Castangus - ulotka, skutki uboczne, skład, dawkowanie, tabletki

Fot.: inesbazdar / stock.adobe.com

Castangus to lek sprzedawany w tabletkach 45 mg. Łacińska nazwa leku to Agni casti fructus extractum siccum i jest on preparatem roślinnym stosowanym w łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak wygląda ulotka leku? Jaki jest skład, dawkowanie i skutki uboczne tabletek Castangus?

Castangus – działanie leku

Castangus jest produktem leczniczym pochodzenia roślinnego. Można go stosować w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jednak w ulotce znajduje się informacja, że przyniesie skutek tylko przy długotrwałym stosowaniu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego objawia się obrzmieniem piersi, ich bolesnością, tkliwością, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, tzw. wahaniami nastrojów, bólami głowy typu migrenowego, uczuciem zatrzymania wody w organizmie (m. in. obrzmieniem stóp). Castangus przy długotrwałym stosowaniu może pomóc zwalczyć lub złagodzić tego typu objawy. Jeśli jednak po 90 dniach przyjmowania nie nastąpiła poprawa należy zwrócić się do lekarza po poradę.

Castangus – skład leku

1 tabletka leku Castangus zawiera 4,5 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Vitex agnus castus L. fructus, co równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka. Do tego znajdziemy w leku rozpuszczalnik ekstrakcyjny - etanol 60 % [m/m], a także laktozę jednowodną, skrobię ziemniaczaną, powidon K30 oraz magnezu stearynian.

W jednym opakowaniu znajdziemy okrągłe tabletki, po 10 na jednym blistrze. Całe opakowanie zawiera 30 tabletek Castangus. Powinny być one przechowywane w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Warto także nadmienić, że leki po terminie ważności należy odnieść do apteki, a nigdy wyrzucać. 

Castangus – dawkowanie leku

Lek jest przeznaczony dla kobiet powyżej 18. roku życia. Panie powinny przyjmować jedną tabletkę dziennie, rano. Leki popijamy wodą. Lek Castangus nie jest wskazany w ciąży i podczas karmienia piersią, bowiem może wywierać wpływ na laktację.

Nie powinno się przyjmować większej niż zalecana dawki leku Castangus, nawet w przypadku pominięcia jednej dawki. 

Castangus – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku Castangus jest dyskomfort związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS. Niektóre kobiety odczuwają dotkliwe bóle głowy o charakterze migrenowym, tkliwość, a nawet ból piersi, obrzmienie ciała, zatrzymanie wody w organizmie, huśtawkę nastrojów - regularne zażywanie leku może pomóc złagodzić objawy.

Czym właściwie jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Castangus – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest wiek poniżej 18. roku życia ze względu na brak odpowiednich danych, jak wpływa na młody organizm. Leku nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Bardzo ważne jest, aby pacjenci, który chorowali lub chorują na nowotwór estrogeno-zależny przed zastosowaniem tabletek Castangus skonsultowali się z lekarzem. Również pacjenci stosujący leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów przed zastosowaniem leku powinni zasięgnąć porady lekarza przed stosowaniem leku. 

Teoretycznie wyciąg z niepokalanka wpływa na oś przysadkowo-podwzgórzową i dlatego pacjentki z zaburzeniami czynności przysadki powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli chcą przyjmować lek.

Przeciwwskazaniem do stosowania leków jest stwierdzone uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

Uwaga! W przypadku występowania guzów przysadki mózgowej uwalniających prolaktynę stosowanie niepokalanka może maskować objawy guza.

Ważne! Nie prowadzono badań czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Castangus – interakcje

Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach podczas wizyty. Tylko dzięki dokładnemu wywiadowi lekarz będzie mógł przypisać właściwe leki, których substancje czynne nie wchodzą w interakcje. Zasada ta dotyczy również leków, które pacjent zamierza stosować.

Nie można wykluczyć występowania interakcji z lekami z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy i estrogenów (tj. np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwparkinsonowskie, leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, doustne środki antykoncepcyjne, metoklopramid, bromokryptyna).

Castangus – skutki uboczne

Jeśli lek nie przyniesie poprawy po 90 dniach stosowania lub jeśli objawy PMS pogorszą się należy skonsultować się z lekarzem. 

W razie podejrzeń, że lek wywołuje niekorzystny wpływ na zdrowie lub samopoczucie należy odstawić go i zgłosić się do lekarza. 

W przypadku przedawkowania leku również należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Podczas stosowania leku Castagnus mogą wystąpić objawy niepożądane, a należą do nich:

  • zaburzenia układu immunologicznego - ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem;
  • zaburzenia układu nerwowego, czyli np. bóle i zawroty głowy;
  • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Mowa o reakcjach alergicznych skórnych (wysypka, pokrzywka), a nawet pojawieniu się trądziku;
  • zaburzenia ze strony żołądka i jelit - nudności, bóle brzucha;
  • zaburzenia układu rozrodczego i piersi - zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej