Cesarskie cięcie – kiedy można je wykonać, jak wygląda życie po cesarce?

Fot: Olesia Bilkei / fotolia.com

Cesarskie cięcie jest wskazane tylko w niektórych przypadkach. Połóg po cesarce trwa dłużej niż po naturalnym porodzie. Brzuch kobiety wymaga szczególnej pielęgnacji, polegającej między innymi na ćwiczeniach i dbaniu o bliznę po operacji.

Cesarskie cięcie, zwane też potocznie cesarką, polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy, by umożliwić lekarzom wydobycie dziecka z łona matki. Cesarka trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut – od wkroczenia anestezjologa do zszycia rany. Dziecko szybko przychodzi na świat – nawet w kilka minut po rozpoczęciu zabiegu.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem dla kobiety jest poród naturalny. Są jednak sytuacje, w których – z uwagi na stan dziecka lub matki – lekarze decydują się na wykonanie cesarki. Wskazania do cesarskiego cięcia określiło Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Dzielimy je na położnicze i pozapołożnicze.

Niektóre położnicze wskazania do cięcia cesarskiego:

  • nieprawidłowe położenie płodu;
  • wady anatomiczne miednicy ciężarnej;
  • cienka blizna macicy – poniżej 2 mm;
  • zaburzenia rozwierania się szyjki macicy;
  • waga dziecka powyżej 4,5 kg;
  • ciężki stan przedrzucawkowy;
  • poród przedwczesny płodu, w sytuacji gdy poród naturalny poważnie zagraża zdrowiu lub życiu dziecka;
  • zaburzenia akcji serca płodu oznaczające jego niedotlenienie;
  • nieprawidłowy przebieg porodu naturalnego;
  • wypadnięcie pępowiny;
  • podejrzenie krwotoku wewnętrznego, spowodowanego pęknięciem macicy;
  • zakażenie wewnątrzmaciczne;
  • przedwczesne odklejenie łożyska;
  • łożysko przodujące;
  • wcześniejsze podłużne cesarskie cięcie;
  • wcześniejsze operacje miednicy;
  • patologie w obrębie miednicy i kanału.

Pozapołożnicze wskazania do cięcia cesarskiego:

  • wskazania kardiologiczne – chodzi tutaj zwłaszcza o niewydolności krążenia;
  • wskazania pulmonologiczne – niewydolności oddechowe objawiające się hiperwentylacją, schorzenia ograniczające pojemność życiową płuc;
  • wskazania okulistyczne – obecnie za wskazanie do cesarki uznaje się tylko zaawansowane retinopatie i odwarstwienie rogówki;
  • wskazania ortopedyczne – zmiany w kręgosłupie uniemożliwiające poród siłami natury, często pokrywają się z patologiami położniczymi okolic miednicy;
  • wskazania neurologiczne.

Zobacz także: Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice

W Polsce, by cesarka mogła zostać przeprowadzona, ciężarna musi spełniać przynajmniej jedno z wymienionych wyżej wskazań. Cesarskie cięcie na życzenie nie jest więc możliwe, jednak według rekomendacji PTG, ostateczna decyzja o otwarciu jamy brzusznej kobiety powinna należeć do wykwalifikowanego lekarza ginekologa.

Zobacz film: Co to jest poród zabiegowe. Źródło:36,6

Brzuch po cesarce, ćwiczenia

Po operacji brzuch znacznie się spłaszczy, wciąż jednak będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji i ćwiczeń. Mimo że obecnie blizna po cesarce jest zazwyczaj bardzo mała, to jej wygląd wciąż jest bolączką wielu kobiet. Dbać o nią należy jednak nie tylko ze względów estetycznych. Świeża rana po cesarce wymaga częstego przemywania, dezynfekowania i wietrzenia. Inaczej może dojść do zakażenia. Przez rok bliznę po cesarskim cięciu należy chronić przed wszelkimi urazami i podrażnieniami.

Pierwsze bardzo lekkie ćwiczenia po cesarce można wykonywać już dwa dni po porodzie. Najlepiej zacząć od spacerów po szpitalnym korytarzu. Pozostałe ćwiczenia po cesarskim cięciu wymagają najczęściej pozycji leżącej. Polegają na ruchach nóg i napinaniu poszczególnych partii mięśni. O to jakie ćwiczenia można wykonywać, najlepiej zapytać swojego lekarza.

Połóg po cesarce

W pierwszych chwilach po porodzie kobieta odczuwa ból w miejscu wykonania cięcia. Jeżeli przy poprzednich porodach również było koniecznie cesarskie cięcie, możliwe, że ból będzie mniej dokuczliwy. Mimo że dziecko nie przyszło na świat w naturalny sposób, po cesarce również występuje krwawienie. Wynika to stąd, że macica wraca do swoich poprzednich rozmiarów, jednocześnie oczyszczając się ze wszystkich pozostałości po porodzie. Towarzyszyć mogą temu bóle brzucha. Podczas połogu mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu i stolca. Utrudnione może też być karmienie piersią. O pomoc w przystawieniu dziecka do piersi można poprosić wtedy personel szpitala. Połóg po cesarskim cięciu trwa od jednego do dwóch miesięcy – wszystko zależy od stanu indywidualnego. By szybciej wrócić do formy, warto pomyśleć o zakupie pasa poporodowego.

Zobacz także: Brzuch po cesarskim cięciu – ile się wchłania i co robić, aby łatwiej go zgubić?

Powikłania po cesarce

Kobiety poddające się cesarskiemu cięciu muszą, niestety, liczyć się z powikłaniami. Chodzi tu między innymi o uszkodzenia innych narządów wewnętrznych, takich jak moczowody lub jelita, co komplikuje przebieg zabiegu. Zdarzają się też zakażenia wewnętrzne i ogólnoustrojowe. Najczęstszym powikłaniem są jednak zrosty. Powinny one powstawać w miejscach gojenia się pooperacyjnych ran. Często jednak tworzą się tam, gdzie nie powinny, łącząc ze sobą tkanki, które naturalnie nie są połączone. W przypadku cesarskiego cięcia ich przyczyną jest stan zapalny błon surowiczych otrzewnej. Mogą one powodować ból i wzdęcia jamy brzusznej, ból miednicy, zapalenie pęcherza, ból podczas stosunku i zaburzenia owulacji. To ostatnie może prowadzić do bezpłodności. By im zapobiec, lekarze muszą wykazać się szczególną delikatnością podczas operacji.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej