz także, w jakich sytuacjach nie wzywać karetki pogotowia:

Zobacz film: Kiedy nie wzywać karetki pogotowia? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 27.08.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jan58 29.08.2018r.

Jak chore to chore i zostaje w domu, albo idzie sie z dzieckiem do lekarza. Jak jest zdrowe to idzie do przedszkola czy zlobka. Zadna filozofia!

GosiaK 28.08.2018r.

Tyle z teorii a w praktyce wygląda to tak, że do przedszkola i żłobka są przyprowadzane chore dzieci i nikt nie reaguje. W ubiegłym roku szkolnym widziałam jak matka podaje w szatni dziecku lek na zbicie gorączki i odprowadza do sali. Skrajna nieodpowiedzialność!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej