Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny

Fot. ugurhan / Getty Images

Butelki dla niemowląt potrafią kosztować przesadnie dużo. Zanim dokona się wyboru, warto dowiedzieć się, które aspekty butelki dla niemowlaka rzeczywiście są istotne. Nie bez znaczenia jest także kwestia dodatkowych akcesoriów do takiej butelki.

Butelki dla niemowląt pojawiają się w bardzo różnej formie. Często zdezorientowane mamy nie mają pojęcia, na jakiej podstawie wybrać między szklanką a plastikową butelką. Pojawiają się także pytania, czy antykolkowa wersja butelki dla niemowlaka naprawdę pomaga, czy to tylko chwyt marketingowy. Praktyka pokazuje, że właściwie każda z nich jest na swój sposób dobra, a kluczowa jest ich odpowiednia sterylizacja i higiena towarzysząca karmieniu.

Butelki dla niemowląt – szkło czy plastik?

Butelki dla niemowląt występują w wersji plastikowej i szklanej. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, trudno więc powiedzieć jednoznacznie, że szklane butelki dla niemowląt to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Oczywiście pod względem higieny i nieszkodliwości materiału rodzice powinni postawić na szkło. Trzeba jednak zaznaczyć, że plastikowe butelki dla niemowlaka lepiej izolują ciepło, co sprawia, że mleko wolniej stygnie. Każda mama wie, że w przypadku karmienia ma to ogromne znaczenie. Ponadto szkło może się stłuc i pod tym względem stanowi jakieś niebezpieczeństwo dla dziecka. Wybierając materiał, z którego wykonana jest butelka dla niemowlaka, warto więc kierować się własnymi przekonaniami. Należy jednak pamiętać, że plastikowa butelka nie może zawierać bisfenolu A.

Polecamy: Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakie butelki dla noworodka?

Butelki dla niemowlaka do 6. miesiąca życia powinny charakteryzować się przede wszystkim wygodą użytkowania. Najlepiej sprawdzą się proste butelki dla niemowląt. Liczyć się będzie ich odpowiednia wielkość i szeroki otwór. Nie warto stawiać na wymyślne kształty, lecz na łatwość ich czyszczenia i przygotowania mieszanki. Noworodek je około 6–7 razy dziennie, po każdym karmieniu butelkę trzeba dokładnie umyć, wyparzyć, a następnie przygotować w niej nową porcję pokarmu. W takiej sytuacji prosta konstrukcja jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Polecamy: Poduszki dla niemowląt. Jakie rodzaje są najlepsze? Czy każde niemowlę musi mieć specjalną poduszkę?

Jaka pojemność butelki dla noworodka?

Butelki dla niemowlaka na samym początku powinny mieć pojemność około 120–150 ml. Wystarczą dwie takie butelki. Czteromiesięczny niemowlak będzie już jednak potrzebował butelki o pojemności 180–220 ml. W kolejnych miesiącach można jeszcze sięgać po te o pojemności 250–330 ml. Warto pamiętać, że butelki wymienia się co 2–3 miesiące.

Polecamy: Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Jakie butelki dla niemowlaka?

Butelki dla niemowląt tworzą bardzo zróżnicowaną grupę produktów. Można bowiem kupić prostą, klasyczną butelkę dla niemowlęcia, ale można też zdecydować się na butelkę dostosowaną do karmienia wcześniaków. Bardzo popularnym rozwiązaniem są butelki dla niemowląt antykolkowe, które przeciwdziałają połykaniu przez dziecko powietrza podczas karmienia. Kluczowy jest tutaj rodzaj smoczka, a nie sama butelka, natomiast wśród butelek antykolkowych wyróżnić można te w kształcie rogala, z odpowietrznikiem na dole lub smoczkiem wyposażonym w odpowietrznik. Niektóre butelki mają czujniki ciepła, które sygnalizują, czy mleko jest jeszcze wystarczająco ciepłe. Dla ząbkujących dzieci stworzono butelki dla niemowląt ze smoczkiem wyposażonym w wypustki masujące bolące dziąsła. Zaskakiwać może także butelka dla niemowlaka z trójprzepływowym smoczkiem umożliwiającym przyjmowanie różnych płynów. Wszystkie te rozwiązania wpływają jednak na cenę butelki. Przed decyzją o zakupie warto więc zastanowić się, jakie cechy butelki dla niemowląt kupujący uważa za ważne.

Polecamy: Wyprawka dla niemowlaka – kiedy i co kupić?

Bardzo cennym rozwiązaniem są natomiast butelki wyposażone w akcesoria, które można osobno wyparzać.

Akcesoria do butelek dla niemowląt

Butelki dla niemowląt to nie wszystko, czego potrzeba do nakarmienia dziecka. Istotna jest m.in. szczotka do butelek umożliwiająca dokładne usunięcie resztek jedzenia. Przydaje się także (szczególnie w podróży) pojemnik na odmierzone już porcje mleka oraz termos na butelki dla niemowląt. Ogromnie istotnym urządzeniem do butelek dla niemowląt jest domowy sterylizator.

Jak sterylizować butelki dla niemowląt?

Butelki dla niemowląt można sterylizować na co najmniej kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest gotowanie nowej butelki i smoczka we wrzącej wodzie. Później można butelkę jedynie zalewać wrzątkiem. Na rynku dostępne są również specjalne sterylizatory do butelek dla niemowląt i akcesoriów:

  • sterylizatory elektryczne,
  • sterylizatory parowe,
  • sterylizatory do użycia w mikrofalówce,
  • sterylizatory posiadające funkcję gotowania na parze.

Wszystkie sterylizatory działają parą wodną o temperaturze powyżej 100℃. Cały proces trwa około kilku minut, a jego efekt (usunięcie wszystkich zarazków) utrzymuje się do 3 godzin. Na rynku dostępne są samosterylizujące się butelki dla niemowląt. Do specjalnego kapsla wlewa się odpowiednią ilość wody, wkłada nakrętkę i smoczek z założonym uchwytem, wszystko łączy z butelką i wstawia do odpowiednio nastawionej kuchenki mikrofalowej. Cały proces trwa 1,5 minuty. Niezależnie od wybranej metody sterylizacji, najpierw należy butelkę dokładnie umyć.

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej